Siyasette yeni bir sayfa… Kılıçdaroğlu’nun merkez sağ seçmene yaptığı çağrı çok önemli

Son dönemde CHP’nin yeni rotası ile ilgili tartışmalar yapılırken, Kılıçdaroğlu ve yakınındaki kurmay kadrosunun etnik kökeninden hareketle spekülasyonlar üretiliyor.
Ne var ki…
Akşam gazetesinin dün birinci sayfaya taşıdığı haberde, Manisa kongresinde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok daha farklı bir çağrı yaptığını okuduk.
Üstelik…
Çağrı yaptığı hedefi açık açık da söylemiş:
“Eski Demokrat Partililere, eski Doğru Yol Partililere sesleniyorum. Yüreğinizde insan, Atatürk sevgisi var, laik Türkiye’ye inanıyorsunuz, biliyoruz. Sizinle aynıyız, gayrımız kalmadı, gelin CHP saflarına.”
Gerçi…
Geçen yıl seçim öncesi de Kılıçdaroğlu benzer bir açılım yaparak aday listelerinde merkez sağ kökenli isimlere yer vermişti.
Ama…
Bu çağrısını biraz dana önemsemek gerektiğini düşünüyoruz.
Üstelik…
“Eski Demokrat Partililer, eski Doğru Yol Partililer” diyerek açık açık isim veriyor, hedef gösteriyor. Bu açık çağrının, pek çok kişinin “tasfiye kurultayı gibi” diyerek yorumladığı DP’nin son kurultayı ardından yapılması da dikkat çekici.
Anladığımız şu:
Yıllarca DP, AP, DYP’ye oy veren merkez sağ seçmen umudunu kaybettiği için şimdiki DP’den uzak duruyor.
Kılıçdaroğlu bu çağrısıyla oy verme alışkanlığı olan merkez sağ partilerden kopan seçmene sesleniyor. DP’yi, AP’yi, DYP’yi iktidar yapan seçmeni CHP’ye oy vermeye çağırıyor.
Böylece…
Önümüzdeki sürecin siyaseten şekillenmesini doğrudan ilgilendiren önemli bir siyasi hamle yapıyor. En azından, partisinden uzaklaşan merkezin sağın seçmenine AK Parti’ye gitmemeleri için CHP’yi alternatif gösteriyor.