TCDD kararını verdi: Hızlı tren Yenişehir’den Osmaneli’ne bağlanacak, yolculuk için yeni hedef 2020!

HIZLI TREN OSMANELİ HATTI BAŞLANGIÇ NOKTASI
HIZLI TREN OSMANELİ HATTI BAŞLANGIÇ NOKTASI

Soğuk bir gündü… 23 Aralık 2012’de hızlı tren için Balat’ta 3 Bakan’ın katılımıyla yapılan temel atma töreninde hedef olarak 2016 yılı başı açıklandı.
Üstelik…
Temeli atılan Bursa-Yenişehir etabıydı. Yenişehir’den sonrası için proje bile yoktu. O nedenle, hedeflendiği gibi 2016 başında Yenişehir hattı bitse bile, ötesi olmadığı için “lunapark treni gibi” olacaktı.
Gelin görün ki…
Hızlı trenin Yenişehir’den öteye projesi bir türlü yapılamadı. Çünkü, ortaya çıkan toprak kaymaları nedeniyle rayların nereye bağlanacağına bir türlü karar verilemedi.
O bölümde proje bile yapılamazken, Bursa-Yenişehir arası da ihale bedeli 400 milyon lira tünellerde bittiği için öylece kaldı.
Açıkça söylemek gerekirse, Bursa’nın da umudu kırıldı ve hızlı tren kent gündeminden yavaş yavaş çıkmaya başladı.
Derken…
TCDD yönetiminin değişmesiyle birlikte yeni proje ve yeni güzergah arayışları gündeme geldi.
Onları da, “Hızlı tren Mezitler’de yol arıyor” başlığıyla aktardık. Hatta, “Ahı Dağı arkasından, yeni yapılacak otoyol yanından” alternatifiyle Yenişehir’e ulaşması düşüncesini de duyurduk.
Fakat TCDD’de yönetim bir kez daha değişince merakla beklemeye başladık.
İşte…
Tam da bu süreçte beklediğimiz yeni umut haberi AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Hüseyin Şahin’den geldi.
TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile yaptığı görüşmenin ardından şunu söyledi:
“Bir türlü proje aşamasına gelemeyen Yenişehir-Bilecik hattı için karar verildi. Bursa hattı Osmaneli’ne bağlanacak. Proje ihalesi de bu karara göre yapıldı ve süreç başladı.”
Şu bilgiyi de ekledi:
“İhalede, Yenişehir-Osmaneli projesi için 540 gün süre var. Fakat TCDD müteahhitten yılsonuna kadar, yani 240 günde projeyi istedi.”
Ardından…
“Yaptığım görüşmelerden şunu çıkardım” dedi ve şu hesabı yaptı:
“Yılsonunda proje bittiğinde hemen ihaleye çıkılacak. İnşaat 2017 başında başlar. Mevcut projede de bazı değişiklikler söz konusu. 2020’de yolculuk yapabileceğimizi düşünüyorum. Hedef bu.”
Gerçi…
Gözümüzün önündeki bölgede iş durduğu için umutsuzluk yaşıyoruz, ama Yenişehir’den ötesi ilk kez proje aşamasına geldi, bu da çok önemli.
Kısacası, yeniden umutlandık.