Marmara`ya bakarken, deprem Çalı`da mesaj verdi

Marmara`ya bakarken, deprem Çalı`da mesaj verdi  Cumartesi ve pazar Marmara Denizi beşik gibi sallanınca akıllara İstanbul depremi senaryoları geldi. Ama dün Çalı`da yaşanan deprem, fay hattında yaşadığımızı anımsattı. Şimdi önemli olan, mesajı doğru almak…

Bursa’da oturup da, deprem kuşağı üzerinde yaşam sürdüğünü bilmeyen var mıdır?

Sanmıyoruz.

Daha ilkokul kitaplarında Bursa’nın deprem fay hattı üzerinde bulunduğu anlatılıyor.

Dahası…

Mimar ve mühendis odaları yıllardır kent yönetimlerini ve kent yaşayanlarını depreme karşı uyarıyorlar, önlem alınmasını istiyorlar.

O önlemler de belli.

Önce yapıların depreme dayanıklı ve kurala uygun inşa edilmesi, gerekliyse güçlendirme yapılması gerekiyor.

Fakat…

Son dönemde İstanbul depremi efsanesi bölgeyi etkisi altına aldığı için, biraz da korktuğumuzdan, sevimsiz olan Bursa depremini anımsamak istemedik.

İlginçtir…

Hafta sonu Marmara Denizi beşik gibi sallanınca gözler İstanbul’a çevrilmişti.

Çünkü…

Kandilli Rasathanesi 24 Ocak Cumartesi günü ikisi 4.2 olmak üzere 5 deprem kaydetti. 25 Ocak Pazar günü ise en yükseği 3.6 olmak üzere 14 deprem kaydedildi.

İşte…

Herkes bu depremlere yoğunlaşmışken, unuttuğumuz Bursa fayı dün saat 14.10’da 3.5 şiddetinde ortaya çıktı.

Bursalılar’ın bu çok ciddi uyarıyı doğru almaları gerekiyor.

Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Temsilciliği’nin dünkü açıklamasanı da önemsiyoruz.

Orada da…

Çalı depreminin; Kuzey Anadolu Fayı’nın Adapazarı-Yenişehir-Bursa Merkez-Çalı-Hasanağa-Mustafakemalpaşa’dan geçerek Manyas’a uzanan kolu üzerinde meydana geldiği anlatılıyor.

Yani…

1855’ten buyana büyük deprem yaşamayan Bursa’daki fay hattı dün yeniden harekete geçti.

Tatlıoğlu: Emniyet müdürleri kararnamesi gibi adaylar kararnameleri yayınlanıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in köşe yazarlarıyla buluştuğu cumartesi yemeğiyle ilgili notlarımızı dün bu sütunlarda paylaştık.

O gecenin en sert değerlendirmesi meslektaşımız Yüksel Baysal’dan gelmişti:

“Size dokunan yanıyor. 2002’de İsmail Tatlıoğlu’nu, 2007’de Ertuğrul Yalçınbayır’ı, şimdi de Hikmet Şahin’i yok ettiniz.”

Bunun üzerine Çelik de uzun uzun değerlendirmeler yapmış, İsmail Tatlıoğlu’nun seçim öncesi Amerika’ya gitmek için ayrıldığını söylemişti.

Dün…

Adalet ve Kalkınrma Partisi kurucuları arasında yer alan, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’na seçilen, ancak akademik kariyeri tercih ederek Amerika’ya gitmek için partiden ayrılan Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ile hem bu ayrılışı, hem de siyasetin bugünkü fotoğrafını konuştuk.

Öncelikle…

Ayrılık kararıyla ilgili vurgulamasını tekrarladı:

“Benim AK Parti’den ayrılmamın kimseyle kişisel ilişkisi yok. Ayrılmam tamamen benim felsefi yapım ve kişisel tercihimle ilgili.”

Ardından…

Çok özel bir bilgiyi çok samimi yaklaşımla aktardı:

“Partideyken Sayın Faruk Çelik bana birlikte siyaset yapma isteğini iletmişti. Ayrıca, istifamdan sonra da bizzat gelerek Bursa siyasetini birlikte yürütme teklifini yeniledi. Bizim aramızda sorun yok.”

Çarpıcı bir tespit yaptı:

“Siyasetteki bu tür yıpratıcı kulislerin sebebi, siyasetin demokratik olmayışı.”

Örnek de verdi:

“Adeta emniyet müdürleri kararnamesi yayınlanır gibi belediye başkan adayları, milletvekilleri kararnameleri yayınlanıyor. Bu durum tüm liderler için geçerli.”

Buradan şu sonuca ulaştı:

“Atanmış parlamentolar da sıkıntıya yol açıyor.”

Bu noktada…

Çarpıcı bir başka benzetme daha yaptı:

“Siyaset bürokrasiye benzedi. Bürokrasideki metod, gelinen yöntemle gidilmesi. Buna da gücenmemek lazım.”

Şu sözleri ise, örnek gibi görünmekle birlikte bugüne ait kimi fotoğrafları yorumluyor:

“Ankara’dan açılan telefondaki ses geçen dönem seni çağırdıysa, bu dönem başkasını çağırabilir. Bunda gücenilecek bir şey yok.”

Yorumunu da şöyle yaptı:

“Mesele, siyasetin kendisinde. Çünkü, demokratik usul yok. Ne yazık ki Türkiye’de siyaset demokratik değil.”

Nilüfer adaylarının arka sayfa planı

Türkiye’de yayınlanan gazetelerin, okuyucuya sunum anlamında kendilerine özel uygulamaları olduğunu herkes biliyor ve kabul ediyor.

Bu kapsamda…

Hürriyet gazetesinden başlayan, dalga dalga neredeyse tüm yaygın gazeteleri kapladıktan sonra yerel gazetelere kadar ulaşan arka sayfa güzeli uygulaması vardı.

İşin ilginç yanı…

En çok tartışanlar bile, gazetelerin arka sayfalarının sağ üst köşesindeki fotoğraflara göz atmadan geçmezdi.

Şu sıralar arka sayfa güzeli uygulaması hız kesti. Hatta, uygulamadan kalktı.

Onun yerine…

Olay’da yayınlanan başkan adayı ilanlarına bakarak bir başka yeni açılım farkettik:

Arka sayfada siyaset.

Gördüğümüz kadarıyla bu yenilik ilk olarak Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Nilüfer Adayı Işıl Zeliha Gençoğlu Maydaer’den geldi. Gazetenin arka sayfasının sağ kenarı yukarıdan aşağıya Işıl Zeliha Gençoğlu Maydaer’in mesajı ve “yürüyüş pozuyla” kapatıldı.

Doğrusu…

İlandaki yaklaşımı ve içerikteki mesajı çok tuttuğumuzu bu sütunlardan dile getirdik.

Sonra…

Aynı yerde aynı şekilde Nilüfer Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin Nilüfer Adayı Mustafa Bozbey ilanı yayınlandı. O da arka sayfanın sağ kenarını boydan boya kaplıyordu.

Görünen o ki…

Arka sayfaların sağ kenarı siyasetin yeni keşfi oldu ve seçime kadar oralarda daha çok aday göreceğiz gibi.

DP Yıldırım için Taner Eke’ye gitti

Demokrat Parti ilginç bir süreç yaşıyor. Belediye başkan adaylıklarıyla ilgili sürece sıkıntılı başlayan DP yönetimi, öneri götürdükleri isimleri ikna etmekte zorlanırken, Hikmet Şahin’in gelişi bir anda gelişmeleri değiştirdi.

Her şeyden önce, DP yönetiminde “cazibe merkezi” haline geldikleri duygusu oluştu.

Nitekim…

Hikmet Şahin’in Büyükşehir’de, Yakup Aktaş’ın Osmangazi’de adaylıkları açılırken coşku en üst noktadaydı. Nilüfer’de Salih Tetikcan’ın adaylığına daha önce karar verildiği için burada da sorun görünmüyordu.

Ancak…

Bu coşkulu havanın ardından da Yıldırım sorunu çözülemedi.

Kulağımıza gelenlere göre…

Son olarak Anasiad Yönetim Kurulu Üyesi ve DYP döneminin eski il yöneticilerinden Taner Eke’ye Yıldırım Belediye Başkan Adaylığı için teklif götürüldü.

Adaylar önce Dağ-Der’de buluştu

Bursa’daki en büyük ve en güçlü yerel yapılanma olan Dağ-Der etkinlikleri arasında “danışık gecesi” ayrı bir yer tutuyor.

Erkan Aydın liderliğindeki Dağ-Der’in cumartesi akşamı Fatih Mahallesi’nde düzenlediği danışık gecesine; Büyükşehir için yarışacak AK Parti Adayı Recep Altepe, CHP Adayı Sena Kaleli, MHP Adayı Mehmet Gazioğlu, DP Adayı Hikmet Şahin ile Osmangazi için yarışacak AK Parti Adayı Mustafa Dündar, CHP Adayı Denizhan Sezgin, MHP Adayı Basri Sönmez, DP Adayı Yakup Aktaş, SP Adayı Gökhan Gerçek, BTP Adayı Ali Garaçoğlu ve MHP Yıldırım Adayı Cüneyt Karlık katıldılar.

Milletvekilleri ve il yöneticileri de adayları yalnız bırakmadılar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 27-01-2009

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*