AK Parti’de test sınavı yapar gibi saniyelik istişare… Genel Merkez yöneticileri 2 günde 200 kişiyle görüşecek

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde beklenen ama duyulduğunda herkeste şok etkisi yapan İl, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer teşkilatlarının “istifa yoluyla” görevden alınmaları operasyonunda ikinci perde bugün başladı.
Operasyon sonrası, yapılacak atamalarla ilgili teşkilatın görüşünü almak amacıyla AK Parti Genel Merkezi tarafından görevlendirilen Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Bölge Koordinatörü Enver Yılmaz ile Bursa İl Koordinatörü Hasan Ali Çelik bugün geldiler.
İki Genel Merkez yöneticisi, iki gün süreyle AK Parti İl Başkanlığı’nda teşkilatın görüşünü alıp istişare yapacak.
Ancak…
2 günde 200 kişiyle görüşme şeklinde planlanan bu istişare bilgi alışverişinden çok test yöntemiyle sınav görüntüsü veriyor.
Çünkü…
Görüşülecek kişinin çokluğu, sürenin iki günle kısıtlı olması görüşme süresini saniyelerle kısıtlıyor.
Bu sabah Ankara’dan yola çıkan Yılmaz ve Çelik ilk görüşmeyi şu sıralarda 22. dönem milletvekilleri ile yapıyorlar.
Görüşmede…
Geçen dönem Bursa Milletvekili olarak görev yapan Zafer Hıdıroğlu, Niyazi Pakyürek, Faruk Anbarcıoğlu, Abdülmecit Alp ve Şevket Orhan yeni yapılanmayla ilgili görüş ve önerilerini dile getiriyorlar.
Bu görüşmeye…
Türkiye Partisi’nde yönetici olan Şerif Birinç ve AK Parti ile ilişiğini kesen Ertuğrul Yalçınbayır davet edilmedi.
Saat 13.00 gibi başlayan milletvekilleri görüşmesinin yanı sıra, AK Parti İl Başkanlığı yapan isimler olarak Cafer Yıldız ve Sedat Yalçın da bu bölümde önerilerini bildirecekler. Murat Akdeniz istişareye katılmayı kabul etmedi.
Milletvekilleri ve eski il başkanlarının ardından Nagip Vardar ile 50 kişilik son il yönetim kurulu üyeleri de tek tek yeni döneme ilişkin görüşlerini dile getirecekler.
Ayrıca…
AK Parti’nin İl Kadın ve İl Gençlik kollarının yürütme kurulu üyeleriyle de yönetim kurulunun ardından görüşülecek
Bunu…
İlçe başkanları ve belediye başkanlarıyla yapılacak görüşmeler izleyecek.
Kısa ve hızlı görüşme maratonunun yarınki bölümünde ise Büyükşehir Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyelerinin yeni döneme ilişkin beklenti ve önerileri yer alıyor.
Aynı şekilde…
Eski İl Genel Meclisi üyeleriyle, kurulduğu günden bugüne il yönetim kurulu üyeliği yapmış olanlara da davet çıkarıldı.
Gerçi…
Davet listesinin toplamı 300’ü buluyor ama bugün başlayan ve yarın sonuçlanacak olan Genel Merkez’in test sınavı benzeri istişare uygulamasında görüşülecek kişi sayısının 200 civarında olması bekleniyor.
Yapılan açıklamalarda, atamaların istişareler sonucu ortaya çıkacak tabloya göre gerçekleştirileceği belirtiliyor.
Ne var ki…
Görüşme yöntemi böyle bir programdan çıkacak sonucu daha şimdiden tartışılır kılıyor.
Bize öyle geliyor ki…
Bugün Bursa’ya gelen ve şu anda görüşmelerini sürdüren yöneticilerin cebinde atayacakları il başkanının ismi var. Ama doğrudan atama yapmak yerine “teşkilatın istediği isim” görüntüsünü vermek amacıyla yorucu bir istişare trafiği uygulayacaklar.
Ceplerinden çıkardıkları ismi açıklarken de “istişareden çıkan sonuç” diyecekler ve böylece kimin kimi önerdiği hiç anlaşılmayacak.
Bu arada…
AK Parti Nilüfer İlçe Başkanlığı’ndan Genel Merkez’in isteği üzerine dün istifa eden Nilüfer İlçe Başkanı Metin Düvencioğlu da teşkilatını hem vedalaşmak, hem de yaşananlarla ilgili birinci ağızdan bilgi verip gelişmeleri değerlendirmek üzere şu sıralarda Nilüfer Arena’da temek veriyor.
İlçe yönetim kuruluyla ilçe kadın ve gençlik kolları yönetimlerinin katıldıkları yemekte Düvencioğlu, kendisine yapılan istifa önerisindeki konuşmalar hakkında arkadaşlarını bilgilendirdikten sonra saat 15.00’teki görüşmede Genel Merkez’den gelen Enver Yılmaz ve Hasan Ali Çelik’e sunmak üzere yönetim kurulu üyelerinin istifalarını topladı.