Son 40 yılda kaçak yapı cenneti haline gelen Soğanlı’dan “yeni Osmangazi” doğuyor!

OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR
OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR

Tarih kitaplarındaki bilgilere göre, Bursa’nın 5 bin yıllık geçmişi var. 700 yıla yakın süredir de Türk şehri olarak gelişti.
Böylesine köklü geçmişi olan kentlerde 40-50 yıllık süreçler değişim adına çok fazla anlam ifade etmezler.
Ne var ki…
Daha 40 yıl önce köy olan ve tarım alanlarında meyve-sebze üretimi yapılan Soğanlı, hızlı ve kontrol edilemeyen gelişmenin sonucunda kaçak yapı cenneti haline geldi ve Bursa merkezin imar açısından en sorunlu bölgesi oldu.
İşte…
Bu sorunlu bölge şimdi yeniden inşa ediliyor. Üstelik yeni bir şehir anlayışıyla başlayan çalışmalar kaçak yapı cenneti Soğanlı’yı yeni Osmangazi haline getirmeyi hedefliyor.
Projeyi…
Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar anlatırken şunu söyledi:
“Osmangazi imar planlarının olduğu, ama uygulanamadığı bir şehir. 2009’da göreve geldiğimizde önce şehre hakim olmak, vaziyet etmek istedik.”
Hedef şu:
“Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi’yle 42 hektarlık alanda vizyon ortaya koyuyoruz. Yeni bir şehir, yeni bir Osmangazi, yeni bir Bursa hedefliyoruz.”
O yeni vizyonu tanımladı:
“Sosyal donatı alanları, spor tesisleri, okulu, camisi, parkları, pazaryerleri, geniş caddeleri olan bir şehir.”
Şunu vurguladı:
“Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın önemle üstünde durduğu bir kentsel dönüşüm anlayışı var. Zemin artı 5 kat istiyor. Biz de imar planlarımızı bu doğrultuda hazırladık ve aynen de uyguluyoruz.”
Ardından..
“İlk etapta inşaatlar başladı, devam ediyor. İkinci etabın da ihalesi yapıldı” dedi ve şunu açıkladı:
“Birinci etabımızın temelini seçim öncesi Sağlık Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu ile atmıştık. Bu etap 2016 sonunda bitecek ve orada yaşam başlayacak.”
Önemsediği bir nokta da şu:
“Soğanlı’da yeni bir şehir planladık. Sıkışmış bir şehrin nefes aldığı bir yer ortaya çıkardık. Bundan sonraki kentsel dönüşüm projelerinin öncüsü bu proje olacak, örnek olacak.”
Şunu da ekledi:
“Büyükşehir Belediyemizle birlikte çalışmaları yürütüyoruz. Bundan sonra yapılacak çalışma, riskli alandaki vatandaşlarla görüşüp, dönüşümü o riskli alanda sürdürmek olacak.”