Ankara’daki toplantıda HDP hedef büyüttü: Yeni hedef, yeni yapılanmayla en az ana muhalefet!

HDP İL EŞBAŞKANLARI KEZBAN DUMLU VE YÜKSEL AKGÜN
HDP İL EŞBAŞKANLARI KEZBAN DUMLU VE YÜKSEL AKGÜN

7 Haziran öncesi seçim süreci HDP’nin barajı geçip geçemeyeceğine odaklandı. Kuşku yok ki, bu da seçim sonuçlarına yönelik en önemli etkenlerden biri oldu.
Araştırmaların baraj sınırında kabul ettiği HDP sandıktan yüzde 13 gibi belki de kendisinin bile beklemediği bir oranla çıktı.
Şimdiyse…
Kendi içinde seçim sonuçlarını değerlendirip analizler yaparken, bir yandan da yeni hedefler doğrultusunda yeni siyasetini belirliyor.
Nitekim…
77 ilden 154 kişinin katıldığı İl Eşbaşkanları toplantısının ana gündemi de bu oldu. Bursa’dan İl Eşbaşkanları olarak Kezban Dumlu ve Yüksel Akgün’ün katıldıkları toplantı dönüşünde Akgün’le sohbet ettik.
Öncelikle…
“MHP seçimde oylarını arttıran parti kabul ediliyor, fakat ilk kez oy kullanan seçmen araştırmasına bakılırsa o da arttıramadı. Onun için, bu seçimin tek kazananı HDP’dir” dedi.
Sonra da…
Artışın nedenlerine yönelik analizlerin yapıldığını ifade etti ve şunu söyledi:
“Seçimde bize bir kredi açıldı. Bunun bilincindeyiz ve gereğini yerine getirmek üzere gerekli adımları atıp hem Meclis grubumuzda, hem de yerelde yeniden yapılanmaya gideceğiz.”
Toplantıya katılan tüm il eşbaşkanlarının mutlu olduğunu kaydeden Akgün yeni hedeflerini de açıkladı:
“Erken seçim mi olur, zamanında mı yapılır bilemiyorum, fakat ilk seçimde hedefimiz en az ana muhalefet olmak. Ona göre çalışıyoruz.”