AK Parti’de yeni 2019 eğilimi: Martta yerel, kasımda da cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimi!

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN 2
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN 2
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Gördüğümüz kadarıyla… Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin oylandığı anayasa değişikliği referandumunda 3 puan farklı evet çıkması, yani oyların birbirine yakın olması AK Parti’nin önümüzdeki sürece ilişkin planlamalarını gözden geçirme gereğini de ortaya koydu.
Nitekim…
Referandum sabahına kadar; YSK’nın sonuçları 27 Nisan Perşembe günü ilan etmesi, ardından 28 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üye olmak üzere AK Parti’ye davet edilmesi, 2 Mayıs’taki Grup Toplantısı’nda da kürsüye çıkması yönünde bir planlama konuşuluyordu.
Sonra da…
Mayıs ayında olağanüstü kurultayla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurucusu olduğu AK Parti’ye Genel Başkan seçilmesi bekleniyordu.
Ne var ki…
Ankara’dan gelen haberler, planlamada ciddi bir revizyon gösteriyor.
Çünkü…
AK Parti Genel Merkezi, planlamadaki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Grup’ta konuşması sonrası için daha farklı bir hazırlık içinde.
Gerçi…
Henüz resmen duyurulmadı, ama Ankara’daki beklenti şu:
Cumhurbaşkanı Erdoğan partiye üye olduktan sonra genel başkanlık için acele etmeyip olağan kongre sürecini bekleyecek.
Yeni takvim şu:
Mayıs ayında delege seçimlerinin başlaması, Ramazan Bayramı sonrası temmuz ayında ilçe kongrelerinin yapılması, Kurban Bayramı sonrası eylül ayında da il kongrelerinin tamamlanması üzerinde çalışılıyor.
Planlamaya göre, olağan kurultay 2018 yılının ilk aylarına kalıyor.
Bununla birlikte…
AK Parti Genel Merkezi, önümüzdeki süreci planlama çalışmaları kapsamında 2019’da iki ayrı


seçim düşünülüyor.
Henüz MKYK’da ele alınıp karara bağlanmasa bile; 2019Mart ayında yerel seçim yapılması, yaklaşık 7 ay sonra da yani 2019 Kasım ayında da Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin birlikte yapılması söz konusu.
Eğer…
Planlama bu şekilde kesinleşirse, 1977’nin benzeri bir durum ortaya çıkacak. O yıl, ağustos ayında genel seçim, aralık ayında da yerel seçim yapılmıştı.
Bu noktada…
Şunu da gözardı etmemek gerekiyor:
Tüm bunlar AK Parti Genel Merkezi’nde yapılmakta olan 2019 siyasi perspektifi çalışmaları kapsamında taslak planlar olarak karşımıza çıkıyor.
Ne var ki…
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu hafta sonunda AK Parti üyesi olmasından sonra hepsi yeniden değişebilir.