Bursa’nın siyasi literatürüne ‘Demiryolualtı siyaseti’ kavramını kazandıran Feridun Pehlivan özdeşleştiği mahallelerde bireysel çalışma yapıyor

FERİDUN PEHLİVAN
FERİDUN PEHLİVAN
FERİDUN PEHLİVAN
FERİDUN PEHLİVAN

Feridun Pehlivan’ı tanıdığımızda Adalet Partisi Gençlik Kolları’ndaydı. Neşeli, enerjik yanıyla hemen dostluk kuruveriyordu. 1980 sonrası kısa adı Bossek olan Bursa Otomobil Sporları Kulübü’nü kurup, gençlere öncü oldu.
Sonra…
1983’te siyasi partiler kurulurken önce MDP’ye yöneldi, fakat ANAP’ın davetiyle Belediye Meclisi Üyesi oldu.
ANAP’ta görevler üstlendikten sonra önce ilçe başkanı sonra il başkanı oldu. O süreçte Bursa siyasetine hareket yanında bir de tanım kazandırdı:
Demiryolualtı siyaseti.
Bu tanımı ANAP Milletvekili olarak Ankara’ya taşıdı. Mesut Yılmaz’ın genel başkanlığa yürüdüğü süreci rahmetli Mehmet Gedik’le Bursa’dan başlattı.
Bir süredir sağlık sorunlarıyla boğuşan Feridun Pehlivan kahve içimi konuğumuz olduğunda eski günlerin renkli anılarını konuştuk, kulakları çınlattık, kahkahalar çalışma odamızdan taştı.
“Siyasetsiz oluyor mu?” diye sorunca da şu cevabı verdi:
“Kim demiş siyasetsiz olduğumu? Tamam aktif siyaset yapmıyorum, ama benimle özdeşleşen Demiryolu altındaki Gülbahçe, Namıkkemal, Zafer, Selamet, Kanalboyu gibi mahallelerle temasımı hiç kesmedim.”
Şunu ekledi:
“Turgut Özal’ın ve Süleyman Demirel’in yakınlarında bulundum. Mahallelerdeki sohbetlerde, bugüne kadar hiçbir liderin tek adamlık düşünmediğini anlatıyorum.”