Numan Kurtulmuş için Saadet’ten ayrılan Bursa Düşünce Kulübü Başkanı Ercan Yakut yeniden Saadet’e döndü

Ercan Yakut’u uzun zamandır tanırız. Çevresi de onu aileden Milli Görüşçü olarak bilir. Geçen yıl kurulan Bursa Düşünce Kulübü’nün de başkanı olarak görev yapıyor.
Saadet Partisi’nin son dönemlerinde Numan Kurtulmuş’un genel başkan olması gerektiğini ilk söyleyenlerdendi.


Üstelik…
Kurtulmuş’un daha Genel Başkan Yardımcısı olduğu dönemlerde Bursa’ya davet edip konferanslar düzenleyenler arasında yer aldı.

Bunu…
Saadet Partisi Yıldırım İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olarak da sürdürdü. Şubat ayında hem yönetimden, hem de partiden istifa ederken de Numan Kurtulmuş için özel vurgular yaptı.

Yine de…
Numan Kurtulmuş’la Necmettin Erbakanın karşı karşıya geldikleri, Kurtulmuş’un az oyla da olsa seçildiği olaylı SP kurultayında açık açık Kurtulmuş’tan yana tavır aldı. Hatta, kulislere girdi.
Bütün bunların sonunda doğal olarak Ercan Yakut’un yeni yapılanan Halkın Sesi Partisi kadrolarında yer alması bekleniyordu. Ama olmadı.

Derken…
HAS Parti’de olmasını beklediğimiz Yakut’un cuma akşamı Şevket Kazan’ın katıldığı SP Osmangazi İlçe Danışma toplantısında Saadet’e geri döndüğünü gördük.

Öyle ki…
SP Osmangazi İlçe Başkanı Gökhan Gerçek’in daveti üzerine yeniden Saadet’e dönen Yakut rozet takılırken Gerçek’e gösterip Kazan’a “40 yıllık Milli Görüş’çüyü Milli Görüş’e davet ediyorlar” diye espri yapmış.
Yılların siyasetçisi Kazan da “Nikah tazeleriz fena mı?” cevabı vermiş.
Bütün bunları duyunca Bursa Düşünce Kulübü Başkanı Ercan Yakut’u aradık ve Saadet’e dönüşünü sorduk.

Önce şunu söyledi:
“Ben 13 Ekim’de Ankara’da Sayın Numan Kurtulmuş Bey’le bir görüşme yaptım. O görüşmeden sonra, başlattığı siyasi hareket içinde yer alamayacağımı gördüm.”

Şöyle devam etti:
“Ne yazık ki Numan Bey’in kadrolaşmadaki tercihleri çıktığı yolla uyuşmadı. Bunu gördüm. HAS Parti’yi teslim ettiği kadroları gördüm. Bir arada olmamız mümkün değildi.”

Tespiti şu:
“Eski Saadet Partisi şimdi HAS Parti oldu. Saadet Partisi de yeni bir parti oldu. Zaten gönül ayrılığı yoktu, o nedenle yeniden katıldım.”
Gerçi…
Bu tür bireysel kararlara bakarak partiler ya da hareketler hakkında karar vermek doğru olmaz.

Ama…
HAS Parti’nin olmasa bile, Numan Kurtulmuş’un sıkı bir takipçi kaybettiğini söylemek, buna da ilk fire demek galiba mümkün.