Türkiye’nin en büyük Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde geleceğe en büyük yatırım: Bilimi oyunla öğreniyorlar!

Layout 1Çocuğu küçük olan, ya da okul çağında olan aileler Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni zaten keşfetmişlerdi. Şimdi sıra büyüklerin keşfine geldi.
Şu bir gerçek ki…
Türkiye’nin hem alan olarak en büyük, hem içerik olarak en zengin, hem de teknoloji olarak en yeni Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne sahibiz.
Nitekim…
Daha 2 yıl olmadan 230 bin ziyaretçi BUTTİM’deki Fuar Alanı’nın yanında bulunan BTM’yi ziyaret etmiş.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe her karşılaşmamızda “Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni hâlâ gezmedin mi?” diye soruyor. Sevgi Uyumaztürk ile konuşurken “Çocuklar için Bilim Kardeşliği adıyla değişik bir projemiz var. CLK Elektrik’le birlikte yapıyoruz” deyince atlayıp gittik.
Açıkça söylemek gerekirse, çok etkilendik ve kendi kendimize geç kaldığımız için hayıflandık.
Çocuklar burada bilimi oynayarak ve deneylerle bizzat yaşayıp öğreniyorlar. Tarihten uzaya, astrolojiden coğrafyaya olayların içinde yaşıyorlar.
Biz gittiğimizde…
CLK Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, İnsan Kaynakları Müdürü Hamza Ekin ve Kurumsal İletişim Uzmanı Bahar Erkan proje sahipleri olarak oradaydılar.
Nilüfer’in Yaylacık Köyü’nden gelen öğrenciler Bilim Kardeşliği projesi kapsamında deneylere katılıyorlardı.
Ayrıca…
Değişik okullardan öğrenciler BTM salon ve galerilerini doldurmuşlardı. Hangi köşeye baksak farklı bir grupla karşılaştık. Başka illerden gelenler bile vardı.
Bir yanda…
Yaşam kaynağı su ile tanışıp öyküsünü öğrenenler, bir yanda enerji üretimini deneylerle yaşayanlar, bir yanda uzayda astronotların çalışmalarını yine özgün uzay basıncıyla yaşayanlar, tarihin yolculuklarına çıkanlar, aynaların ve ışığın yansımalarını deneyerek öğrenenler, ip üstündeki bisiklette cambaz gösterisi yapanlar ve değişik bölümlerdeki simülatörlerin başına geçenler…
Ziyaret eden her gruba gösteri ve deneyi bir arada tiyatro kıvamında sunan eğitmenleri izlerken şunu düşündük:
Bilim ve Teknoloji Merkezi yapılırken toplumun geleceği çocukların eğitimi düşünülmüş, ama dün bizzat görüp yaşadık ki, büyükler için de burada görülüp öğrenilecek çok şey var.
BTM Sorumlusu Murat Bakan bir yandan gezdirirken, bir yandan da, tesisteki tüm elektronik cihaz ve işlemlerin kendi kadroları tarafından üretilip çalıştırıldığını söyledi.
Çıkarken…
2 yıldır “Daha görmedin mi?” diye soran Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin kulaklarını çınlattık. Gerçekten de, Bursa’nın ve toplumun geleceğine en büyük imzayı BTM ile atmış.