Bozbey’den öneriler: Stadyum Özlüce’ye, Adliye Sarayı Nilüfer’e yapılsın, hal binasının yeri park olsun

1988’de kurulan Nilüfer İlçesi ilk belediye başkanını 1989 yerel seçimlerinde seçti. Kurucu başkan Ziya Güney’in ardından, Nilüfer Belediyesi’nin ikinci döneminde Faruk Baykal göreve geldi.
Sonrasında…
Mustafa Bozbey peş peşe üçüncü dönemdir seçilirken hem yeni ilçe Nilüfer’in rekorunu kırdı, hem merkezde üst üste en çok seçim kazanan belediye başkanı oldu.
Bir anlamda…
Bursa kent merkezinin en kıdemli belediye başkanı ünvanını kazandı.
Bu da…
Nilüfer halkının sevgisini kazanan başkan olmasının ötesinde, Mustafa Bozbey’e kentle ilgili konularda görüş ve öneri geliştirebilecek deneyim getiriyor.
Nitekim…
Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan’ın yerel yönetimlerin birinci yılı nedeniyle yaptığı değerlendirme toplantısında, Akdoğan’dan sonra söz alarak Bursa ile ilgili öneriler sıraladı.
Üstelik…
Üç maddelik önerileri ve bir maddelik isteği, kent kamuoyunun üzerinde önemle durduğu konular oldu.
İşte Bozbey’in özellikle Büyükşehir Belediyesi yönetimine yönelik üç önerisi:
Bir…
“Stadyum konusu çok önemli. Özlüce’deki Bursaspor tesislerinin İzmir Yolu tarafında kalan bölümü de yeni stadyum için en uygun yer. Hazır yeri değişmişken burasının gündeme alınmasını öneriyorum.”
İki…
“Adliye Sarayı tek başına düşünülmemeli. Bu noktadan bakılıp, cezaevinin Nilüfer’de bulunduğu, yeni Emniyet Sarayı’nın Nilüfer’e yapıldığı göz önüne alındığında, Adliye Sarayı’nın da Nilüfer’de olması gerekiyor.”
Üç…
“Görükle’ye taşınan halin yerine Büyükşehir Belediyesi hizmet binası düşünülüyor. Oysa bu bölgenin park ve otoparka ihtiyacı var. Yeraltına büyük bir otopark yapıldıktan sonra birkaç metrelik toprak sıkıştırmasıyla üstü park olarak düzenlenmeli.”
Bir de isteği oldu:
“6 Temmuz 2009’da Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerinde sağlık alanı olarak ayrılan yere geldiler ve buraya hastane yapılacağı sözünü verdiler. Üzerinden neredeyse bir yıl geçti, bu sözün tutulmasını bekliyoruz.”