Seçimden sonra parti içi yarış var

Bir yandan adaylar, diğer yandan siyasi partilerin yöneticileri ve teşkilat
Gerçi…
Görüntü kirliliği nedeniyle çevreci kaygılara yol açsa da, siyasi partilerin il ve ilçe merkezleriyle seçim büroları önüne asılan bayrak ve afişler de vatandaşı seçim havasına sokmaya başladı.
Kısacası…
Vatandaşta seçim havası artık daha fazla hissedilirken siyasi tercihler belli olmaya başladığı için tüm dikkatler seçime odaklanmış durumda.
Fakat…
12 Haziran’daki büyük seçimin hemen ardından özellikle AK Parti ile CHP’yi bir başka seçim heyecanı bekliyor.
Çünkü…
İki partide de seçim sonrası kongreler gündeme gelecek.
Bu noktada…
AK Parti’deki kongre sürecinin olağan olduğunu vurgulamak gerekiyor.
Yani…
Olağan akış içerisinde AK Parti önce belde kongrelerini yapacak, sonra ilçe kongrelerini gerçekleştirecek, ardından il kongrelerini yapacak.
Bütün bunların sonunda da, önümüzdeki sürecin AK Parti yönetimleri oluşacak. Genel Merkez yapısı da bu kongre sürecinin sonunda ortaya çıkacak.
O bakımdan…
Şu sıralar adaylarla birlikte neden AK Parti’ye oy verilmesi gerektiğini herkese anlatmaya çalışan teşkilatlar, 12 Haziran’ın hemen sonrasında bu kez kendi sandık yarışlarını yaşayacaklar.
Aynı süreç olmasa bile, seçim sonrası CHP’de de kongreler gündeme gelecek.
Bunun nedeni ise, milletvekili aday adaylığı için istifa eden ilçe örgütleriyle, seçim sürecinin hemen başlangıcında görevden alınan İl yönetimini yeniden oluşturmak için kongreye gidilmesi zorunluluğu.
Yani…
Şu anda Erhan Sevimli başkanlığındaki geçici yönetimin iş başında olduğu CHP’de, 12 Haziran seçiminin ardından hem yönetimi boşalan ilçeler, hem de il için kongre yapılacak.
Bugünkü kulis beklentileri, iki partinin de kongre süreçlerinin hayli yüksek tansiyonlu geçeceği görüntüsünü yansıtıyorlar.
Kısacası…
Siyasetin sıcak günleri yaz sıcağında daha da sıcak gelişmelere gebe.