Sahipsiz Bursa trafiği sürprizlere açık

İlginç bir kentte yaşıyoruz… Yaşadığımız kentin ilginçliğinde, yollarının maceraya açık olması çok açık.
Tamam…
Belediyeler iyi niyetli şekilde bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Ama şu da bir gerçek ki, vatandaş mağduriyetini kimse umursamıyor.
Örneğin…
Geçen hafta salı günü, yani tam bir hafta önce Kobisiad Başkanı Faruk Bayezit fotoğraf ekli elektronik posta gönderdi. Fotoğrafta, ilerlemeye çalışan araç denizi var.
Meğer…
Nilüfer’deki Ata Bulvarı’nın Organize Sanayi Bölgesi yönünden İzmir Yolu’na giden bölümünde, üstelik geçici adliye binasının yakınında asfalt çalışması başlamış.
Bayezit diyor ki:
“Pazar günleri bu cadde sakin. Pazartesi 1 Mayıs’tı, tatildi. Ama iş günü olan salı sabahı asfalt çalışması başladı. Bu işler neden tatil günleri yapılmıyor?”
Bir başka örnek…
Ankara Yolu’nda şu sıralar Bursaray çalışması var. Bir süre, yol Otosansit’in arkasından dolaştırılarak verildi. Sonra bat-çık açıldı, ana güzergâh rahatladı.
Geçen hafta cuma günü sabah Ankara Yolu üzerinde, Otosansit’ten sonraki bölümde işyeri olanlar ya da işi olanlar rahatça ulaşabilirken, akşam trafiğinin başladığı saatlerde Otosansit’in önündeki bat-çık trafiğe kapatıldı.
Mutlaka bir çalışma için kapatıldı ama akşam trafiğine denk getirilmesi ciddi bir trafik krizi yaşanmasına neden oldu. İnsanlar çaresiz kaldılar.
Böylesine yoğun trafiği olan yolu aniden kesmek en basit ifadeyle saygısızlık anlamına geliyor.
İşin bir başka boyutu…
Trafiğin arap saçına döndüğü, insanların öfkelerinin burnunun ucuna geldiği o yolda uyarıp düzenleme yapacak trafik polisi yok.
Aslında…
Trafik polisinin bir süredir kent caddelerinden elini çektiğini gözlüyoruz. Nedense trafiği kendi haline bıraktılar. Yalnızca belli noktalarda radar kurup ceza kesiyorlar. Varlıkları da o tuzaklarda anlaşılıyor.
Bir şey daha…
Ankara Yolu’nda trafiğin arap saçına döndüğü o akşam saatlerinde kamyonlar, tırlar, otobüsler vardı.
İnsanın aklına ister istemez şu soru geliyor: Bu çevre yolu neden yapıldı?
Öyle ya…
Çevre Yolu yapılırken, kamyonların, tırların, otobüslerin kent trafiğine girmeyeceğine inanıyorduk. Acaba, sahipsiz Bursa trafiğinde denetleyen olmadığı için mi fütursuzca sıkışan yolları daha da içinden çıkılmaz hale getirmeye katkı koyuyorlar?
Ne dersiniz?