Termik santrala direnen Kozağacı, temiz enerji için dev adım attı

Termik santrala direnen Kozağacı, temiz enerji için dev adım attı  Termik santrala karşı mücadelede kiraz bahçelerini koruyan Kozağacı köylüleri temiz enerji için harekete geçti. Kurulacak rüzgâr santralı ile kiraz bahçeleri sulanacak, evler aydınlanacak…

3 yıl öncesinde Bursa’da bugüne kadar görülmemiş bir toplumsal hareket vardı: Kozağacı Direnişi.

Yıllarca yoksullukla boğuşan Keles’in bu gözden uzak bölgesindeki insanlar, kendi çabalarıyla kiraz yetiştirip ihraç etmeye başlamışlardı.

Bölge Kiraz Vadisi adıyla anılır olmuştu.

Fakat…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 6 köyü kaldırıp bölgedeki kömürü çıkarmayı ve termik santralda enerjiye dönüştürmeyii hedefliyordu.

Yöre halkının direnişine sivil toplum örgütleri ve siyasetçiler de destek verdiler ve kiraz bahçeleri kurtuldu.

Dün…

Direniş sürecinde köylülerin sözcülüğünü üstlenen Aydın Yaldız’dan gelen elektronik posta, 3 yıl önce Termik Santrala karşı inanılmaz mücadele veren Kozağacı’nda temiz enerji için dev bir adım atıldığı haberini veriyordu.

Konunun gelişimi de ilginç…

29 Mart yerel seçiminde Mustafa Özdemir’i yöreden İl Genel Meclisi’ne gönderen köylüler, tarımsal sulama için çevreci enerji türü olan rüzgâr santralı kurmak üzere harekete geçti.

Önce…

Kozağacı Kalkınma Kooperatifi öncülüğünde komisyon kuruldu. Sonra bölgenin rüzgâr potansiyeli çıkarıldı ve tepelerin uygun olduğu anlaşıldı.

Ardından…

Mühendislerin de katılımıyla komisyon Karacabey ve Bandırma’daki rüzgâr tribünlerini inceledi.

Sıra yatırıma geldi.

Maliyeti köylüler ve çeşitli kaynaklarca karşılanacak olan rüzâr santralı ile hem kiraz bahçeleri sulanacak, hem de köylülere elektrik verilecek. Artan elektrin ise Tedaş’a satılacak.

Merinos’ta neler oluyor?

Büyükşehir Beldiyesi basın bülteninde, Başkan Recep Altepe’nin 7 merkez ilçe muhtarlarıyla yaptığı toplantıda Merinos için söyledikleri şu şekilde yar alıyor:

200 milyon TL’lik Merinos Kongre ve Kültür Merkezi’nin bir bütünün parçası olması gerektiğini ifade eden Başkan Altepe, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir proje yok. 4 ay sonra bitecek olan proje tamamlandığında burada kongre yapılması gerekiyor. Ama kongre yapacak kimse yok. Bursa Türkiye’nin kongre kentleri arasından çıkarılmış. Kongreye gelen bile olsa Bursa’da 12 bin yatak var. Antalya’da 260 bin yatak var. Kongre’ye gelenleri nerede ağırlayacaksınız. Bunlar inşaat başlamadan planlanması gerekiyor. Ancak artık bu projeye başlanmış. Bundan sonra Merinos Projesi’ni nasıl canlandırmamız gerektiğini düşünmeliyiz. 2010 yılında İstanbul Kültür Başkenti Projesi’ne Bursa’yı da dahi ederek kongre merkezini canlandırmaya çalışacağız. Ayrıca kent içinde de 8-9 tane yeni otel yapılıyor. Hepsini entegre ederek Bursa’nın marka kent olması için çabalayacağız”

Bizlere de sormak düşüyor:

Bir…

Hikmet Şahin döneminde 50 trilyon liraya mal olacağı açıklanarak başlanan Merinos’ta harcama 200 trilyon liraya nasıl ulaştı? Projede neler değişti de bu kadar büyüdü?

İki…

Türkiye’nin en büyük salonuna sahip Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi bittiğinde ne kadara mal olacak?

Üç…

Bazı işlerin yanlış yapıldığı konuşuluyor. Örneğin havalandırma sisteminin düzeltilmesi için 13 trilyona ihtiyaç olduğu doğru mu?

Alışılmış hemşeri dernekleri yapılanmasının dışında çok özel bir model: Akrabalar Derneği

Türkiye’nin neredeyse her ili ve ilçesinen insan yaşayan Bursa, nüfus yapısı itibariyle tam bir Anadolu mozaiği sergiliyor.

Çeşitli illerinden gelenler, yeni yaşam yerinde yakın çevre birlikteliklerini sürdürmek ve gelinen yörenin geleneklerini korumak arzusuyla dernekler kuruyorlar.

Bunlar da genel anlamda hemşeri dernekleri olarak adlandırılıyor.

Bursa gibi sanayileşmiş büyük kentlerde hemşeri derneği yapılanmasını gereksiz bulan, hatta bu yapılanmaların modern kent yaşamına alışma ve katılmkada engel olduğunu düşünenler var.

Fakat…

Kimi olumsuz yanlarına karşın, hemşeri derneklerinin toplumun sosyal sibobu olarak sorumluluk üstlendiğini de unutmamak gerekiyor.

••••••••••

Tartışma bir yana…

Bursa’daki alışılmış hemşeri derneklerinin dışında, çok özel bir dernek tanıdık:

Sungulu Akrabalar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği.

Bu farklı yapılanmanın ilginç de bir öyküsü var:

Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk tarafından Erzurum, Konya, Artvin, Kars, Trabzon, Rize başta olmak üzere, çeşitli illerden Muş’a yerleşmeleri için aileler gönderiliyor.

Bu aileler…

Muş’a 5 kilometre mesafede, eski adı Norşen olan ve Türçe’de büyüğe sunulan armağan anlamına gelen Sungu köyüne yerleşiyorlar.

Bu aileler zaman içinde kız alıp vererek akraba oluyorlar. Sonra da 1968’den itibaren batıya göç vermeye başlıyorlar.

Bursa bu göç trafiğinin en yoğun olduğu kent. Bursa’da halen 5 bin civarında Sungulu yaşıyor. Manisa, İzmir ve Ankara diğer tercihler.

İşte…

Böylesine farklı bir özelliğe sahip olan Sungulular, geçen yıl eylül ayında kendi derneklerini kurmaya karar veriyorlar. Bunu da, hemşeri derneği yapılanmasının ötesine taşıyarak yapıyorlar.

Sungulu Akrabalar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkanlığını ise, Bursa’da basketbol camiasının sevilen isimlerinden olan Muhsin Kul yapıyor.

Yıllarca Basketbol Hakemleri Derneği Başkanı, hakem ve gözlemci olarak Bursa basketboluna hizmet veren Muhsin Hoca ile birlikte Başkan Yardımcısı Kürşad Pala, Sekreter Alparslan Tiryaki ve yönetim kurulu üyesi Müslüm Akova ziyaretimize geldiler.

Her şeyden önce “Biz Bursalı’yız. Kendimizi Bursalı kabul ediyoruz” diyorlar. Yönetim kurulundaki 7 kişiden 4’ünün doğum yerinin Bursa olduğunu vurguluyorlar.

1500 civarındaki üyelerinin tümünün akraba olduğu derneğin amacını “kent kültürüne entegre olmak” şeklinde açıklıyorlar.

Zaman zaman Muş merkeze bağlı Sungu’ya gidip orada kalan 10 hanedeki büyüklerini ziyaret ediyorlar.

Bursa’da her yıl Uludağ’da şölen düzenliyorlar. 1 Mayıs’ta da, Yavuz Selim Mahallesi’ndeki Erkılıç Düğün Salonu’nda ilk kez yöresel yemekler buluşması yapacaklar.

Ankara’da seçim hesabı günü

Siyasi partilerin seçim değerlendirmesi farklı şekillerde sürdüyor.

Milliyetçi Hareket Partisi, il başkanları ve seçilmiş belediye başkanlarını Ankara’da toplayarak seçim değerlendirmesini yaptı, yol haritasını çizdi. Cumhuriyet Halk Partisi örgüt toplantısı şeklinde İl Başkanı Gürhan Akdoğan’ın çağrısıyla seçimi değerlendirdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi ise, seçim değerlendirmesini bugün Ankara’da il başkanları toplantısında yapacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu toplantıları çok önemsiyor ve partinin kuruluşundan beri her ay yapıyor. Toplantıların tamamında baştan sona yer alan Erdoğan hem yerel konuları dinliyor, hem hükümet ve parti hedeflerini konuşuyor.

Bugünkü toplantıya, İl Başkanı Sedat Yalçın’ın yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Recep Altepe ilk kez katılacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 26-04-2009

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*