Seçim takvimiyle partilerin hazırlığı çelişti, işler karıştı

Yürürlükteki Seçim Yasası’na göre, yerel seçimlerin mart ayının son pazar günü yapılması gerekiyor. Bu tarih de 30 Mart 2014 Pazar günü olarak kesinlik kazandı.
Yine…
Yasaya göre seçim takvimi resmi olarak 1 Ocak 2014 Çarşamba günü işlemeye başlıyor.
Bu durumda…
Yerel seçimlerde aday olmayı düşünen devlet memurlarının seçim takviminin başlamasından bir ay önce istifa etmeleri gerekiyor. Takvim başlangıcının 1 ay öncesi pazar gününe rastladığı için de, aday olacak devlet memurlarının istifa etmeleri gereken en son tarih olarak 2 Aralık 2013 Pazartesi günü kesinlik kazanıyor.
Ne var ki…
Önümüzdeki yerel seçime yönelik olarak siyasi partilerin daha farklı hazırlık süreci içinde oldukları gözleniyor.
Bu süreci de…
Aday adaylığı başvurularını önce 21 Ekim 2013 Pazartesi gününden itibaren kabul etme kararı alan, sonra da bu tarihi 1 Ekim’e çeken AK Parti Genel Merkezi başlattı.
Aslında…
AK Parti adaylık başvurularını erkene çekerken hem seçimlere daha erken hazırlanmayı planlıyordu, hem de yerel seçimden 4.5 ay sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için zaman kazanmayı amaçlıyordu.
O süreçte…
Diğer partiler de AK Parti’nin takvimine benzer planlamalar yaptılar.
Fakat…
Siyaset ya da sivil toplumdan gelenlerin aday adaylığı başvuruları 1 Ekim’de başlarken, devlet memurlarının aday adaylığı başvuruları için istifa edecekleri son tarihin 2 Aralık olması seçim takvimiyle partilerin hazırlığı arasında çelişki oluşturdu.
O nedenle…
AK Parti Genel Merkezi önce devlet memurlarının istifa tarihlerini de partinin açıkladığı aday adaylığı başvurularıyla birleştirmek için yasal düzenleme yapmayı düşündü.
Bu kez de…
9 günlük Kurban Bayramı tatili ve hemen arkasından Cumhuriyet Bayramı tatilinin gelmesi memurların istifalarının ekim ayına çekilmesi isteğinin önündeki engel oldu.
Gelinen noktada…
AK Parti Genel Merkezi şimdi, daha önceden hazırladığı takvimi revize ediyor. Ankara’dan gelen haberlere bakılacak olursa, temayül yoklamaları da memurların istifa sürelerinden sonra, yani aralık ayı içinde yapılabilecek.
Yani…
Geçmiş seçimlere göre bu seçimin hazırlıklarına daha erken başlama projesi şimdilik askıya alınmış durumda.