CHP’nin tüzük kurultayında “demokratik devrim” olarak kabul ettiği “çarşaf liste” neden uygulanamıyor?

Daha 1.5 ay bile olmadı… CHP’nin olağanüstü tüzük kurultayında en çok üzerinde durulan maddelerden biri, parti içi seçimlerle ilgili olanıydı.
Yani…
Kongrelerin çarşaf listeyle mi, yoksa blok listeyle mi yapılacağı tartışmaları gündeme geldiğinde, çarşaf liste demokratik devrim olarak sunulmuştu.
O yönüyle de heyecana yol açtı.
Ne var ki…
CHP kongrelerine baktığımızda, kurultayda demokratik devrim olarak heyecana yol açan çarşaf listenin örgütte pek de itibar görmediğine tanık oluyoruz.
Üstelik…
Bu gözlem yalnızca Bursa ise sınırlı değil, internetten takip ettiğimiz tüm illerdeki CHP kongrelerinde en büyük tartışmanın “Seçimler çarşaf listeyle mi, blok listeyle mi yapılacak?” noktasında çıktığını görüyoruz.
Yine…
Bu haberlerde CHP örgütlerinin genel olarak blok listeden yana oldukları okuyoruz.
Tıpkı Bursa’da yaşananlar gibi.
Cumartesi günü yapılan iki adaylı Kestel kongresinde seçime blok listeyle gidildi. Pazar günü Osmangazi’nin üç, Mudanya’nın iki adaylı kongrelerinde de blok liste genel kurul kararı olarak kabul edildi.
İlginç olan şu:
Osmangazi kongresinde divan başkanlığı görevini üstlenen Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın,  oylamanın çarşaf listeyle mi yoksa blok listeyle mi yapılacağını genel kurula sunduğunda, çarşaf liste için yalnızca üç el kalktı.
Delegenin kalanı blok liste istedi.
Hem de…
Seçimin blok listeyle olması için ellerini ilk kaldıranlar milletvekilleri oldular.
Anlaşılamayan da bu.
Daha 1.5 ay önce demokratik devrim olan seçimlerin çarşaf listeyle yapılmasını şimdi neden kimse istemiyor? Neden önce milletvekillerinin elleri kalkıyor?
Şu kaygıyı anlamak mümkün:
Osmangazi’de 3 aday vardı. 3 listede 18’er yönetim kurulu adayı, 18’er yedek aday ve 175’er il delegesi adayı yer alıyordu.
Eğer…
Kongre çarşaf listeyle yapılsaydı, yönetim kurulu için 54, yedekler için 54, il delegeliği için de 525 isimden oluşan dev bir liste ortaya çıkacaktı.
Toplamda 633 ismin yer aldığı dev listeyi eline alan her delege, kabine girip bu kadar ismin arasından 18 yönetim kurulu, 18 yönetim yedeği, 175 de il delegesi işaretleyecekti.
Siyaset bilgisi, eğitim ve kültür seviyesi ne olursa olsun bu kargaşanın içinden çıkabilecek delegasyon ve parti görmüyoruz.
Böyle bir oylama yapılabilmesi ve sonuçların alınması bırakın saatleri, bir haftadan önce tamamlanmaz.
Öyleyse…
Çarşaf liste daha 1.5 ay önce neden demokratik devrim olarak ayakta alkışlarla kabul edildi? Uygulanamayacağı görülemedi mi?
Ya da…
Hiç uygulanamayacak bir yöntem demokratik devrim olur mu?


Kongrenin yıldızı Öykü Özen

Kamuoyu onu Gökkuşağı Derneği’nin başkanı olarak transseksüeller için yaptığı eylemlerle tanıyor.
Öykü Özen 12 Haziran 2011 milletvekili genel seçiminde CHP’den yaptığı başvuruyla siyasetin ilk transseksüel adayı oldu.
Pazar günü ise, CHP Osmangazi kongresinde il delegesi seçilirken en çok oyu aldı. Çünkü, 3 aday da il delegeliği listelerinde Öykü Özen’e yer verdiler.