İki güzel haber: Ankaragücü-Fenerbahçe maçına soruşturma açıldı, milli takıma 4 Bursasporlu alındı

İki güzel haber peş peşe geldi… İlk haber, Amerika turnesi için Milli Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink tarafından açıklanan aday kadroda Bursaspor’dan tarihinde ilk kez 4 futbolcunun birden yer almasıydı.
İkinci haber ise…
Kısa adıyla Gümçed olarak bilinen Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma derneği Genel Başkanı Adnan Önürmen’den geldi.
Telefonla aradığında, Önürmen’in heyecanı sesine yansıyordu.
Nedenini açıklarken söze “Hani geçen hafta Ankara’da oynanan ve 3-0 Fenerbahçe’nin kazandığı Ankaragücü-Fenerbahçe maçından sonra Gümçed olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurmuştuk ya…” diyerek başladı ve şunu söyledi:
“İşte bizim o başvurumuz üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Ankaragücü-Fenerbahçe maçıyla ilgili olarak soruşturma başlattı.”

Şunu da ekledi:
“Savcılık telefon kayıtlarının incelenmesi için Türk Telekomünikasyon İdaresi Başkanlığı’na bir yazı gönderdi. Ayrıca, iddialarımızın araştırılması için emniyeti de yazıyla harekete geçirdi.”
Sonra da şu açıklamayı yaptı:
“Soruşturmanın başlatılması şike düşüncesini taşıyanlar için caydırıcı nitelikte olacaktır. Kamuoyunu rahatsız ve tedirgin eden, spor ahlakı ve etiğine uymayan şike iddiaları Savcılık tarafından aydınlatılması, dürüst ve şaibesiz mücadelesi ile Türkiye’de büyük bir hayranlık yaratan Bursaspor gibi tüm Anadolu kulüplerimizin de ileri ki süreçte önlerinin açılmasına neden olacaktır.”
Doğrusu istenirse…
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bu soruşturmadan ne gibi bir sonuç çıkacağını bilemiyoruz. Daha doğrusu, sonuç çıkıp çıkmayacağı konusunda da söyleyecek bir sözümüz yok.
Ama…
Gümçed’in yaptığı başvuru üzerine soruşturma açılmasını da çok önemsiyoruz.
Bir anlamda…
Spor kamuoyunun kafalarında canlanan bazı sorulara belki cevap bulunabilir.
Dahası…
Eğer soruşturmada bazı bulgulara ulaşılırsa, Türk spor tarihi açısından devrim etkisi yapacak gelişmeler de yaşanabilir.
O nedenle…
Bu araştırmaların sonuçlanmasını sakin bir şekilde beklemek gerekiyor.
••••••••••
Bu arada…
Yazının başında da vurguladığımız gibi, Bursaspor açısından sevindirici olan bir haberi de, daha açık söylemek gerekirse milli takım kadrosuna ilk kez 4 Bursasporlu futbolcunun alındığı haberini de Bursa’nın haber portalı www.gundem16.com internet sitesinde okuduk.
 Kaptan Ömer Erdoğan, Sercan Yıldırım, Volkan Şen ve Ozan İpek inanıyoruz ki Bursaspor formasıyla olduğu gibi milli takım formasıyla da çok başarılı olacaklardır.
Peki…
Hiddink’in milli takım aday kadrosuna Bursaspor’dan 4 futbolcu birden alması sürpriz mi?
Cevabı hemen verelim:
Hiç değil.
Çünkü…
Bu sayfaları izleyenler gayet iyi anımsayacaklardır. Bilgisayar kayıtları birkaç sayfa ötedeki haberin yanında yer alıyor. Ayrıca, yan taraftaki “en çok okunan yazılar” bölümünde de duruyor.
27 Nisan’ı 28 Nisan’a bağlayan gece saat 00.14’te yayınlanan yazımızda şu satırlara yer verdik:
Türk Milli Futbol Takımı Teknik Direktörlüğü’ne getirilen dünyaca ünlü hoca Hiddink, şu sıralarda yeni milli takım için çalışırken bizim genç yıldızlarımızı da gözlem altına almış durumda.
Dahası…
İstanbul’dan, Futbol Federasyonu çevrelerinden Bursa’ya ulaşan haberlere bakılırsa, Hiddink’in oluşturmakta olduğu geniş tabanlı aday kadro içinde Bursaspor’un genç yıldızları Sercan, Volkan ve Ozan da olacaklar.
Hatta…
Bu futbolcular için, “Ligin bitmesinden üç gün sonra milli takımla birlikte Amerika turnesine gidecekler” deniyor.
3 genç futbolcu için bu denli iddialı şekilde milli takım aday kadrosu sözü edilirken Bursaspor açısından bir sürpriz daha bekleniyor.
Yine…
Gelen haberlerde, milli takımda yeni bir defans arayışları doğrultusunda çalışma yapan Hiddink’in Bursaspor’un kaptanı Ömer ile genç stoperi İbrahim’le de yakından ilgilendiğini, ikisinden birinin aday kadroya alınabileceği konuşuluyor.

Biz de…
Bu yeni durumun Bursaspor camiası ve Türk futbol kamuoyu için hayırlı olmasını diliyoruz.