Saker`in çevre için yürüyüş çağrısına büyük destek var

Saker`in çevre için yürüyüş çağrısına büyük destek var Demirtaş Barajı`ndaki çim kayağı pistinin tepesine izin verilen taşocağı için “Gerekirse yürüyelim” diyen Saker`e büyük destek var. Tarım alanları ve su havzasını önemseyenlerden biri de Ramazan Altunöz…

Her şey, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Demirtaş Barajı’ndaki çim kayağı pistinde yaptığı inceleme sonrası Gümçed Genel Başkanı Adnan Önürmen’in uyarısıyla ortaya çıktı:

Pistin tepesine taşocağı için Ankara bürokrasisi izin vermiş.

Ardından…

Doğancı ve Demirtaş barajları başta, DSİ Bölge Müdürü olarak önemli hizmetlere imza atmış, Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış Erdem Saker’in isyanını dün aktardık.

Şöyle diyordu:

“Taşocağı için patlatılacak dinamitler Demirtaş Barajı gövdesinin yeraltındaki perdesini sarsıp delinmesine yol açar. Bir daha da su tutamazsınız.”

Gerçi…

Taşocağı baraja 1.5 kilometre uzaklıkta, etkilenme mesafesi ise 1 kilometre ama, oradaki arazi yapısı bu kadar milimetrik hesaba uygun değil.

O nedenle Saker’in çağrısı önemli:

“Bütün sivil toplum örgütlerine çağrı yapıyorum. Gelin, hep birlikte savaşalım. Hatta, gerekirse hep birlikte yürüyelim.”

Bu çağrıya dün çok sayıda destek geldi. Çevre köylerin muhtarları başta, çevreye duyarlı kişiler göreve hazır olduklarını bildirdiler.

Bu arada…

Yıldırım eski Belediye Başkanı Ramazan Altunöz ise gönderdiği elektronik postada “Sayın Saker’in çağrısına sonuna kadar varım” diyor.

Ayrıca…

Pazar günü Avdancık Dede Pilavı’nda, AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan’a, “Avdancık 800 yıllık köy, Cumalıkızık’tan bile eski… Tarihi surların üzerine mermer ocağı yanlış” dediğini, Tutan’ın da ilgilendiğini aktarıyor.

Bursa’nın tarım alanlarını, su havzalarını ve yeşil dokusunu tahrip edenlere karşı herkesi harekete geçmeye çağırıyor.

Amerikalı uzmanın gözüyle Obama’nın Kahire ziyareti bölgemizi neden yakından ilgilendiriyor?

Bu sütunların sürekli okurları biliyorlar… Amerika’nın en önemli düşüncü kuruluşlarından Foundation for Defence of Democracies, yani Demokrasileri Koruma Vakfı’nın CEO’su Mark Dubowitz geçtiğimiz hafta bizimle görüşmek üzere İstanbul’dan birkaç saatliğine Bursa’ya geldi.

Görüşmenin bazı bölümlerini 28 Mayıs Perşembe günü, bazı bölümlerini de 29 Mayıs Cuma günü bu sütunlardan aktardık.

O söyleşide…

Dünya genelinde terör uzmanı olan ve Amerika yönetimiyle aynı düşünceleri taşıyan Dubowitz, özellikle Türkiye-Amerika ilişkileri üzerinde durdu ve Amerika’nın terör faaliyeti içinde kabul ettiği Hamas ve Hizbullah örgütleriyle Türkiye’nin ilişkilerinin Amerika yönetimince nasıl algılandığını aktardı.

Yine…

Türkiye’nin İran ve Suriye ilişkilerinin de Amerika’yı rahatsız ettiğini söyledi.

Bununla birlimte…

F.D.D. CEO’su Mark Dubowitz, bölgemizi ilgilendiren bir konuda Amerikan yaklaşımı adına önemli bir bilgi verdi.

Özellikle…

Bölgesel ilişkiler konusunda “Müslüman dünyası ve Ortadoğu ile Türkiye sayesinde daha anlamlı ilişkiler oluşturacağız” diyen Dubowitz, bu doğrultuda Amerika Başkanı Obama’nın ilk ziyaretini Türkiye’ye yaptığına dikkat çekti ve “Başkan Obama ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yaptı. Bu çok önemli. İlk sıra için Türkiye’yi seçti. Kahire değil, İstanbul’u seçti. Kahire ikinci sırada” dedi.

Ardından da…

İkinci sıraya neden Kahire’yi aldığını açıkladı:

“İkinci ziyaret için Kahire’yi seçti, çünkü o bölgedeki Araplara karşı etkili olma açısından bunu yaptı. İran’a karşı denge oluşturması açısından Mısır Amerika için önemli.”

Bu noktada…

Alıllara şu boru geliyor:

Neden Suudi Arabistan değil de Mısır önemli?

Öyle ya…

Bugüne kadar Amerika’nın Arap dünyasındaki en yakını hep Suudi Arabistan oldu. Hep birlikte hareket ettiler. Şimdi neden Mısır öne çıktı:

Cevap bir espriyle geldi:

“Çünkü Araplar her zaman parayı verip ödüyor, ama Mısır hern zaman yapılması gerekeni yapıyor.”

Sonra da şunu açıkladı:

“Washington açısından Kahire, Mısır önemli. Arap dünyasında İran’a karşı ittifak kurma açısından çok önemli. İran’a karşı bloğun liderliğini yapmasını bekliyor.”

Şunu da ekledi:

“Ama ilişkiler daha çok çalışma istiyor. Çünkü bu ilişkiler geçen yıllar içinde hem kayıplara, hem zedelenmelere uğradı. Çok büyük baskılar altında. Onun için çalışmak gerekli.”

Yanısıra…

Amerikan bakışını ortaya koyan çok özel bir yorum yaptı:

“Suudi Arabistan milyarlarca dolarlık petrol geliriyle dünyadaki islamı daha radikalize hale getiriyor. Çöldeki Vahabi İslamını alıyor, metropole getiriyor.”

CHP’de sıra geldi İl Danışma Meclisi’ne

Cumhuriyet Halk Partisi’nde bir yandan İl ve Osmangazi İlçe kongrelerinin olağanüstü toplanmasına yönelik imza çalışması sürüyor, diğer yandan ise parti organizasyonlarına devam ediliyor.

Örneğin…

Seçim sonrası başlayan Danışma Meclisi toplantılarında son olarak Yıldırım yapıldı. Perşembe günü de Osmangazi’de yapılacak.

6 Haziran Cumartesi ise As Merkez’de İl Danışma Meclisi toplanacak.

Toplantıya…

Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen ile Bursa milletvekilleri Kemal Demirel ve Abdullah Özer de katılacak.

Yanı sıra…

İl yönetim kurulu, il delegeleri, belediye başkanları, partili meslek odası ve sendika başkanlarının katılacakları toplantıda söz istelen herkes konuşabilecek.

Toplantılardan çıkan sonruç, İl Başkanlığı tarafından rapor haline getirilecek.

Bu arada…

CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan dün İl Genel Meclisi toplantısınra katıldı, başkanı Nurettin Avcı’yı ziyaret etti.

Ayrıca…

İl Başkanı Gürhan Akdoğan, Parti Meclisi Üyesi Ali Nihat Irkörücü, eski milletvetkili ve eski PM Üyesi Yahya Şimşek ile İl Sekreteri Selim Lümalı bugün Silivri’ye gidip, Ergenekon davasından tutuklu bulunan Uludağ Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran’ı ziyaret edecek.

Moral destek amaçlı ziyaret, her hafgta salı günü yönetim kurulu üyeleri tarafından sürdürülecek.

BBP Genel Başkan Topçu’yu ağırlıyor

Muhsin Yazıcıoğlu siyasetin önemli isimlerinden biriydi. Fakat, seçim çalışmaları sırasında geçirdiği helikopter kazasında yaşamını yitirdi.

Yerine de, iki hafta önce yapılan kurultayda Yalçın Topçu seçildi.

BBP Bursa teşkilatının da kurultayda destek verdiği Topçu, ilk yurt gezisini bugün Diyarbakır’dan başlamak üzere Doğu illerine yapacak.

Ardından da, pazar günü Bursa’ya gelecek.

BBP İl Başkanı Tahir Kahveci’nin verdiği bilgiye göre, Genel Başkan Yalçın Topçu 7 Haziran Pazar sabahı önce gazetecilerle kahvaltıda buluşup basın toplantısı yapacak.

Daha sonra…

Atatürk Caddesi’ndeki Korucuyu İşhanı’nda bulunan Heykel Düğün Salonu’nda saat 14.00’te başlayacak BBP Yıldırım İlçe kongresine katılacak.

Böylece…

BBP’nin yeni genel başkanı pazar günü Bursalılar’la buluşmuş olacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 02-06-2009

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*