Başbakan Erdoğan`dan belediye başkanlarına 4 ciddi uyarı

Başbakan Erdoğan`dan belediye başkanlarına 4 ciddi uyarı  Başbakan Erdoğan il başkanları toplantısında, belediye başkanları için yol haritası verdi. Erdoğan özellikle 4 konuda başkanlara “nasıl davranacakları” ve “neler yapacakları” uyarısında bulundu…

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin il başkanları toplantısı pazar günü Ankara’da yapıldı.

Toplantıya…

İl Başkanı Sedat Yalçın’la birlikte, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Recep Altepe ilk kez katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın basına açık bölümdeki konuşması televizyonlardan yayınlandı. Erdoğan daha sonra, yeni seçilen belediye başkanları için yol haritası özelliği taşıyan dört konuya dikkat çekti.

Bir…

“Özel yaşamlarınızda dikkatli olun. Kibirli davranmayın, mütevazı olun. Şeffaf ve hesap verebilir bir yapıya hazır olun.”

İki…

“Özel kalemlerinizi vatandaşa karşı duvar olmaktan çıkarın. Halkla iç içe olun. Telefonlarınız hep açık olsun.”

Üç…

“Kentlerin özgün mimarisini özgün yapılarla koruyup canlandırın. Geçen 5 yıl bu konuya ağırlık veremedik. Bu dönem önemseyin. Örneğin, kentin geçmişi Selçuklu ise, mimarisi de Selçuklu’yu yansıtsın. Bunu yapanlarda turizm patlar.”

Dört…

“Kentlerin rantlarını ortaya çıkarın. Bunu kamu lehine avantaja dönüştürüp belediye ve halka kullandırırken çok hassasiyet gösterin. Hatta bu yolla belediye gelirlerini arttırın.”

Yanı sıra…

Erdoğan konuşmasında, parti içindeki yenilemelerin mesajını da verdi:

“6.5 yıllık süreçte yorulan ya da heyecanı azalan arkadaşlarımızın olması son derece doğal. Zamanı geldikçe bu değişiklikleri yapıyoruz..”

Bu arada…

Toplantıda bölge bölge seçim istatistikleri dağıtıldı. Raporlarda, Bursa’nın, Marmara Bölgesi’ndeki en başarılı il olduğu görüldü.

Başkanlar adına 3 önemli yasa istedi

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin düzenli yaptığı il başkanları toplantısına, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ilk kez katıldı.

Toplantı başlarken Altepe heyecanlıydı. Buna karşın, belediye başkanları adına Altepe konuştu.

O da…

Kürsüden, tüm belediye başkanları adına, üç yasa için destek istedi.

Bir…

“Kentlerde ana caddeler üzerinde sivil mimarlık örneği yapılar var. Bunların bir kısmı çökmek üzere, bir kısmı yıkılmış. Sahiplerine TOKİ aracılığıyla ev kredisi kullandırılırsa bu yapılar restore ettirilip ayağa kaldırılabilir. Proje desteğini de biz sağlarız. Fakat bunun için yasa gerekiyor.”

İki…

“Kentsel dönüşüm yapıyoruz ama, yasası henüz çıkmadığı için belediye kanununa göre işlemleri yürütüyoruz. Bu da sorunlara yol açabiliyor. Gerekli olan detaylı yasanın acil olarak çıkması için desteğinizi bekliyoruz.”

Üç…

“Kaçak inşaat konusuna Valilik ve Büyükşehir olarak birlikte el attık. Bursa’da son 5 yılda 3 bin 800 kaçak yapı yıkıldı ama bu bile caydırıcı olamadı. Bunun için iki yasal düzenleme gerekiyor.”

Ardından…

Gerekli olan o yasal düzenlemelerin altını çizdi:

“Birincisi; hisseli parsellerin resmi parsele dönüşmesi için 1985’te çıkarılan yasa tekrar çıkarılabilir. İkincisi; beton firmalarının araç ve mikserlerine el konulabilmesini sağlayacak yasa acilen geçmeli.”

Kongreye doğru AK Parti: Yalçın Ankara’da Erdoğan ile görüştü, Hıdıroğlu adaylık için hazır

Henüz tarihi netleşmedi ama Adalet ve Kalkınma Partisi’nde il kongresi hazırlıkları giderek yoğunlaşıyor.

Böyle bir ortamda…

En çok merak edilen de, atamayla gelen İl Başkanı Sedat Yalçın’ın devam edip etmeyeceği.

O bakımdan…

Yalçın’ın devamını isteyenlerin yapısı daha yakından ve dikkatli bir şekilde izleniyor.

Özellikle de…

İlk atamayı bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı için, Yalçın’ın arkasında Başbakan’ın desteğinin sürüp sürmediği merak ediliyor.

Bu kapsamda…

Pazar günü Ankara’da il başkanları toplantısı sırasında ayaküstü de olsa bir görüşme gerçekleşti.

Erdoğan, salonda Yalçın’la karşılaşınca “Ne haber Sedat, nasıl gidiyor?” diye sordu. Yalçın da “İyiyim Sayın Başbakanım. Kongreyi bekliyoruz” cevabı verdi.

Bunun üzerine…

Erdoğan başını salladı ve “İyi olur inşallah” dedi.

Toplantı konuşmasında da partideki görev değişikliklerine değinirken bu konu gündeme geldi.

Başbakan Erdoğan, yorulan ve heyecanı azalanların değişeceğini söyledikten sonra, değişime Merkez Yürütme Kurulu’ndan başladıklarını, sırada Bakanlar Kurulu’nun olduğunu söyledi ve ekledi:

“İl başkanlarının genel merkez ve teşkilatla uyumlu çalışmaları gerekiyor. Bunları sağlayan ve iyi olanlar elbette görevlerine devam edecekler. Ama eksikliği olanlar ve heyecanını yitirenler için değerlendirmeler yapıyoruz.”

Ardından da…

Yerel seçimlerde bazı illerin teşkilatlarında sorunlar yaşandığını, “yanlış hareketlere girenler olduğunu” tespit ettiklerini aktardı ve “gerekenin yapılacağını” söyledi.

Gerekenin yapılma tarihi de, 6 Mayıs’taki MYK toplantısı.

••••••••••

Bu arada…

Bir yılı aşkın süredir, il kongresinde aday olması beklenen İl Başkanvekili Cafer Yıldız görüşmelerini sürdürdüğü için henüz net bir karar verebilmiş değil.

Ama…

2002-2007 arasındaki dönemde Bursa Milletvekili olarak görev alan, ondan öncesinde de Refah ve Fazilet partilerinde ilçe başkanlığı, il başkan yardımcılığı, il sekreterliği görevlerinde bulunan, Bursa kamuoyunun da yakından bildiği isimlerden olan Zafer Hıdıroğlu aday olmaya karar verdi.

Hafta sonunu…

Kimi milletvekilleri ve teşkilatla görüşmeler yaparak geçiren Hıdıroğlu, özellikle teşkilat görüşmelerinde kendisine gösterilen ilgi ve heyecandan çok etkilenmiş durumda.

O nedenle…

Bir yandan son gelişmeleri izlerken, diğer yandan da Ankara bazında bazı temaslarda bulunuyor. Son kararını bu görüşmelerin ardından verecek.

Ama…

Zafer Hıdıroğlu’nun AK Parti il başkanlığına adaylığını bu hafta açıklayabileceği izlenimi edindik.

DSP Genel Başkanı Büyükerşen mi?..

Demokratik Sol Parti denince akla Bülent Ecevit ve Rahşan Ecevit geliyor.

Özellikle…

Kuruluş sürecinde Rahşan Hanım’ın örgüt yapılanmasını bizzat kendi elleriyle yaptı, sık sık görev değişiklikleriyle de siyasette kanal açma yöntemi geliştirdi.

Ancak…

1999 seçimlerinde konjonktürel olarak zirveye çıkan DSP önce bölünme süreci yaşadı, sonra da  2002 seçimlerinde Meclis dışı kaldı.

2007 seçimlerinde CHP ile işbirliği yapılarak milletvekili çıkarılmasına karşın düşüş sürdü.

Şimdi…

Zeki Sezer’in bırakmasıyla yeni genel başkan aranıyor. Bazı milletvekillerinin adaylıklarından söz ediliyor.

Ancak…

Dün, Rahşan Ecevit’in onayıyla, DSP Genel Başkanlığı’na Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in geleceği söylentisi yayıldı.

Bu da, heyecana yol açtı.

Ayber Ustadan “trilyon” uyarısı

Türk Lirası’ndan altı sıfır atılmasından sonraki rakamlara alışamadığımızı itiraf etmeliyiz. Onun için, parasal değerleri eski ifaderiyle kullanıyoruz.

Dün sabah…

Gazetecilikte duayen kabul ettiğimiz, öneri ve uyarılarına her zaman önem verdiğimiz Saruhan Ayber ustamız arayıp uyardı:

“Belediyelerdeki hesabı yazarken trilyon değerini kullanıyorsun. Fakat bu değerler yılbaşından beri geçerli olan Türk Lirası hesabına uymuyor ve kafa karıştırıyor. Trilyon yerine milyon demek daha doğru.”

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 28-04-2009

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*