Hem fiziksel mekan, hem sistem değişiminin adresi: SGK

Sosyal Güvenlik Haftası kutlamaları bir yerde SGK için kendini tanıtmak ve anlatmak fırsatını da oluşturdu.
SGK İl Müdürü Ramazan Yıldız’ın bu amaçla düzenlediği basın toplantısı ve kurumu tanıtım turuna, değer verdiğimiz bir dost olan SGK İl Müdür Yardımcısı Adem Vural’ın davetiyle katıldık.
Doğrusu istenirse…
SGK’nın yeni hizmet binasına girdiğimizde iki farklı anı canlandı gözümüzün önünde ve iki farklı değişim-dönüşüm yaşadık.
Birincisi…
Bursalılar’ın yıllarca Tekel Yaprak Tütün İşleme Merkez Müdürlüğü olarak bildikleri binanın eski haliyle ilgili anılardı.
İlk sigortalılığımız öğrencilik yıllarında lisanslı güreşçisi olduğumuz Tekel’de ve o binada başladığı için bizdeki yeri başka.
Ne var ki…
Gezerken “Şurada tütün bakımı yapılıyordu, burada tongalar elden geçiyordu, orada denkler depolanıyordu” diyerek andığımız, “Şu salonda güreş antrenmanlarımızı yapıyorduk, bu meydanda öğle tatilinde iddialı voleybol maçları oynuyorduk” dediğimiz yerler şimdi sihirli bir el değmişçesine bambaşka olmuş.
Pırıl pırıl mekanlar, düzenli salonlar, bankaların uyguladığı dijital sıra verme sistemiyle çalışan rahat bankolar yılların “Sıkıntılı bekleyişin adresi SGK” anlayışını yerle bir etmiş.
Yerine…
“Fiziksel mekan ve sistem değişiminin adresi SGK” anlayışını kafalara yerleştirmiş.
Yani…
Yıllarca Altıparmak’taki SSK binasında, Fevzi Çakmak’taki Bağ-Kur binasında uzayan kuyruklara, çekilen çilelere gazeteci olarak tanıklık ettik.
Şimdi bu kuyruklardan eser yok. Mekanlar mükemmel düzenlenmiş.
Kısacası…
SGK’da değişim yalnızca binada ve görüntüde değil. Sistemde ve uygulamada da müthiş bir değişim-dönüşüm ortaya çıkmış.
O bakımdan…
Değişimin kaptanı konumundaki SGK İl Müdürü Ramazan Yıldız’ı ve yılların köhne tütün deposunu Bursa’ya kazandıranları kutluyoruz.