Ankara’da diyalog zamanı… Davutoğlu koalisyon görüşmeleri için Faruk Çelik’li komisyon kurdu

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK

Bir kez daha tekrarlamakta yarar var… Seçim 7 Haziran günü sandıkta bitti. Fakat siyasal sonuç açısından henüz tamamlanmadı.
O bakımdan…
Seçimden birinci çıkanın, barajı aşanların, oylarını arttıran ya da azaltanların belli olmasına karşın seçimin nasıl sonuçlanacağı henüz belli değil.
Aslında…
Sandıkta oy kullanan seçmen diyalog isteğini ortaya koyup siyasete aranızda anlaşın mesajı verdi.
Dahası…
O koalisyonun kimlerle nasıl kurulabileceğine dair formüller de belli. Ya AK Parti’li olacak, ya da AK Parti’siz kurulacak. AK Parti’li olursa iki seçenek var. AK Parti’siz koalisyon için de yine iki seçenek söz konusu.
Buna karşın…
Seçim sonrası kırmızı çizgi açıklamalarıyla sert başlangıç tercih eden kimi parti sözcülerinin konuyu getirdikleri aşama, süreci kilitleme eğilimi gösteriyor.
O zaman da…
7 Haziran’da yapılan seçimin yenilenmesi olasılığı doğuyor. Gerçi bu seçenek gündeme erken seçim olarak geliyor, ama henüz parlamento toplanıp çalışmaya başlamadığı için seçimin yenilenmesi kabul etmek daha doğru olacak.
Bu nokta da…
Siyaset gözlemi adına farklı beklentiler ortaya çıkıyor.
Çünkü…
Seçimden yeni çıkan ve sırtındaki ter henüz kurumayan milletvekillerinin; büyük bütçeli harcamalar yapıp geldikleri Meclis’in koltuğuna daha oturamadan ve özlük haklarını kazanamadan yeniden seçimi kabul etmeleri hiç kolay değil.
Aksine…
“Eğer partilerin görüşmelerinde kilitlenme olur da yeniden seçime gidilirse, hükümetin kurulması için Anayasa’nın tanıdığı sürenin bitimine birkaç gün kala hükümet kurmaya yetecek sayıda milletvekili bir anda bağımsız kalabilir ya da oylamada parti kararlarına uymayabilir” diye düşünenlerin sayısı giderek artıyor.
İşte…
Böyle bir süreçte ilk ciddi adımı AK Parti attı. Bir süredir AK Parti Genel Merkezi’nde seçim sonrası sürecine ilişkin çalışmalarını sürdüren Başbakan Ahmet Davutoğlu, diğer partilerle yürütülecek koalisyon görüşmelerinde diyalog ve uzlaşma özellikleri bilinen deneyimli isimlerden oluşan bir komisyon kurdu.
Komisyonda…
AK Parti Genel Başkanvekili Mehmet Ali Şahin ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop’un yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik var.
Ayrıca…
AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek ile MKYK Üyesi Salih Kapusuz da beşli komisyonun üyeleri arasında.
Kulislerde, bu beşli komisyonun henüz resmi olmayan görüşmelere ilk temas anlamında başladıkları konuşuluyor.
Görünen o ki…
Ankara’da koalisyon için adımlar hızlanıyor.