Çağlar’dan Mudanya’ya çevre yolu önerisi: Yamaçlara tünel!

Son yıllarda Mudanya’nın özellikle yaz dönemlerinde büyüyen bir sorunu var: Trafik.
İlçeye girişte, iskele meydanından sonraki cadde dar. Bir de kenarlara park edildiğinde geçit vermez oluyor. Hele yaz aylarında, tek sıra konvoy bile araçların ilerlemesine yetmiyor.
Bu sorun hafta sonları daha da büyüyor ve Mudanya’ya aracıyla girenler çıkabilmek için çok uzun zaman harcamak zorunda kalıyorlar.
Mudanya Belediyesi’nin Erol Demirhisar döneminde başlayan çevre yolu projesi vardı. O dönemde Büyükşehir Belediye Başkanı olan rahmetli Hikmet Şahin, 6 bina kamulaştırmasına pek sıcak bakmadı. O nedenle başlayan çevre yolu bir noktada kaldı.
Dün…
CHP İl Başkanı Metin Çelik’in de hazır bulunduğu Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ı ziyaretinde Cavit Çağlar biraz daha büyük hedef gösterdi:
“Mudanya’nın trafiğini azaltmak için çevre yolu şart. Hatta, çevre yolunu artık yüzeye yapmak da doğru değil.”
Sonra da önerisi açıkladı:
“Yeni çevre yolu daha arkadaki yamaçlardan geçmeli ve yeraltına yapılmalı. İsteyen Mudanya’nın içine hiç girmeden, yamacın altındaki tünelden geçip gidebilmeli.”
Şunu da ekledi:
“Eskiden tünel yapmak zordu. Şimdi kolay. Yeraltında çalışan ve köstebek denilen araçlar var. Bir uçtan girip diğer uçtan çıkıyorlar. İnşaat teknolojisi çok gelişti. Üstelik tünel yaptığınızda kamulaştırma sorunu da olmuyor.”