Milli Görüş gençliğine “referandumda evet” mesajı veren Erbakan, Saadet Partisi’nde kurultay için ısrarlı

Referanduma yönelik evet ve hayır cephelerini ilgilendiren bir mesaj, hükümeti oluşturan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin doğduğu siyasi çizgi olan Milli Görüş’ün doğal lideri Necmettin Erbakan’dan geldi.
Aralarında Bursa’dan da bir grubun yer aldığı Milli Görüş gençliğinin ziyareti sırasında açıklamalar yapan Erbakan, önce “Milli Görüş olarak önümüzdeki en kısa zamanda yapılacak olan olağanüstü büyük kongremize hazırlanıyoruz” dedi ve ardından da ziyaretine gelen gençlere referandum ve sonrasındaki seçimi hedef gösterdi.
Bu noktada…
Referandumda oylanacak anayasa değişikliklerinin “gerçek demokrasiye, yani halkın kendini yönetmesi rejimine geçilmesini sağlayacak köklü değişiklikler içermediğini” vurgulayan Erbakan asıl beklenen değişiklikleri Milli Görüş’ün yapacağını söyledi ve şu mesajı verdi:
“Bu özelliklerine rağmen, beklenen özlenen değişiklikler omlduğu için değil, eskisinden daha iyi olduğu için bu değişikliklere milletçe evet oyu vermekte yarar görüyoruz.”
Ardından da şunu ekledi:
“Bu Evet’ler AKP’nin beceriksiz icraatlarını tasvip manası taşımamaktadır.”
Ayrıca…
Ziyaretine gelen Milli Görüş gençliğinden önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlerde “Milli Görüş’ü iktidara taşıyacak çalışmayı yapmalarını” istedi.
Türkiye ve insanlığın kurtuluşu için Saadet dünyası kurulması gerektiğini ifade eden Necmettin Erbakan, yığınak noktasında hazırlıkların mükemmel şekilde yapılması gerektiğini söyleyip, “İşe önümüzdeki olağanüstü büyük kongre ile başlıyoruz” dedi.
Bu arada…
Necmettin Erbakan’ın Özel Kalem Müdürü Mehmet Karaman imzasıyla bize ulaşan mesajda ise, olağanüstü kongre için toplanan imzaların Prof. Dr. Mustafa Kamalak tarafından 27 Temmuz günü Saadet Partisi Genel Merkezi’ne iletildiği anımsatılıyor ve şuna dikkat çekiliyor:
“Genel Merkez olarak önce il başkanları ile istiyareler yapılmalıydı. Bu Nevşehir Kozaklı’da yapıldı. Daha sonra Genel İdare Kurulu toplanın kongrenin tarihini ve yerini belirleyecekti. Bu süreç için bekleniyor.”
Bununla birlikte…
Kongre kararının 15 gün içinde verilmesi gerektiğini vurgulayan Özel Kalem Müdürü Mehmet Karaman, en kısa zamanda GİK’in toplanarak bu kararı vermesini istiyor.
Bu mesajdan da…
Erbakan cephesinin Nevşehir Kozaklı’da yapılan il başkanları toplantısından çıkan “Genel Merkez’e destek ve ekim ya da kasım ayında olağanüstü kurultay” açıklamasını kabul etmediği anlaşılıyor.