Mustafa Esgin Nilüfer’de kaybetti, ama siyaset onu kazandı

Bazen… Kişiler siyasetten uzak durma çabası içinde olsalar da, bir şekilde içinde kalıyorlar.
Örneğin…
2001 yılında AK Parti kurulurken yönetiminde yer alması istenen isimlerden biri Dr. Mustafa Esgin’di. Hemen ardından 2002 genel seçiminde milletvekili aday adayı olarak gördük.
Sonrasında siyasetten uzak durma kararını sürdürdü. Fakat gelen ricaları kıramadığı için Sedat Yalçın yönetiminde yer aldı.
O süreçte…
İl Başkan Yardımcısı olarak çok özel sosyal politikalar üretti. Özellikle yaşlıların yaşam kalitesi ve bakımı ile ilgili geriatri konusunda yapılabilecekleri onun ürettiği projelerle öğrendik. Bugün Bursa bu konuda çok hızlı adımlar atıyor.
Ne var ki…
Yalçın’ın yeniden yapılanma tasarrufuyla Başkanlık Divanı dışında kaldı. Belki kırıldı, ama belli etmedi.
Son olarak…
Nilüfer’de AK Parti Adayı olarak kamuoyu önüne çıktı. Açıkça söylemek gerekirse, Nilüfer’deki belediye başkanlığı yarışında rekabeti yükseltti.
Gerçi…
Mustafa Bozbey’e karşı açık farkla kaybetti, ama Bozbey’in alıştığı adaylardan olmadığını çalışma anlayışı ve karşılığında halktan gördüğü ilgi ile ortaya koydu.
İnsanlara güven verdi, bulunduğu her ortamda kendini kabul ettirdi ve sevdirdi.
Seçim gecesi…
Bozbey’in kazandığı belli olduğunda Seçim Bürosu’nda sonuçları birlikte izlediği arkadaşlarını tek tek uğurlayıp ofisi bizzat kendisi kilitledi.
Ardından…
Seçim boyunca birlikte çalıştığı gençlerle teşekkür yemeğinde bir araya geldi. O yemekte gençler Esgin’i aralarına alıp havaya bile fırlattılar.
Seçim kaybedildi ama uyumlu bir ekip ortaya çıktı.
Bu görüntü…
AK Parti’nin Nilüfer Belediye Meclisi aday listesindeki isimlerle yenen yemekte de sergilendi.
Orada da görüldü ki, Dr. Mustafa Esgin siyasetten uzak durmaya ne kadar özen gösterirse göstersin, artık lider özelliğiyle siyasetin içinde.
Nilüfer’de belediye başkanlığı seçimini kaybetti, ama siyaset Mustafa Esgin’i kazandı.