Orduevi Acemler’e taşınıyor, Bursa sarayına kavuşuyor!

Yıllardır aynı şeyi söylüyoruz… Bursa tarihi bir kent. 8500 yıllık bir geçmişe sahip. Bizans’ın İstanbul’dan sonraki en önemli kenti olmuş. Osmanlı’nın ilk başkenti olarak taç giymiş.
Nice hükümdarlar yetiştirmiş, nice âlim ve evliyaya ev sahipliği yapmış, nice savaşlar görmüş, fetih yaşamış.
Ama…
Bursa’nın geçmişini gözler önüne serecek sembolü yok. Avrupa’nın küçücük kentleri kale gezdirip turizm kenti olurken, Bursa hazinelerini korumamış.
İlk adımı…
Osmangazi Belediye Başkanı olduğu dönemde Recep Altepe attı. Tarihi Bursa surlarını yeniden ortaya çıkaran çalışmayı başlattı ve Bursa’yı geçmişiyle buluşturdu.
Sonra…
Bizans ve Osmanlı döneminde kentin yönetildiği merkezi ortaya çıkarmak için harekete geçti. Yani, Bursa’ya sarayını kazandırmak istedi.
Arşivimizi açıp baktık…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin bu yöndeki çabalarını 30 Ekim 2012 günü bu sütunlarda şöyle anlatmışız:
Bizans’ın Bitinya Sarayı olarak adlandırdığı, Osmanlı’nın Bey Sarayı adıyla kenti yönettiği yapının Tophane’de toprak altında olduğu ortaya çıktı.
Dahası…
Eskinin sarayının, şu anda Orduevi ve bünyesinde askeri lojman olarak kullanılan bölgenin altında olduğu anlaşıldı.
Yanı sıra…
Nasıl gittiyse, Osmanlı’nın Bey Sarayı’nın kapısının da Rusya’nın tarih ve eski başkenti Petersburg Müzesi’nde sergilenmekte olduğu ortaya çıktı.
İşte…
Recep Altepe bu kez Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, devam etmekte olan surları yeniden yapıp Bursa’ya tarihi özelliğini kazandırma projesinin kapsamında Bey Sarayı için de harekete geçti.
Ardından…
Yapılan girişimi şu ifadelerle paylaşmışız:
Bey Sarayı’nı toprak altından çıkarıp aslına uygun şekilde yeniden yapabilmek için Genelkurmay Başkanlığı’na başvuruldu. Başvuruda, gösterilecek bir yer karşılığında, üzerinde askeri personel tarafından kullanılan lojmanların da bulunduğu Orduevi arazisinin Büyükşehir’e devri istendi.
Sonucu da aktarmışız:
İlk temaslarda…
Takas isteğinin gerçekleşebileceği ve teklifin kabul edilebileceği izlenimi doğdu.
Fakat…
Bayramdan önceki hafta Genelkurmay Başkanlığı’ndan sürpriz bir yazı geldi. Yazıda, Orduevi’nin de bulunduğu arazinin devrinin uygun bulunmadığı bildiriliyor.
Ama…

Büyükşehir yine de umudunu kesmedi.
Nitekim…
Umudu kesmeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe’nin yeni girişimini 12 Kasım 2012 günü bu sütunlarda şöyle duyurmuşuz:
Bey Sarayı’nın yerine karşılık yeni bir yere Ordu Evi yapıp taşımayı öneriyor.
Şimdilerde Büyükşehir yeni bir girişimle Milli Savunma Bakanlığı’na isteğini götürmeye hazırlanıyor.

İşte…
Olumsuz sonuçlanan girişimlere karşın umudunu kesmeyip Genelkurmay’la temaslarını sürdüren Başkan Altepe sonunda önemli bir aşamaya ulaştı.
Onu da…
Cuma akşamı konuğumuz olduğu Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında gündeme getirirken şunu söyledi:
“Bursa’nın sarayı var… Ama üstünde Orduevi var. Yalnızca duvarı ortada. Tophane Saat Kulesi yanından baktığınızda, lokantanın önünde sarayın yalnızca yıkık duvarını görüyorsunuz.”
Şunu açıkladı:
“Genelkurmay’la görüşmelerimiz belli bir noktaya geldi, o Orduevi’ni ile lojmanları yıkacağız ve başka yerde yeni bir Orduevi yapacağız.”
Şunu ekledi:
“Zaten Orduevi eski ve demode bir binaydı, yetersizdi. Şimdi kaba inşaatı biz üstleneceğiz ve modern, günün ihtiyaçlarına göre bir Orduevi yapacağız.”
Yapılacak yeri gösterdi:
“Acemler’de askeriyeye ait yerler var. Orada arzu ediyorlar.”
Tam noktayı da gösterdi:
“Hastane yapılması düşünülen bir arazi var. O arazinin bir bölümüne Orduevi yapılmasını arzu ediyorlar.”
Şunu da ekledi:
“Yeri kendileri belirlediler. Arazinin doğu tarafındaki parçasına yapılacak Orduevi’nin kaba inşaatını Büyükşehir olarak biz üstleneceğiz. Bu anlaşmayı onaylanır onaylanmaz da inşaata başlayacağız.”


Sarayın Kulesi inşaatı başladı

Gördüğümüz kadarıyla… Bursa’nın sarayı olan ve Bizans döneminde Bitinya Sarayı, sonrasındaki Osmanlı döneminde ise Bey Sarayı olarak kullanılan yapının gün yüzüne çıkarılması için Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe kararlı ve hızlı hareket etmek istiyor.
Programda şunu açıkladı:
“Tophane’de, saat kulesinden bakınca görülen cepheye Bursa’nın Bey Sarayı’nın aslına uygun olarak ilk kulesini yapıyoruz.”
Şunu ekledi:
“Hatta, zaman kaybetmemek için kule inşaatına başladık bile. Yani, bir köşesinden yavaş yavaş işe koyulduk.”