CHP’de tüm hesaplar pazara bırakıldı, kilit Osmangazi’de!

CHP bugüne kadarki en hızlı kongre sürecini yaşıyor. 22 Kasım’da Gürsu’dan başlayan hızlandırılmış kongre maratonu bugün final bölümüne giriyor.
Takvime göre bugün Harmancık ve Nilüfer kongreleri, pazar günü de Osmangazi ve Kestel kongreleri var.
Gerçi…
İl kongresine verdiği delege sayısı nedeniyle her partide Osmangazi kongresi önemli. Fakat CHP’deki tabloya bakıldığında, Osmangazi’nin sayısaldan çok kilit pozisyonu açıkça görülüyor.
O bakımdan…
Pazar günü saat 12.00’de Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Hüdavendigar Salonu’nda başlayacak Osmangazi İlçe kongresi, aynı zamanda CHP’deki 15 günlük kongreler sürecinin finali olacak.
Peki…
Bu finalde ne bekleniyor, nasıl bir yarış ortaya çıkacak?
Soruyu…
Dün öğle saatlerinde sohbet ettiğimiz CHP’nin röntgenini iyi bilen, partinin derinliklerini görebilen ve önemli görevler üstlenmiş bir dosta sorduk.
Beş maddede cevap verdi:
Bir…
“Kaç aday olursa olsun, kongre yarışı İlçe Başkanı Recep Çohan ile eski başkan İsmet Karaca arasında geçer.”
İki…
“Bugünkü tabloya göre kongre 3 adaylı. 3 adaylı bir kongredeyse İsmet Karaca şanslı olur. Çünkü delegeleri birlikte hareket ediyorlar.”
Üç…
“Gördüğüm kadarıyla İsmet Karaca’nın karşısına tek aday çıkarmak için girişimler var. Bu girişimler için geç kalındı. Çünkü CHP delegesi artık eski delege değil. Düşüncesinden ödün vermeyen delege yapısı ortaya çıktı.”
Dört…
“Her şeye karşın Recep Çohan ve Ahmet Özdemir birleşmeye ikna edilir de kongre Recep Çohan-İsmet Karaca yarışına dönüşürse, bu kez Recep Çohan avantajlı olur ve favori haline gelir.”
Beş…
“Kim kazanırsa kazansın, Osmangazi kongresi bundan sonrasında CHP siyasetinin kilidi olur. Partideki siyaset anlayışını değiştiren süreç bu kongreyle başlar, il kongresiyle yetinmez, kurultaya kadar gider.”
Kongre kulislerine içeriden bakışla yapılan değerlendirme bu.
Yarışın röntgeni parti içinden böyle görünüyor, ama beşinci maddede dile getirilen CHP siyasetinin değişim noktası yorumu bize daha çarpıcı geldi.
Anlaşılan…
Pazar farklı bir gün ve kongre olacak.