Birleşmede ilk adım: Anavatan`da kongreler başlıyor

Birleşmede ilk adım: Anavatan`da kongreler başlıyor Cindoruk`un DP liderliğiyle başlayan merkezde birleşme hareketinde çok hızlı gelişmeler oluyor. Anavatan, birleşme kurultayı öncesi süreci temmuz ayında ilçe kongrelerini toplayarak başlatıyor…


Demokrat Parti Genel Başkanı Cindoruk ile Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun bir araya gelip birleşmeyi konuştular.

22 Temmuz seçimleri öncesindeki girişime göre çok daha somut gelişmelerin sağlandığı bu buluşmada, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz da hazır bulundu.

Açıklamalar…

Anavatan’ın kendini feshedip Demokrat Parti’ye katılacağını gösteriyor.

Gerçi…

Anavatan’da karşı olanlar da var ama, genel hava merkezde birleşmenin bir an önce olması yönünde.

Bu durumu dün Anavatan Partisi Bursa İl Başkanı Ahmet Kömbe ile de konuştuk. O da, güçlü bir merkez oluşum için kökleri aynı olan DP ve Anavatan’ın bir an önce birleşmelerinden yana.

“Demokrat Parti isim hakkı bizdeydi. 22 Temmuz öncesi yapılan girişimlerde Doğru Yol Partisi adını değiştirip, bize ait olan DP’yi almıştı. Şimdi kendi önerimizde buluşacağız” dedi.

Ardından da süreci açıkladı:

“Eylül ayında her iki partinin de kurultaylarını toplamaları planlanıyor. Sonra da birleşme kurultayı yapacağız.”

Bu noktada…

Kurultay öncesi süreçle ilgili takvimi açıkladı:

“Birleşme kurultayına giderken kongrelerimizi yapmak istiyoruz. Temmuz ayı içinde ilçe kongrelerimizi bitirmeyi, ağustos ayında da il kongremizi yapmayı hedefliyoruz.”

Katılacak parti Anavatan olduğu için karar sürecini teşkilattan geçirmek istiyor. DP için böyle bir ihtiyaç yok.

Fakat…

DP’nin de ilçe ve il kongreleri yapıp birleşme kurultayına yeni kadro ve yeni heyecanla gitmeyi tartıştığı haberleri geliyor.

Bu yaz merkez siyasette çok sıcak geçecek.

Bursa’nın tanıtımına talih kuşu: Ünlü yapımcı Mustafa Oğuz, yeni dizisi Masal’ı Bursa’da çekecek

Yıllardır her platformda ve her ortamda Bursa’nın turizm potansiyelinin yeterince değerlendirilemediğini, geliştirilmesi için de tanıtımın çok önemli olduğunu konuşuruz.

Günümüzde…

Kentlerin özelliklerinin ortaya çıkarılması ve tanıtımlarında sinema filmleriyle televizyon dizilerinin ağırlığı öne çıkmaya başladı.

Aslında…

Bursa olarak bir televizyon dizisinin nasıl etkiler yapabileceğini hep birlikte yaşayıp gördük.

Örneğin…

Kınalı Kar adlı dizi sayesinde Cumalıkızık’ı tanımayan kalmadı. Gerçi tarihi Cumalıkızık dizideki adıyla Kınalı Kar olarak ünlendi ama, yine de Bursa dışından Cumalıkızık’ı görmeye binlerce kişi geldi.

Aynı etkiyi yapmasa bile, Melekler Adası adlı dizi de Zeytinbağı’nı tanıtıp ülke gündemine taşıdı.

Şimdi Bursa’nın önünde tanıtım açısından çok büyük bir fırsat var.

Çünkü…

Reyting rekorları kıran televizyon dizilerine, kapalı gişe oynayan ve haftalarca vizyonda kalan sinema filmlerine imza atan ünlü yapımcı Mustafa Oğuz, yeni dizisini Bursa’da çekmeye karar verdi.

Daha doğrusu…

Önümüzdeki sezonda ATV’de yayınlanacak yeni dizisi için mekan arayan ünlü yapımcı Mustafa Oğuz, eski Bursa Milletvekili gazeteci Kenan Sönmez tarafından Bursa’ya yönlendirildi.

Böylece…

ATV’de izlenme rekorlmarı kıran Sıla dizisiyle Mardin’i bir anda ülkenin önemli turizm bölgelerinden biri haline getiren… Yine sinemalarda haftalarca kapalı gişe oynayan Issız Adam filmiyle İstanbul’un Asmalı semtini adeta türbe ziyaretlerine çeviren Mustafa Oğuz’un bu defa Bursa turizmini patlatacak şekilde kent tanıtımını ekranlara taşımasının yolu açıldı.

Bir anlamda…

Bursa’nın tanıtımı ve turizminin başına talih kuşu kondu.

Bu arada…

Yapımcı olarak Mustafa Oğuz’un imzasını taşıyan ünlü televizyon dizileri arasında, Türkan Şoray ile Şener Şen’in oynadıkları ve tadı damaklarda kalan İkinci Bahar var.

Ayrıca…

Ekranların en çok izlenen dizileri arasında yer alan Süper Baba ve Biz Size Aşık Olduk dizisinin yanı sıra, başrollerini Şener Şen ve Meltem Cumbul’un paylaştıkları Gönül Yarası da gişe hasılatı yüksek filmler arasında yer aldı.

••••••••••

Dün…

Mustafa Oğuz ile yeni projesini konuşurken, onu da heyecanlı gördük.

Verdiği bilgiye göre…

Dizinin adı Masal olacak ve önümüzdeki yayın döneminde ATV’de yayınlanacak.

Onun için…

Oğuz, çekimlere ağustos ayında başlamayı planlıyor.

Dizinin yönetmenliğini Mustafa Oğuz’un eşi Gül Oğuz yapacak. Masal’ın senaryosunu ise bir başka televizyon efsanesi Asmalı Konak’ın senaryosunu yazan Mahinur Ergun yazacak.

Oyuncu kadrosu için görüşmeler henüz tamamlanmadı. Bazı isimlerle anlaşılmış olmasına karşın, sözleşmeler imzalanmadığı için Oğuz açıklamak istemedi.

Ancak…

Yönetmen Gül Oğuz, teknik ekibiyle birlikte pazartesi günü Bursa’ya gelip mekan araştırması yapacak.

Mustafa Oğuz’a, ne tür bir dizi olacağını sorduk. Kopya vermedi ama, şunu söyledi:

“Dizide bir çiftlik evi mutlaka olacak.”

Milli Eğitim’den garip savunma…

Konu Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Kemal Demirel tarafından soru önergesiyle TBMM gündemine getirildi.

Demirel sınav yeri belirlenmesini sorgularken, “Öğrenciler neden oturduğu yere en yakın okula değil de kentin öbür ucuna veriliyor?” diye soruyordu.

Bunu da…

3 gencin Kestel’den Görükle’deki sınav yerine giderken yaşamlarını yitirmeleri üzerine gündeme taşırken, başka örnekler de verdi.

Önergeye Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu imzasıyla cevap geldi.

Ama…

Cevap hem tatmin edici değil, hem de Milli Eğitim açısından düşündürücü.

Çünkü…

“Bakanlığımızca, sınava girecek adayların ikamet ettikleri bölgede -öğrenim gördüğü okul hariç- sınava girmelerinde herhangi bir sakınca görülmemekte olup, sınav yerleri, adayların adres beyanlarına göre belirlenmektedir” deniliyor.

Cevabın geri kalan bölümleri sınav yönetmeliğindeki teknik ayrıntılar.

İnsaf…

Gemlik’te oturan çocuk, Mudanya’da sınava girmeyi kendi mi istedi? İhsaniye’den Mimar Sinan’a, Görükle’den Kaplıkaya’ya “en yakın” oldukları için mi gönderildi?

Önergesine verilen cevabı okuyunca CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel’e bu kez de “Bu cevaptan sonra ne yapacaksınız?” diye sorduk.

Şu cevabı verdi:

“Önergeye aldığım cevap tatmin edici değil. Ben de Meclis kürsüsünden konuşacağım, gerekirse araştırma önergesi vereceğim.”

Okçular’da çarşı ve gelenek canlanıyor

Okçular Çarşısı Derneği Başkanı Muhsin Öztürk ile konuşuyorduk… Söz döndü dolaştı, çarşıdaki düzenlemelere geldi.

Geçen dönem Osmangazi Belediyesi’nin yaptığı düzenlemelerden esnaf çok memnun.

Hele…

Dernek tarafından kurulan kamera sistemi, çarşıda alışveriş yapanlara da güvence getirmiş.

Ancak…

Seyyarlar ve çığırtkanlar hem esnafın hem de alışveriş yapanların huzurunu bozuyor.

Esnafın büyük bölmümünün ise değişik nedenlerle Okçular Çarşısı Derneği’ne üye olmadıklarını öğrendik.

Bunun üzerine…

Özyıldırım da hiçbir mali yükümlülüğaü olmayan Okçular Çarşısı Yöneticiliği adıyla, 172 esnafın tamamını almış..

Bununla birlikte…

Faaliyette olan dernek bünyesinde, bir dönem Bursa amatör futbolunda kasırga gibi esen Okçularspor da çok yakında yeniden faaliyete geçirilecek.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 12-06-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın