CHP delegesi Deniz Baykal’ın son kararını bekliyor ama seçmen anketinde Kemal Kılıçdaroğlu tek geçiliyor

Cumhuriyet Halk Partisi’nde kurultaya artık bir hafta kaldı. Fakat Deniz Baykal’ın genel başkanlıktan ayrılmasından sonra ne olacağı henüz belli değil.
Parti örgütündeki genel hava, Baykal’ın geri dönmesi yolunda.
Nitekim…
Bunu sağlamak için Ankara’da, Baykal’ın önünde çadır kurup açlık grevi yapanlar var. Bursa’daki CHP Gençlik Kolları da cumartesi günü Ankara’ya gidip Baykal’ın evinin önünde “Geri dön” çağrısı yapacaklar.
Kamuoyundaki genel algı ise, “Baykal’ın geri döneceği” şeklinde oluştu.
Ne var ki…
İstifasını açıklarken, özel yaşamını deşifre eden komploya karşı dik duruş sergileyip onurlu mücadele için hodri meydan diyen Baykal’ın geri dönmesi en çok kendisine zarar verir.
Çünkü…
İstifa ediş şeklindeki duruşuyla destek bulan Baykal, topladığı sempatiyi de verdiği mağdur görüntüsünü de heba edeceği gibi halkta aldatılmışlık duygusuna yol açar.
İşte…
Böyle bir ortamda, Deniz Baykal istifa sonrası çekildiği evinde bugün, genel başkan adayı olarak adı geçen CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile baş başa görüştü.
Görüşme sonrası Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada “Parti yönetiminin vereceği kararı Baykal’ın da destekleyeceğini” söyledi.
Biz de…
Baykal’ın evinde Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sürerken, yaptığı kamuoyu araştırmalarıyla Bursa’nın ve Türkiye’nin nabzını tutan Selçuk Köylüoğlu’nu arayıp elinde bir araştırma olup olmadığını sorduk.
Türkiye genelinde böyle bir çalışma yapmışlar. Köylüoğlu bu çalışmanın sonucunu, rakam vermeksizin şöyle açıkladı:
“Karşımıza ilginç bir tablo çıktı. CHP delegesi Baykal’ın dönmesini istiyor ve son kararını bekliyor. Ama genel seçmen Kemal Kılıçdaroğlu adını tek geçiyor.”
Şunu da sorduk:
“Kılıçdaroğlu’ndan sonra seçmen kime yakın.”
Şu cevabı verdi:
“Biz araştırmamızı yaparken ankete katılanlara isim vermiyoruz. Yani bir isim listesi içinden tercih yapmasını istemiyoruz. Direkt olarak seçmenin kimi istediğini belirlemeye çalışıyoruz. Bu çalışmada da, birkaç isim görülüyor ama hiçbiri Kemal Kılıçdaroğlu’nun en yakın rakibi ya da ikinci sırada görülebilecek gibi değil.”
Son olarak…
Yaptıkları kamuoyu araştırmasından nasıl bir izlenim edindiğini sorduk.
Net bir cevap verdi:
“Ortaya çıkan tablolardan biri de şu: Baykalsız bir CHP’nin oyu en az yüzde 10 artar gibi gözüküyor. Bu noktada Kemal Kılıçdaroğlu da seçmenin güvendiği isim olarak kendini gösteriyor.”
Tablo bu…
Baykal’ın istifasını açıkladığı andan itibaren çevrede yaptığımız görüşmelerden bizim aldığımız izlenim de aynen böyle.
Buradan da şöyle bir sonuç çıkıyor:
CHP gerçekten yol ayrımında.
••••••••••
Bu arada…
CHP’deki durum ve Deniz Baykal’ın kararını bekleyiş ile ilgili olarak, sosyal ve siyasal çalışmalarıyla Bursa’nın yakından tanıdığı Diş Doktoru Gürkan Kaya’dan bir elektronik posta aldık.
Kaya’nın yazdıklarını aynen aktarıyoruz:
CHP Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal’ın 10.05.2010 tarihinde CHP Genel Başkalığı’ndan istifasının ardından, CHP Gençlik Kolları’nın Ankara’da Sayın Deniz Baykal’ın evinin önünde şekerli su içerek aydınlık orucuna başlamaları ve Genel Başkanları Sayın Deniz Baykal’ın tekrar geri dönmesini beklemeleri…
Yıllar önce Ankara da öğrencilik yıllarımda
Ankara Sanat Tiyatrosu’nun sahnelediği, absürd tiyatronun en önemli temsilcilerinden biri olan İrlandalı oyun yazarı Samuel Beckett’in klasik tiyatro oyun kurallarının olmadığı, Godo’yu Beklerken adlı tiyatro eserini getirdi.
O günden sonra beklemek ile ilgili karşıma çıkan her şeyde hep Godot’yu hatırladım, hep Godot gelir aklıma…
H
iç bir yere götürmeyen bir yolun kenarında, yaprakları dökülmüş bir ağacın altında, yarı berdüş, yarı palyaço iki acaip adam Vlademir ve Estragon… Hiç bir zaman gelmeyecek olan Godot’yu beklerler…
Oyunun varoluş sancıları çeken kahramanları Estragon ve Vlademir yolları kesiştiğinde birbiriyle iletişi kurmaya çalışırlar, her gün yenilenen bu ritüelde bellek işlevini yerine getiremeyince gerçekliğinden uzaklaşmaya başlarlar…
Samuel Beckett’in Godo’şu Beklerken adlı eseri; eylemlerine yenilmiş insanların, Godo adında ne olduğu bilinmeyen bir kelimeyi şeyi beklemelerini konu alan absürd tiyatronun önde gelen en önemli eserlerindendir.
O gün bugün Godot hayatımda hep önemli oldu.”