Erdodoğan`ın Davos resti iç siyaseti kesin etkiler

Erdodoğan`ın Davos resti iç siyaseti kesin etkiler  Hiç kimse, Başbakanı`nın omzuna vurulmasını, elinin tutulmasını istemez. Erdoğan`ın tavırla Davos`u terketmesi destek buldu. Bu tavır AK Parti`ye yarar. Ama diplomoside farklı gelişmeler de olabilir…


İsrail’in Gazze’yi işgaliyle başlayan süreçte Türk kamuoyu önceki akşama kadar gelişmelere farklı cephelerden bakıyordu.

Başbakan’ın, milli görüşün etkisinde kaldığını düşünen de vardı, daha sert tavır bekleyen de.

Kimi…

“Hedef Avrupa Birliği olmalı. Ortadoğu ülkesi değiliz” derken kimi de, “70 yıldır ihmal ettiğimiz komşulara el uzatmanın önemini” anlatıyordu.

Obama’nın Türkiye’nin savunduğu Hamas’ı bırakıp Mahmut Abbas’ı araması, Mısır’ı öne çıkarması da kafaları karıştırdı.

Davos’ta Başbakan Erdoğan ise İsrail Devlet Başkanı Peres’i buluşturan panele işte böyle bir atmosferde geldi.

Atılacak diplomasi adımlarıyla uzlaşma doğması bekleniyordu.

Fakat…

Peres’in fırçalarcasına konuşması, buna Erdoğan’ın sert tepkisi, oturum yöneticisine kızıp salondan ayrılması tam bir şoktu.

Bu noktada…

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın omzuna vurularak susturulmak istenmesi kabul edilemez. Oturum yöneticisinin Erdoğan’ın elini tutmaya çalışması da çok garip.

Görünen şu:

Türk halkı Erdoğan’ın verdiği tepkiyi onaylıyor.

Üstelik…

Yalnızca AK Parti’ye sempati duyanlarda değil, geniş bir siyasi yelpazede destek olduğunu söylemekte yarar var.

Sonuç olarak…

Davos tavrı, seçimde Erdoğan ve AK Parti’ye çok olumlu yansır.

Ama…

Kabul etmek gerekiyor ki, diplomaside üslup çok önemli. Erdoğan daha farklı kelimelerle daha          farklı vurgu yapabilirdi. Fakat o da kendini “farklı” görüyor.

Sorun şu:

Gelinen nokta uluslararası ilişkilerde ileriye dönük başka sıkıntılara yol açar mı?

İlçeleri tamamlayan AK Parti, dün de 22 belde için başkan adaylarını kesinleştirdi

Seçim için geri sayış sürecinde artık 60 günün, yani son iki ayın da altına inildi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı seçim takvimine göre, siyasi partiler belediye başkan adaylarıyla belediye meclisi ve il genel meclisi aday listelerini 17 Şubat 2009 akşamına kadar İlçe Seçim Kurulları’na teslim edecekler.

Gerçi…

Listelerin verileceği ve kesinleşeceği tarihe de zaman var ama, ilk kez bu seçim döneminde partiler belediye başkan adaylarını erken belirlediler. Pek çok parti, büyük kentler ve ilçelerde daha aralık ayında adayını kesinleştirmiş oldu.

Böyle bir atmosferde…

Adalet ve Kalkınma Partisi de, başta Büyükşehir olmak üzere, 17 ilçedeki belediye başkan adaylarını belirledi ve kamuoyuna da açıkladr.

Diğer siyasi partilerden ilçelerin tamamını açıklayan henüz yok ama, eksik kalan ilçe sayısı da 2-3’ü geçmiyor.

Bu da, ilçeleri tamamlayan AK Parti’nin, belde belediye başkan adaylıkları için diğer partilere göre biraz daha zaman kazanmasını sağladı.

Nitekim…

Bunun avantajıyla AK Parti ikinci hamleyi yaptı ve 23 beldeden 22’sinde belediye başkan adaylarını belirlemiş oldu.

••••••••••

Buna göre…

İznik ilçesine bağlı beldelerden Boyalıca’da Ali Bulut’un ve Elbeyli’de Şakir Yıldız’ın adaylıkları kesinleşti.

Orhangazi’ye bağlı beldelerden Sölöz’de Ahmet Peker’in, Çakırlı’da Mustafa Türköz’ün, Yeniköy’de Mehmet Tan’ın, Narlıca’da İbrahim Kaygısız’ın, Yenisölöz’de ise Güngör Özhan’ın adaylıklarına karar verildi.

Ayrıca…

Mustafakemalpaşa’ya bağlı beldelerden Yalıntaş’ta Mehmet Ertuğrul’un, Çeltikçi’de Sezgin Türe’nin, Tepecik’te Metin Boru’nun, Yeşilova’da Mehmet Çakar’ın, Ovaazatlı’da İlhan Gürkaş’ın seçime AK Parti adayı olarak girmeleri kabul edildi.

Tatkavaklı beldesi için belediye başkan adayının daha sonra belirlenmesi benimsendi.

Buna karşın…

Mudanya’ya bağlı Zeytinbağı beldesinde Ali Turan’la yola devam kararı alındı.

İnegöl’e bağlı beldelerde ise, Yenice’de Ramiz Yiğit’in, Kurşunlu’da Ali Akbaş’ın, Tahtaköprü’de Salih Şahin’in, Cerrah’ta ise Ömer Kahyaoğlu’nun adaylıkları kesinleşti.

Büyükorhan’a bağlı Kınık’ta Osman Şahin’in adaylığına karar verilirken, Orhaneli’nin beldelerinden Karıncalı’da Ahmet Güleç’in, Göynükbelen’de ise Adnan Ulutaş’ın aday olmaları uygun bulundu.

23 beldeden 22’sinde adayını kesinleştiren AK Parti, hazırlanan listeyi Ankara’da Genel Merkez’e gönderdi. Onay geldikten sonra da adaylar kamuoyuna tanıtılacak.

Sonra da sıra ilçe ve beldelerin belediye meclisleriyle il genel meclisi aday listelerinin belirlenmesine gelecek.

Mustafa Bayrak DP’den istifa etti

Bursa’nın en üretken ve halkla en iç içe siyasetçileri arasında Mustafa Bayrak’ın ayrı bir yeri var.

Yıllarca…

Doğru Yol Partisi’nde siyasete hizmet etti. Ali Cakalıoğlu başkanlığındaki Kurucu Yıldırım İlçe Yönetim Kurulu’nda görev aldı, 3 dönem ilçe başkanlığı yaptı.

DYP’ye tapulu tek ilçe binasını kazandırdı.

Ardından…

İl yönetim kurullarında görev aldı, İl Başkan Yardımcılığı yaptı. Bir süredir siyaseti kenardan izlerken bile halkla birlikteliğini sürdürdü, proje geliştirmeye devam etti.

Fakat…

DP Yıldırım’da son yaşananlar sabrını taşırdı.

İlçe Başkanı Gürhan Acar’ın belediye başkan adayı olarak Genel Başkan Süleyman Soylu ile tanıştırılmasının ertesi günü Yavuz Yenidünya’nın aday gösterilmesine tahammül edemedi.

Sonunda, DP’den istifa kararı aldı.

Dün Bayrak’a istifanın nedenini sorduk. Önce, 22 Temmuz öncesinde de Ankara’da birleşmeyle ilgili bugüne benzer senaryolar izlendiğini anımsatıp, “Yerel seçimler gelirken Bursa’da da benzer senaryolarla karşı karşıyayız” dedi ve gelişmeleri işaret etti:

“Yıldırım’da yapılanları üzüntüyle karşılıyorum. Bu olay, partimin Bursa’da 3-5 kişinin elinde kaldığı inancımı daha da pekiştirdi.”

Son sözünü de söyledi:

“Köklü bir partide böyle şeyler yaşanmaz. Gördüklerimden sonra, yıllardır hizmet ettiğim partimden üzülerek ayrılma kararı aldım.”

AK Partili’leri Şahin şaşırttı

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Bursa kadrolarında büyük bir etkinliğe sahip, camianın önemli isimlerinden biriyle dün öğle saatlerinde konuşuyorduk.

“Bizim arkadaşları çok büyük bir şaşkınlık yaşıyorlar” dediğinde ilgimiz arttı.

O da şunları anlattı:

“Büyükşehir Belediye Başkanımız Hikmet Şahin’le 5 yıldır Bursa’da birlikte siyaset yaptık. Bu geçen zaman içinde Bursa’ya çok sayıda bakan ve devlet büyüğü geldi. Ama nedense Hikmet Başkan karşılamalara gelmezdi.”

Söylediği şu:

“Hikmet Bey aday yapılmadığı için bizden ayrılıp DP’ye gitti. Ama gördük ki alışkanlıkları da değişiyor. Çünkü bugün (dün) İçişleri Bakanı’nı karşılamaya geldi.”

Şunu da ekledi:

“Hem de yanında DP İl Başkanı ve yöneticiler de vardı. Doğrusu orada bulunan AK Partililer olarak hepimiz çok şaşırdık.”

Altepe’nin minibüsleri

Asılan bayraklardan anladığımız kadarıyla, Haşim İşcan Caddesi üzerinde, Abdal’ın girişinde AK Parti Büyükşehir Adayı Recep Altepe’nin seçim bürosu ya da çalışma ofisi var.

Sabahları yoldan geçerken dikkatimizi çekiyor. Recep Altepe için giydirilmiş 1 otobüsün yanında 6 minibüs saydık. Hepsi aynı marka ve model minibüslerde hem Altepe’nin, hem de Başbakan Erdoğan’ın posterleri AK Parti’nin tüm kampanyalarında kullandığı lacivert ve sarı renkler üzerinde yer alıyor.

Görünen o ki, Altepe kampanyaya çok hızlı başlayacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 31-01-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın