Seçimde AK Parti`ye tehlikeli rakip:

Seçimde AK Parti`ye tehlikeli rakip: Ekonomik kriz…  İki ay sonrasına yönelik öngörü kolay değil. Ancak, ekonomik kriz derinleşme eğiliminde. Bu da, araştırmalara göre seçimin favorisi AK Parti`nin en tehlikeli rakibinin ekonomik kriz olduğunu gösteriyor…


Yerel seçim için son iki aya giriyoruz. Normalde, iki ay sonrasını öngörebilmek mümkün değil. Hele, ekonomik sorunlar yaşanan ortamlarda çok daha riskli.

Nedeni ortada…

Amerika’dan çıkıp dünyaya yayılan, teğet geçmesini beklerken yüreğimizi delip geçmekte olan ekonomik kriz gerçeği var.

Duran ihracat, iptal edilen siparişler nedeniyle üretim daralması yaşayan sektörlerde kapanan fabrikalar, işten çıkarılan işçiler var.

Ayrıca…

Siftah yapmakta zorlanan, işleri iyice azalan esnaf var. Büyük alışveriş merkezlerinde kira ödeyemez duruma gelenler var.

Giderek uzayan liste, önümüzdeki sürecin şekillenmesini de etkileyecek gibi.

Çünkü…

Ayrı iş kollarında yaşanıyor olsa bile, bu tür sıkıntıların dalga etkisi her yeri kaplıyor. Berberler de, dolmuşçular da yakınanlar arasına giriyor.

Oysa…

Kamuoyu araştırmalarına göre, genel ve yerel iktidarın sorumluluğunu taşıyan Adalet ve Kalkınma Partisi, özellikle Bursa’daki seçimin en büyük favorisi.

Fakat…

Yüreğimizi delen ekonomik krizin daha nerelerimizde hasara yol açacağı iki ay öncesinden anlaşılamıyor.

Gördüğümüz de şu:

AK Parti’nin seçimde en tehlikeli rakibi ekonomik kriz olacak.

Dahası…

Diğer partilerin iddiası da ekonomik krizin iktidara etkisine bağlı.

Öyle olduğu için…

AK Parti krizi de iyi anlatmayı başarır ve aradaki farkı koruyarak seçimden çıkarsa, bundan sonra hiçbir gelişmeden etkilenmeden siyasi yürüyüşüne devam eder.

Büyükşehir adaylarının ilk televizyon programı izlenimleri ve salondan yansıyanlar

Seçim dönemlerinde en ilgi gören televizyon programları, hiç kuşku yok ki adayların tümünün birden katıldığı tartışma programları oluyor.

Üstelik…

Yerel televizyonların en önemli ilkelerinden biri adayları kent kamuoyuyla buluşturmak.

Gerçi…

Yerel televizyonlarda olmadı ama, 29 Mart’ta Bursalılar’ın karşısına Büyükşehir adayı olarak çıkacak isimler önceki akşam ilk buluşmalarını Sky Türk adlı televizyon kanalının ekranlarında gerçekleştirdiler.

Böylece…

Cumhuriyet Halk Partisi Adayı Sena Kaleli, Milliyetçi Hareket Partisi Adayı Mehmet Gazioğlu, Saadet Partisi Adayı Zekeriya Yılmazgöz ve Demokrat Parti Adayı Hikmet Şahin bu seçimin ilk toplu televizyon programını yapmış oldular.

Programa…

Adalet ve Kalkınma Partisi Adayı Recep Altepe’nin de davet edildiği, geleceğini bildirmesine karşın katılmadığı açıklandı.

Bununla birlikte…

Adaylar, parti yöneticileri ve hatta partililer, programa katılmak için Sky Türk kanalının İstanbul Bağcılar’dan yayın yaptığı salona kadar da gittiler.

Ekrana geldiği kadarıyla…

CHP Bursa Milletvekili Abdullah Özer, Parti Meclisi Üyesi Ali Nihat Irkörücü, İl Başkanı Gürhan Akdoğan başta olmak üzere kadın kolları ve çok sayıda partili salondaydı.

Yine…

DP Genel Muhasibi Harun Akın, İl Başkanı Füsun Yaşar ile il yönetim kurulu ve il kadın kollarından da çok sayıda partiliyi ekranlarda gördük.

Saadet Partisi’nden de salonda çok sayıda partili görüntüsü ekrana yansıdı.

Milliyetçi Hareket Partisi’nden ise salonda kimse yoktu. Bu görüntüye bakarak da, “MHP’nin Gazioğlu’nu yalnız bıraktığı” izlenimi edindik.

Mutlaka bir gerekçesi vardır ama, ekran başındaki izleyici o gerekçeyi bilmediği için, böyle bir algılama oluştu.

Doğrusu istenirse…

Bursa’da bile zamansızlıktan yakınan kimi siyasetçilerin kalkıp İstanbul’a kadar gittiğini olduklarını görmek şaşırtıcıydı.

••••••••••

İlk gözlemimiz şu:

28 Mart 2004 seçimleri için sürdürülen kampanya çalışmalarında AK Parti’nin adayı Hikmet Şahin’ndi ve parti kararı gereği CHP adayı dışında kimseyle televizyon programına çıkmıyordu.

Şahin bu seçime DP adayı olarak giriyor ve gördüğümüz kadarıyla programa çıkacağı adayı tercih etme şansına sahip değil.

Onun yerine…

AK Parti’nin yine aldığı karar gereği Recep Altepe, adayların topluca katıldığı televizyon programlarının ilkine çıkmadı.

İzlenimimize göre…

İlk adaylar buluşması programının galibi Hikmet Şahin’di.

Hem yaptıklarını iyi anlattı, hem mesajını doğru verdi. Bunları yaparken de hem rakiplerini, hem de program sunucularını etkileyip yönlendirdi.

Gecenin kesin galibiydi.

Bunun dışında…

MHP adayı Mehmet Gazioğlu, galiba biraz da kendini yalnız hissettiği için rahat olamadı. Hatta bazı bölümlerde DYP iktidarı dönemini savunurken kendini hala DYP’li hissettiği imajı verdi.

CHP adayı Sena Kaleli, çok hızlı öğrenme süreci yaşamasına karşın henüz bu tür programlarda tartışmaya hazır olmadığını gösterdi.

SP adayı Zekeriya Yılmazgöz ise deneyimli bir siyasetçi olarak Şahin’i sıkıştırdı, Gazioğlu’nun sinirini bozdu.

En önemlisi…

Yılmazgöz, 90’lı yılların ilk yarısındaki Refah Partisi il kongresinde Altan Karapaşoğlu’na karşı kazandığında, ekibinde Hikmet Şahin de vardı.

Yıllar sonra iki rakip olarak bir araya gelmeleri ilginçti.

Son bir not…

O kongreyi kazanan Yılmazgöz’ü aynı gün Erbakan görevden almış ve Karapaşaoğlu’nu tekrar atamıştı.

Kahve ziyaretinde açıklanan proje

2004’te Osmangazi Belediye Başkanı seçilen Recep Altepe, bu kez Adalet ve Kaykınma Partisi’nin Büyükşehir Adayı olarak giriyor.

Bir anlamda…

Osmangazi’deki başarılı ve halkla uyumlu 5 yıllık döneminin sonunda partisi Altepe’yi, Büyükşehir Adayı yaparak ödüllendirdi.

Altepe de çalışmalarına çok hızlı başladı. Bir yandan ofisinde projeler üretiyor, bir yandan da henüz seçim kampanyası boyutunda olmasa bile halkla buluşma ziyaretleri yapıyor.

Örneğin…

Geçen akşam rastgele Yıldırım’da Kurtuluş Caddesi kenarında bir kahvehaneye girdi. Girdiği kahvehanede tesadüfen iki siyasetçi vardı: Ali Cakalıoğlu ve Mustafa Bayrak.

1988’de Doğru Yol Partisi’nin Kurucu Yıldırım İlçe Başkanı olan, ancak 2004’te AK Parti’den İl Genel Meclisi’ne seçilen Cakalıoğlu ile, ilçe başkanlığını devrettiği Bayrak kendi sohbetlerine ek olarak Altepe’yi de ağırlamış oldular.

O ziyarette…

Altepe henüz kamuoyuna açıklamadığı bir projeyi de halkla paylaştı:

Yeni bir Büyükşehir Belediyesi Sarayı yapmak.

Yeri de belli:

Hal binasının yıkılmasıyla elde edilen alanın büyük bölümü meydan ve yeşil alan olarak düzenlenecek. Bir kenarına da Büyükşehir Belediyesi Sarayı yapılacak.

Böylece…

Büyükşehir Belediyesi de, Acemler’deki Buski’ye ait binadan kurtulup, tüm birimleriyle yerleşebileceği yeni ve modern bir binaya kavuşacak.

Bursa’nın artık 17 vekili olacak

Başlangıçta sorunlar yaşandı ve bu sorunlar nedeniyle kuşkular da doğdu ama, Türkiye İstatistik Kurumu’nun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi oturmaya başladı.

Sistem…

2008 yılı sonu itibariyle, Türkiye’nin nüfusunun ne olduğunu bu kez çok daha net ortaya koydu.

Buna göre…

Bursa, 2 milyon 2004 bin 874’e ulaşan nüfusuyla İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından dördüncü büyük il özelliğini koruyor.

Fakat…

Açıklanan sayımın Bursa açısından bir başka önemi var. o da, milletvekili sayısını 1 arttırıyor olması.

Yani…

1999, 2002 ve son olarak da 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde 16 milletvekili seçerek Meclis’e gönderen  Bursa, yapılacak ilk genel seçimde 17 milletvekili seçecek.

Bu da, her siyasi partide bir kişinin daha listede kendine yer bulabilmesi anlamına geliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 28-01-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın