Avrupa Birliği Genç Liderler Zirvesi’nde Bursalı bir genç: Hasan Basri Avcı

Adı Hasan Basri Avcı. Aslında Bursa’nın tanıyıp bildiği Nurettin Avcı’nın oğlu. Bir dönem Gemlik’te belediye başkanlığı yapan,  İl Genel Meclisi Başkanı olarak bir döneme imzasını atan Nurettin Avcı’nın oğlu Hasan Basri Avcı şu sıralarda farklı bir gurur ve mutluluk yaşıyor.
Çünkü…
9-11 Mayıs tarihleri arasında  Fransa’nın Strazburg kentinde gerçekleştirilecek Avrupa Birliği Genç Liderler Zirvesi’ne Türkiye’den davet edilen 8 genç arasında yer aldı.
Üstelik…
Üniversite eğitimi Denizcilik İşletmesi olan, bilgisayar ve bilişim mühendisliği alanlarında da yüksek lisans yapan Hasan Basri Avcı henüz 24 yaşında ve iş yaşamının da daha başında.
Murat Yiğit Çöme ile birlikte kurdukları Yaklaşım TV adlı şirketle kurumlara her tür eğitimi veriyorlar. Bu sistemler firmalar çalışanlarına aldırmak zorunda oldukları eğitim için zaman kaybı yaşamıyorlar. Çünkü eğitim alanlar belli dönemlerde belli merkezlere toplanmıyor.
Bunun yerine…
Stüdyoda yapılan eğitim kayıtları evde, ofiste, hatta yolda bilgisayardan izlenebiliyor, kulaklıktan dinlenebiliyor. Kayıtlara internet yoluyla ya da CD’den ulaşıyorlar.
Projede…
Nuri Çolakoğlu gibi televizyonculuk duayeni, Şükrü Kızılot gibi maliyecinin yanı sıra Ekrem Sarısu, Engin Sezgin Özcan gibi isimler de var. Çok yeni bir sistem kurmalarına karşın, Türkiye’nin önemli firmalarında eğitim veriyorlar.
İşte…
Türkiye’de ilk kez yürütülen proje, Hasan Basri Avcı’nın 9-11 Mayıs’ta Strazbug’da yapılacak Avrupa Birliği Genç Liderler Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil edecek 8 kişi arasında yer almasını sağlayan nedenlerden biri.
Sohbetimizde…
Strazburg’da gündeme getirmeyi düşündüğü konulardan da söz ettik.
Gördüğümüz şu:
Yapacağı konuşmada gençlerin yetkilendirilmesi konusunu ana başlık olarak belirlemiş. Bu başlık altında Avrupa’nın geleceği, dijital dönem, sürdürülebilirlik, gençlerin işsizliği gibi konuları ele almayı planlıyor.
3 günde 100’e yakın oturumun yapılacağı toplantıyla ilgili de şunu açıkladı:
“Aslında zirvenin gündeminde başlangıçta Türkiye ile ilgili oturum başlığı vardı, fakat sonra kaldırıldı. Ama biz çok bastırdık. Şimdi, adına özel oturum açılacak tek ülke Türkiye olacak.”
Açıkçası..
Nurettin Avcı’yı yıllardır tanıyan bir gazeteci olarak, oğlu Hasan Basri Avcı’nın başarısı ve yaşadığı gururdan biz de mutluluk duyduk.
Ne mutlu gençlere…