Bursa’da yeni bir dönem başladı: Geçmişin izleri ve tarihe tanıklık!

Aslında… Başkanın göreve devam vizesi aldığı seçimler sonrası yapılan törenler kanıksanır ve heyecana yol açmaz, hatta büyük kalabalık da toplamaz.
Ne var ki…
Recep Altepe’nin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ikinci dönemine başlaması nedeniyle dün yapılan törende tam tersi bir görüntü ortaya çıktı.
Bir nokta miting için fazla olabilecek sayıda vatandaş dün Atatürk Caddesi üstündeki tarihi belediye binası önünde toplandığını görünce gözümüzde yıllar öncesi canlandı.
Tarih 12 Aralık 1977…
Yerel seçimler yapılmış, CHP Adayı olarak Mustafa Eroğlu tahminleri tersine çevirip Bursa Belediye Başkanı seçilmiş.
Seçimin ertesi günü dönemin CHP İl Başkanı olarak rahmetli Yılmaz Akkılıç, büyük bir partili kalabalığıyla birlikte tarihi belediye binasına geldi.
Makam odasının bulunduğu üst kata o kadar çok kişi çıktı ki, bina çökme tehlikesi geçirdi. Ama bunu partililere anlatmak mümkün olmadı. Çünkü oradaki herkes CHP’nin ilk ve tek zaferine tanıklık etmek istiyordu.
Dün ise…
Recep Altepe mazbatasını aldıktan sonra seçim kampanyasını birlikte yürüttüğü yol arkadaşlarıyla tarihi belediye binasına geldi. Düzenlenen töreni izlemek üzere belediye önünde toplanan kalabalık, Altepe’nin ikinci dönemi olması nedeniyle oluşabilecek kanıksamaya karşın önemliydi.
Üstelik…
Kalabalıktaki mutluluk kendisini hemen hissettiriyordu.
Demek ki…
İnsanlar kendilerinden bulduklarının ve en önemlisi hizmetine inandıklarının yanında her zaman yer alıyorlar.
Bize göre…
Recep Altepe dün bunu gösterdi.
Konuşmasını dinlerken de gözümüzde başka bir anı canlandı.
Tarih 18 Haziran 1987…
Resmi Gazete’de Bursa’nın Büyükşehir olduğuna ilişkin yasa yayınlandı. 1982 yılında atama ile gelen Ekrem Barışık 1984 yerel seçimini Anavatan Partisi Adayı olarak kazandığı için Bursa Belediye Başkanlığı görevine devam ediyordu.
Barışık o gün, tarihi belediye binasının kapısına astırdığı pirinçten yapılmış Bursa Büyükşehir Belediyesi tabelası önünde poz verirken mutluydu.
Çünkü…
Bursa’nın ilk Büyükşehir Belediye Başkanlığı ona kısmet oldu.
1989’da yapılan yerel seçimi DYP Adayı olarak kazanan rahmetli Teoman Özalp ise seçilmiş ilk Büyükşehir Belediye Başkanı unvanı kazandı.
Dün…
Büyükşehir dönemi kapandı ve 17 ilçeyi birden kapsayan Bütünşehir dönemi başladı. Belediye binası önüne gelip Altepe’nin ikinci dönemi törenini izleyenler de ileride anlatabilecekleri tarihi değişime tanıklık ettiler.
Nitekim…
Yeni sorumluluk alanı, Başkan Altepe’nin söylemlerini de değiştirdi.
Bugüne kadar benzer törenlerde merkeze yönelik hizmetleri hedefleyen konuşmalar yapılırdı. Dün “Merkezde ne varsa 17 ilçede de o olacak” sözü veren, kırsaldan, hayvancılıktan, kente göçü durdurmaktan söz eden bir Büyükşehir Belediye Başkanı dinledi törene katılanlar.
Kısacası…
Dün değişim günü olarak anılar arasına girdi. Bizlere de bir değişime daha tanıklık etmek nasip oldu.