Soydaş camiasının ağabeyi olarak Turhan Gençoğlu devreye girip liderleri ikna etti: Bulgaristan’da Türk partileri birleşme sözü verdi

TURHAN GENÇOĞLU

Talep… Hem Türkiye’ye göç edenlerden, hem Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımızdan geliyordu. Babası rahmetli Mümin Gençoğlu ile birlikte Bal-Göç’ü kuran, halen de Bal-Göç, federasyon ve konfederasyonun onursal başkanı olan Turhan Gençoğlu’na hep şu çağrı yapıldı:
“Bulgaristan’daki Türk partilerinin bölünmüşlüğünü ortadan kaldırmak, onları bir araya getirmek camianın abisi olarak size düşer.”
Bunun üzerine…
Gençoğlu da cuma günü randevu almadan Sofya’ya gitti.
Önce…
HÖH kurucusu ve doğal lideri Ahmet Doğan ve genel başkanı Mustafa Karadayı ile görüştü. Ardından DOST Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan’la bir araya geldi. HİH Başkanı Kasım Dal’la da telefonla görüştü.
Temaslarında soydaşların çağrısını şöyle iletti:
“Camia bölünmüşlük nedeniyle ve mağdur oluyor. Bir araya gelip bölünmüşlüğü ortadan kaldırın.”
Dönüşünde…
Temasları Bulgaristan basınında da büyük ilgi gören Turhan Gençoğlu’na izlenimlerini sorduğumuzda umutlu gördük:
“Süreç hiç de kolay değil. Herkesin fedakarlık yapması gerekiyor. Geleceğe sağlam bakabilmek için kırgınlıkları bir kenara bırakmalıyız. Bunun önemini uzun uzun anlattım.”
Sonra da…
Yaptığı temaslarla ortaya çıkan tabloyu açıkladı:
“Üç lider de bana soydaşlarımızın ve halkımızın birliği için fedakarlığa hazır olduklarını söylediler. Birleşmeye pozitif bakıyorlar.”
Şunu da ekledi:
“Bütünleşme Bulgaristan’daki soydaşlarımızın gücünü arttıracak. Hükümetleri yöneten koalisyonlara yeniden ortak olacaklar.”
Mesajı şu:
“Birleşme sözü alınca çok umutlandım. Büyük sorun artık çözülüyor.”