Türkiye yeni bir yola girdi… Hükümet terör harekatıyla küresel desteği de arkasına aldı

Siyasetin seçim tartışmalarını aşamadığı, koalisyon görüşmelerinin de sonuçlandırılamadığı bir süreç yaşanıyordu. Hatta, hükümete ve özellikle de Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’a yönelik beklentiler üzerinden suçlamalar gündeme geliyordu.
İşte…
Böyle bir süreçte, IŞİD üzerinden başlayan operasyonlar hükümete hiç beklemediği bir anda uluslararası konjonktürün desteğini getirdi.
Yani…
Bir süredir dış ilişkilerde yaşanan sorunlara karşın, uluslar arası açıklamalar AK Parti’den yana desteğe dönüştü. Amerika ile uzun süredir soğuk ve gergin olduğu gözlenen ilişkiler bir anda yeniden yükselen değer haline geldi.
Sürecin değişim noktası önemli.
Her şey…
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in söylediği gibi, “çözüm süreci için gösterilen müsamaha ve sabır” sona erdiği için PKK’ya yönelik operasyonlara başlandı.
Kısa süreçte başdöndürücü gelişmeler yaşandı.
Öyle ki…
Amerika ve Avrupa başkentlerinden Kürt hareketi üzerinden PKK’ya yapılan “Türkiye ile uzlaşın, terör olmasın” çağrıları Kandil’de Türk jetlerinden bırakılan bombalardan daha etkili olmuşa benziyor.
Düne kadar Türkiye’ye karşı kabul gördüklerini düşünenlerde, anlaşılan o ki vazgeçilme paniği yaşanıyor. Bu da bombadan daha etkili.
Gerçi…
Bazı çevreler “Hükümetin erken seçim için ülkeyi savaşa soktuğu” tepkisini gösteriyorlar, ama teröre karşı yapılan her harekat iç kamuoyunda da büyük destek buluyor.
Böylece…
Gündem bir anda teröre karşı devletin sert yumruğuna döndü. Bu gidişat da Ankara’da devam eden koalisyon görüşmelerini etkiledi.