Bu da bir ilk: Bandırma’dan Bursa’ya tren için yürüyecek

Bu da bir ilk: Bandırma’dan Bursa’ya tren için yürüyecek  CHP İl Başkanı olduğu dönem demiryolu için Bilecik’ten Bursa’ya yürüyen Kemal Demirel milletvekili olarak da Bandırma-Bursa arası yürüyecek. Bir milletvekilinin ilk yürüyüş eylemine Baykal destek verdi…

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal evde olduğunda sekreter kullanmaz, telefonu kendi açar.

CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel de bunu bildiği için, akşam Baykal’ı evinden telefonla aradı.

Her zamanki gibi sıcak bir görüşmenin ardından, “Efendim, kafamda bir projem var. Sizden izin istemek için rahatsız ettim” dedi ve projesini anlattı:

“İl Başkanı iken, Bilecik’ten Bursa’ya kadar demiryolu için yürümüştüm. Şimdi milletvekili olarak da Bursa’ya demiryolu gelmesi için yürüyüş yapmak istiyorum.”

Şu bilgiyi verdi:

“Bu kez Bandırma’dan Bursa’ya kadar yürümek istiyorum. Sağlığımı göz önüne alarak yürüyüşü planlayacağım. Birkaç gün süren sembolik bir yürüyüş olacak.”

Açıkça söylemek gerekirse…

Demirel’in yakın geçmişte Bursa’ya demiryolu gelmesini hedefleyen eylemleri oldu. 2002 Temmuz ayının sıcağında, Bilecik-Bursa arasında bir metre bile atlamadan 4 günde tamamladığı 110 kilometrelik yürüyüş hâlâ hafızalarda.

Bu kez…

Bandırma-Bursa arasında bir milletvekili olarak yürümek istemesi üzerine Baykal şu cevabı verdi:

“Elbette yapabilirsin… Ama senden bir ricam var: Sağlığına dikkat edeceksin.”

Doğrusu…

Bugüne kadar bir milletvekilinin eylem amaçlı yürüyüşüne tanık olunmamıştı. CHP Bursa Milletvekili Demirel bu bakımdan bir ilk olacak.

Ancak…

Tedavisi tamamlanmış olsa bile, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle vücudu eskisi gibi güçlü olmadığı için bu kez Bandırma-Bursa arasını tümüyle yürümeyecek. Güzergahta, birkaç gün sürecek sembolik bir yürüyüş planlıyor.

Bunu da…

Bursa demiryolu temelinin 2010’da atılabilmesi noktasına dikkat çekmek için yapıyor.

Bakan Çelik’in hızlı tren üzüntüsü

Aslında konunun iki ayrı boyutu var ki, bir birlerini tamamlasalar bile ayrı ayrı ele almak gerekiyor.

Birincisi şu:

Son dönemde Bursa için sürekli düşünce ve proje üreten, her konuda Bursa’dan yana taraf olan İnşaat Mühendisleri Odası, yine önemli bir konuya parmak bastı.

Bunun için de…

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu kapsamında yapılacak İzmir Körfez Köprüsü’nden, ileride Bursa’nın hızlı trene bağlanmasını sağlayacak demiryolu şeritlerinin kaldırılmasının sonuçlarına yönelik, konunun uzmanı Prof. Dr. Güngör Evren’in konuşacağı konferans düzenledi.

İşte…

Bu konferansa Devlet Bakanı Faruk Çelik’in Vali Şahabettin Harput ile birlikte katılması çok önemli.

Dahası…

Çelik bu sürpriziyle, Bursa’nın sorunlarına verdiği önemi ve takibi için üstlendiği misyonu bir kez daha gözler önüne serdi.

İkincisi…

Konferansta Bakan Çelik’in samimi yaklaşımı da çok önemli.

Hele…

Hızlı treni 2.5 yıl önce gündeme getirdiğinde kamuoyunun pek ilgilenmemesine karşın bugün gelinen noktaya dikkat çeken ifadesi aynı zamanda bir Bursa gerçeği:

“Ne zaman Bursa’yı ilgilendiren bir proje ortaya atılsa, Bursa kamuoyu hep geriden takip ediyor ve gerekli çalışmaları yapamıyor. Daha sonra iş işten geçiyor ve Bursa kaybediyor.”

Bu arada…

Çelik dışında konferansı izleyen tek siyasetçinin CHP Milletvekili Kemal Demirel olduğunu da kayda geçirmek gerekiyor.

Bursa’nın yeni ulaşım master planı için harekete geçildi, ilk adımı da Besob’tan görüş alan AK Parti İl Başkanlığı attı

Bursa’nın son 25 yılına baktığımızda, ulaşım sorunu her dönem öne çıkıyor.

Ekrem Barışık, Teoman Özalp ve Erdem Saker dönemlerinde ulaşım sorununa yönelik planlama çalışmalarına tanıklık ettik. Saker dönemindeki çalışmada, İstanbul Teknik Üniversitesi önderliğinde 6 klasörlük bir planlama ortaya kondu.

Ancak…

Bursaçok hızlı büyüyor. Hızlı büyümenin sürekli gündemde tuttuğu sorunlar arasında da ulaşımın çok özel bir yeri var.

Çünkü…

Ne yapılırsa yapılsın, hızlı büyümenin ve buna bağlı olarak kentteki anormal araç artışının getirdiği sorunların tümüne çare bulunamıyor.

Dahası…

Bir dönem sorun çözücü olarak gerçekleştirilen ulaşım yatırımları, ertesi dönem yetersiz kalabiliyor. Hatta, bazıları yeni sorun kaynağı bile olabiliyor.

Örneğin…

Rahmetli Özalp döneminde yapılan Çatalfırın Viyadüğü, daha 20 yıl geçmeden Fevzi Çakmak ve Haşim İşcan caddelerinden gelen trafiği kesen unsur olarak tartışılmaya başlandı.

Dolayısıyla…

Yapıldığında çok önemli bir sorunu çözmesine karşın kaldırılması tartışmaları geçen dönem başladı, bugün de konuşuluyor.

Bununla birlikte…

Ulaşım sorununu çözmeye yönelik yeni yatırımlardan önce kapsamlı bir ulaşım master planı gerektiğini savunanlar da haksız değil.

••••••••••

İşte…

Bu konuda önemli bir hazırlık yapıldığını meslektaşımız Cansel Oruç’un Haber gazetesindeki köşesinden öğrendik.

Buna göre…

Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı çalışmalara katkıda bulunmak üzere Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığı da harekete geçmiş.

Hatta…

AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, Bursa Milletvekili Ali Koyuncu ve İl Başkan Yardımcısı Işıl Zeliha Gençoğlu Maydaer geride bıraktığımız hafta içinde Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaret ederek bazı arayışlarla ilgili bilgi alışverişinde bulunmuşlar.

Görüşmede, Besob’un ilgili Oda başkanları da hazır bulunmuşlar.

AK Parti heyeti öncelikle ulaşım konusunun içindeki Oda başkanlarının dile getirdiği sıkıntıları tespit etmişler. Bu arada, günün koşulları ve kimi uygulamalar nedeniyle ortaya çıkan yeni sıkıntıları da konuşmuşlar.

AK Parti’deki çalışmanın teknik boyutunu yürüten Maydaer, yeni bir ulaşım master planı için Büyükşehir Belediyesi’nin ihale hazırlığı yaptığını açıklamış.

Açıkça söylemek gerekirse…

Cansel Oruç’un köşesinden öğrendiğimiz gelişmeyi önemsedik.

Çünkü…

Günün gerekleri ve eski planların öngörüleri doğrultusunda ulaşım sorununu çözmek için çaba harcanıyor. Bu çalışmalar kuşku yok ki ulaşım master planı ile daha doğru planlamalarla gerçekleştirilebilir.

Orman köylüsüne nüfus sürprizi

Orman İdaresi’nin bilinen bir uygulaması var. Orman köylerinde yaşayanlara, her yıl kışa girerken belli bir miktarda kişisel ihtiyaç olarak ormandan odun tahsis ediliyor.

Uygulama yıllardır orman köylerinde yaşayan herkese ayırım yapılmaksızın sürüyordu.

Ancak…

Bu yıl alınan bir kararla, “nüfus kaydı orman köyünde bulunanlara” odun verileceği açıklandı. Bu da hesapta olmayan sorunlar ortaya çıkardı.

Örneğin…

Evlenme ya da başka nedenlerle 70-80 yıl önce gelip yerleşen, fakat nüfus kaydı geldiği köyde kalanlar yıllardır aldıkları haktan bu yıl yararlandırılmadılar.

Sorunu ilginç kılan bir boyut da şu: Nüfus Müdürlüğü de, kayıtların aktarılmasına izin vermiyor.

Geçenlerde Mustafa Bayrak ile yaptığımız sohbetten öğrendiğimiz bu sorun nedeniyle orman köylerinde pek çok kişi mağdur oldu.

Gençlerin buluşmasına kaza rötarı

Doğru yol Partisi, Demokrat Parti ve Anavatan Partisi’nin değişik kademelerinde görev yapmış, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden 100 kadar gencin Burak Küntay önderliğinde oluşturduğu bir yapı var.

Merkez sağın kaybettiği iktidarı geri alabilmesi için felsefesinin ne olması gerektiği arayışına yönelik toplantılar yapan grubun Aydın, Sakarya ve Kocaeli’den sonra dün DP İlçe Başkanı Cüneyt Ok ve Tamer Çolakoğlu’nun organizasyonuyla Mustafakemalpaşa’da toplanmaları öngörülmüştü.

Ancak bu toplantı, Burak Küntay’ın geçirdiği trafik kazası nedeniyle 7 Kasım’a ertelendi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 02-11-2009