AK Parti’nin referandum taarruzu… Bakan Çelik, 4 bin kişilik iftarda “neden evet” istediklerini anlatacak

12 Eylül’de yapılacak referandumda geri sayım sürecindeyiz… Anayasa değişikliği paketi için evet isteyenlerin de, hayır isteyenlerin de önlerinde çalışma süresi olarak çok uzun bir zaman yok.
Siyasetçiler için kampanya sürecini ilginç kılan ise, Ramazan Bayramı’nın hemen ertesi günü yapılacak olması.
Bu da kampanyaları doğal olarak referandum kampanyalarının zeminini meydanlardan iftar sofralarına hatta iftar çadırlarına yönlendiriyor.
Yani…
Kampanyaların en yoğun günleri iftar ortamlarında geçecek.
Nitekim…
Şu sıralar Bursa’da çok hızlı bir şekilde ilçe ziyaretleri yapan referandumun tarafı siyasetçiler, bir yandan da iftar organizasyonu hazırlıklarına başladılar.
Bu kapsamda…
Ramazanın ilk haftası için Bursa’da şu an için iki büyük iftar organizasyonu söz konusu.
Birincisi…
Saadet Partisi İl Başkanlığı tarafından planlanan geleneksel iftar yemeği. Geçmiş yıllarda Necmettin Erbakan’ın ağırlandığı SP Bursa İl’in iftarına bu kez baş konuk olarak SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş katılacak.
Bu da…
SP’deki Erbakancı-Numancı yol ayrımında SP Bursa teşkilatı açısından tercihin ortaya konma görüntüsü anlamına gelecek.
İkinci büyük iftarı ise Bursa Düşünce Kulübü organize ediyor.
Kesin tarihi bu hafta içinde belirlenecek olan, ama ramazanın ilk haftası olarak planlanan iftarın hazırlıkları, Bursa’daki tüm sivil toplum örgütlerinin yöneticilerinin katılımı hedeflenerek yapılıyor.
Hatta…
Bursa Düşünce Kulübü Başkanı Ercan Yakut, geniş kapsamlı iftarın hazırlıklarına başladı bile.
Yer olarak Yıldırım Belediyesi’nin Yavuz Selim’deki spor tesisinin havuz başını seçtiklerini kaydeden Yakut, kentteki sivil toplum örgütlerinin yöneticileri olarak 4 bin kişilik bir katılım beklendiklerini ve buna yönelik hazırlık yaptıklarını söyledi.
İşte…
Bu iftarın konuşmacısı Devlet Bakanı Faruk Çelik olacak.
Programa göre…
Bakan Çelik siyasi mekanizmanın, örneğin kendi partisi il başkanlığının dışında BDK tarafından organize edilen 4 bin kişilik iftarda “referandumda neden evet oyu istediklerini” katılan sivil toplum örgütlerinin yöneticilerine anlatacak.
Bu noktada…
Organizasyonun önemsenecek bir ayrıntısı daha var.
BDK Başkanı Yakut bunu anlatırken “Biz bir sivil toplum örgütüyüz. Aramızda her görüşten insan var. Siyasetin doğrudan tarafı değiliz. Amacımız da insanları yönlendirmek değil, bilgilendirmek” dedi ve şu bilgiyi verdi:
“Düzenleyeceğimiz iftarda BDK Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Nihat Yiğit arkadaşımız da referandumda neden hayır oyu vereceğini kendi kişisel düşüncesi olarak kısaca davetlilere anlatacak.”
Doğrusu istenirse…
4 bin kişilik iftar başlı başına miting demek. Böylesine büyük bir organizasyonda doğacak görüntüyü şimdiden merak ediyoruz.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]