İşte Edebali’nin sırrı: Mevlana kentsel dönüşümünden “yeni Yıldırım” doğacak

MEVLANA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ
MEVLANA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Her ilçenin, her belediyenin kendine göre önemli sorunları var ve belediyecilik her yerde zor, ama Yıldırım biraz daha farklı ve zor.
Çünkü…
Yıldırım kaçak yapılaşmanın en fazla olduğu, üstelik yapı stoğu da en sorunlu merkez ilçe.
O bakımdan…
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali 1.5 yıl önce göreve başladıktan sonra öncelikle tespit dönemi, sonra da hazırlık süreci yaşadı.
Bu süreçte…
Kendisinden önceki dönemde 7 mahalleyi kapsayacak şekilde başlatılan kentsel dönüşüm projesi uygulanabilir olmaktan çıktığı için iptal edildi. Yerine yeni bir kentsel dönüşüm hazırlığı başladı.
İşte…
O süreç sona erdi ve Yıldırım Belediye Başkanı Edebali, yeni hazırlanan Mevlana Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ni ilk kez Olay Televizyonu’nda konuğumuz olduğu Her Açıdan programında açıkladı.
Bir anlamda…
Geleceğe dönük planlanan yeni Yıldırım’ı ilk kez dün akşam tanıttı.
Buna göre…
Yüksek İhtisas Hastanesi karşısından inen Samanlı Bulvarı ile Samanlı Kavşağı’ndan Otosansit’e giden 11 Eylül Bulvarı’nın kesiştikleri köşeden, yani eski bölgeden proje başlayacak.
Yeni Yıldırım olarak adlandırılabilecek Mevlana Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi 55 hektarlık alanda uygulanacak. Konutların yanı sıra ticaret alanları, alışveriş merkezleri, sosyal donatı alanlarıyla çok özel bir kent ortaya çıkacak.
Edebali iddialı::
“Şehircilik anlamında yeni bir yaşam seviyesine çıkacağız.”
Söylediği şu:
“Orta alanda büyük bir yeşil aks var. Bütün sokaklar o yeşil aksa çıkıyor. Bisiklet yolları, yaya yürüme yolları, sosyal donatı alanları, cami, okul, sağlık alanları, alışveriş merkezi, pazar alanları hepsi olacak.”
Şunu da ekledi:
“Biz yeni bir mahalleden çok yeni bir kentte yaşam alanı planladık. Orada kültürel etkinliklerin yapılacağı alanlar da olacak.”
Üzerinde durduğuysa şu:
“Bizim geleneğimizde mahalle ve sokak kültürü var. Mevlana’da sokak kültürünü koruyoruz.”
Nedenini şöyle açıkladı:
“Kentsel dönüşüm yaşayanların sosyal yaşamlarına uygun değilse mutlu edemezsiniz. Hele alışık olmadıkları yüksek binalara koyarsanız, o zaman da başka sorunlar ortaya çıkar.”
Projeyi işaret etti:
“Bizim projemizde kat sayısı kısıtlı, çok yüksek binalar yok. Ama esnek binalar var. Böylece sokak kültürünü muhafaza ediyoruz.”
Şunu da vurguladı:
“Eğer mümkünse mevcut sokakların adlarını buralara vereceğiz.”
Önemsediği şu:
“Hem mahalle ve sokak kültürü geleneğimizi koruyacağız, hem de modern ve nitelikli bir yaşam alanı oluşturacağız.”
Sonra da şu çağrıyı yaptı:
“Bursa’nın en özel bölgesi, Türkiye’nin kentsel dönüşüm örneği olacak. Yeni bir yaşam isteyen herkesi Mevlana’ya yaşamaya bekliyoruz.”