Ankara’ya çıkarma yapan Ziraat Odası başkanlarına Bakan Çelik mesajı: Bursa’dan sahaya iniyorum!

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI FARUK ÇELİK ZİRAAT ODASI BAŞKANLARI İLEBursa’nın ilçelerinde halen 15 Ziraat Odası var. Bu 15 Oda’dan 13’ünün başkanları Ankara’daydı. Başkanların biri umrede olduğu için, diğeri de sağlık sorunları nedeniyle çiftçinin Ankara çıkarmasına katılamadılar.
Amaç…
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e hem hayırlı olsun ziyareti yapmak, hem de tarımın sorunları hakkında bilgilendirmeydi.
Nitekim…
Bakanlık girişinde, yakından tanıdıkları Ali Koyuncu tarafından karşılanan 13 Ziraat Odası Başkanı görüşme sırasında Bakan Çelik’i öncelikle konusuna çabuk alışmış buldular.
O nedenle…
Bilgilendirmeyi kısa geçip Bursa tarımının sorunlarını gündeme getirdiler. Çözüm için atılacak adımlarda öncelikli olması gerektiğini düşündükleri önerileri sıraladılar:
Bir…
“Geçen yıl ürünü soğuktan zarar gören çiftçilere dönüm başı 100 lira destekleme verilmesi kararı çıktı. Başka illerde ödemeler yapıldı, ama Bursa çiftçisi parasını alamadı.”
Şunu istediler:
“Eğer şimdi bu ödemeler yapılırsa çiftçi de ağaç bakımlarını rahat bir şekilde tamamlar.”
İki…
“Gübrede KDV indirimi çiftçi için cazip değil, çünkü doğrudan geri dönüşü yok. Bunun yerine çiftçinin kullandığı gübrenin KDV’si kadar gelir desteği verilirse çiftçi için daha iyi olur.”
Üç…
“Yeraltı sularının kullanılması önlenmeli, bunun yerine cazibeli sulama geliştirilmeli.”
Dört…
“Çiftçinin sulama için kullandığı elektrik bedellerinde indirimle gidilmeli.”
Aktarılan sorunları ve önerileri dinleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, konuk ettiği Ziraat Odası Başkanları’na çok sıcak ilgi gösterdi.
Ardından da…
Yeni bakanlığıyla ilgili ilk değerlendirmesini yaptı:
“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konuları zor, ama belli. Buradaysa konular çok çeşitli ve ayrıntıların hepsi önemli. O nedenle burası çok zor bir bakanlık. Şimdi bu yapıya ısınıyorum.”
Şu mesajı verdi:
“Türkiye’yi 7 bölge üzerinden planladım. Her ay iki bölgeye gidip çiftçinin sorunlarını yerinde tespit edeceğim, her şeyi yerinde göreceğim.”
Şunu vurguladı:
“Ocak ayından itibaren sahaya iniyorum. Hem de ocak ayında Bursa ve Şanlıurfa’dan sahaya iniyorum.”
Şunu da ekledi:
“Çiftçinin sorunlarını aşabilmesi, tarımın geliştirilmesi için Ziraat Odaları ile birlikte çalışacağız.”