Türkiye’de benzeri yok… 24 saat açık Şehir Kütüphanesi’nde Bursa dolu salonlarda sabahlara kadar okuyor

EHİR KÜTÜPHANESİ VE MÜDÜRÜ AYŞE HACIOĞLU
EHİR KÜTÜPHANESİ VE MÜDÜRÜ AYŞE HACIOĞLU

ŞEHİR KÜTÜPHANESİ VE MÜDÜRÜ AYŞE HACIOĞLUHep tekrarlıyoruz… Bursa artık eski Bursa değil. Gazeteciliğe başladığımız yıllarda “Bursa’nın nüfusu 200 bine dayandı” haberleri yapıyorduk, şimdi 3 milyonluk kentte yaşıyoruz.
Öğrencilik yıllarımızda cumartesi günleri kütüphane günümüzdü. Bilgisayar ve internetin olmadığı 70’li yılların ilk bölümünde Tayyare Sineması aralığındaki Halk Kütüphanesi öğrenciler için en önemli kaynaktı.
Günümüzde…
Tayyare başlı başına kültür kompleksi oldu, İl Halk Kütüphanesi de İpekçilik Yokuşu’ndaki daha geniş yerine taşındı.
Sonra…
90’lı yılların ortalarında Erdem Saker yepyeni bir kütüphane armağan etti. Yıllarca nikah salonu olarak kentin anılarının geçtiği yer olan Setbaşı’ndaki binayı aslına uygun restore edip Şehir Kütüphanesi’ni kazandırdı.
Şimdi…
Bu kütüphane, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin desteğiyle bambaşka bir misyon üstlendi.
Uzun zamandır uğramadığımız Şehir Kütüphanesi’ne geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürü Ayşe Hacıoğlu’nun davetiyle gittik.
Gördük ki…
Tüm katlardaki salonlar doluydu ve okuyan bir kentin huzurunu yaşadık. 300 kişilik salon tam doluydu ve bir çok genç de kalkanların yerine oturmak için sıra bekliyordu. Vatandaşların gazete okudukları salon bile tamamen doluydu.
Rakamları Hacıoğlu’ndan öğrendik:
“Ziyaretçi sayımız günlük değişiyor. Yıllık baz alındığında faydalanan kişi sayısı gün içinde ortalama 1.500 civarında.”
Şunu da vurguladı:
“Özellikle öğrencilerin yarıyıl tatilinde ve sınav dönemleri yaklaştığında yoğunluk iki katını geçiyor.”
Ardından…
Hacıoğlu’nun geliştirdiği 24 saat açık kütüphane konusunu dinlerken şaşırdık:
“Gece okuyucu sayımız da saatlere göre değişiyor. Gece yarısına kadar nerdeyse tam doluluk civarındayız, hatta  genel okuma bölümünde yerimiz yetmediği için ikinci katı da açıyoruz. Gece yarısından sonra bu rakam azalmaya başlıyor doğal olarak.”
Açıkça söylemek gerekirse…
Türkiye’de ilk olan 24 saat kütüphane uygulaması başarıya ulaşmış.
O nedenle…
Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürü Ayşe Hacıoğlu’nu da, tam destek veren Başkan Recep Altepe’yi de kutluyoruz.
Genç beyinlerin, nasıl güzel projeler ürettiğine Şehir Kütüphanesi’nde tanık olduk.