Başkan Altepe bu yetkiyi vatandaş için yetki istiyor: Hasta eden sanayiye denetim şart

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE

Büyük kentlerde günlük yaşamı etkileyen olumsuzlukların başında çevre sorunları geliyor. Özellikle Bursa gibi yoğun sanayi kentlerinde bu sorun insan sağlığını etkiliyor.
Gelin görün ki…
Kentte yaşamında sorumluluğu olan yerel yönetimler çevreyi olumsuz etkileyenlere karşı mücadelede yetkisiz kalıyor.
İşte…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çevreyi olumsuz etkileyenlerle mücadele edip müdahil olabilmek için önemli bir hamle yaptı ve Ankara’dan dördüncü kez denetim yetkisi istedi.
Bunu da şu sözlerle açıkladı:
“Bacalardan zehir çıkıyor ve vatandaş da bu zehri alıyor. İnsanlar sürekli hasta. Bunu ortadan kaldırmak için çevre denetimi yetkisi istiyoruz.”
Aynı zamanda Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı olarak bu isteği dile getirdiğini vurgulayan Altepe şu gerçeğin de altını çiziyor:
“Yerel yönetimler olarak bizim çevre sorununa müdahil olabilme yetkimiz yok. Yalnızca şikayet edebiliyoruz, gereğini yaptırmaya çalışıyoruz.”
Şunu da anımsatıyor:
“30 yıllık çevre kanunları günümüzün çok gerisindeler. Çevre konusunda çok hassas davranıyoruz. Örneğin, fabrikaları uyardık, hepsinin giderlerini arıtmalara bağladık.”
Bu kapsamda…
Ovadaki atıkların arıtmalara bağlandığını, İzmir Yolu’nda Badırga’ya doğru da kolektörlerin atık su toplamalarının devam ettiğini vurguluyor.
Şu sözleri çok önemli:
“Biz Bursalılara verdiğimiz her sözü tutuyoruz. Bakın ‘Dereler temiz akacak’ dedik. Artık fabrikalar kirletmiyor ve dereler temiz akıyor.”
Şunu da ekliyor:
“Sular temizlendi. Bacalar da zehir kusmamalı. Bunu kontrol edebilmemiz lazım. Onun için denetim yetkisi istiyoruz.”
Düşüncesi şu:
“Bütünşehir’le birlikte her şeye kalite gelmeli. Eskiden küçük yerleşim birimlerinde organize sanayi bölgeleri vardı. Şimdi hepsi Büyükşehir kapsamında. Hizmete hazırız, ama denetimi de bizde olmalı.”
Şunun da altını çiziyor:
“Üretsinler, para da kazansınlar. Ama insanları zehirlemeye hakları yok.  Kimse hastalanmasın. Biz hasta eden sanayiyle mücadele yetkisi istiyoruz.”
Beklentisi şu:
“Sanayi tesislerinin atıklarını derelere bırakamadığı, bacaların zehir kusmadığı bir Bursa istiyoruz. Bunun denetimini 24 saat Büyükşehir yapabilmeli ve yaptırımı olan cezalar uygulayabilmeli.”

İlgili Reklamlar