Yıldırım`a özel yeni siyaset yöntemi: Ev ziyareti…

Yıldırım`a özel yeni siyaset yöntemi: Ev ziyareti…  Anadolu mozaiği sergileyen Yıldırım`ın özgün yapısı farklı siyaset modellerini getiriyor. 2004`te AK Parti adına Faruk Çelik`in başlattığı ev ziyaretlerini şimdi MHP Adayı Cüneyt Karlık sürdürüyor…


Her yerleşim merkezinin kendine özel bir yapısı var. Hele bazı ilçelerde demografik yapının da katkısıyla çok özel ayrıntılar ortaya çıkıyor.

Örneğin…

Bursa örneğine bakıldığında, eski kent merkezini oluşturan üç ilçenin de bir birinden farklı yapısal özellikler taşıdığı görülüyor.

Nilüfer yeni bir kent olmanın getirdiği farklılığı, siyasetten sosyal yaşama farklı tercihlerle ortaya koyuyor. Osmangazi tarihi kent merkezini oluşturması nedeniyle geleneksel izleri koruyor.

Yıldırım ise, göçle gelenlerin yerleşme tercihi olarak Anadolu mozaiğini yansıtıyor.

Doğal olarak bu farklılık siyaseti de etkiliyor.

Nitekim……

Yıldırım için siyasetin özel yöntemler geliştirdiğini görüyoruz.

2004 yerel seçimine gidilen süreci anımsadığımızda, o dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili olan Faruk Çelik, bilinen siyaset çalışmaları dışında “ev ziyaretleri” yapmış ve “ev sohbetleri” ile oy istemişti.

Kalabalık ailelerle temas başarılı da olmuştu.

Şimdi…

Aynı yöntemi Milliyetçi Hareket Partisi Yıldırım Adayı Cüneyt Karlık uyguluyor. Bir yandan mahallelerde topluma açık siyaset yaparken, bir yandan da ev sohbetlerine katılıyor.

Karlık dedik de…

Tek başına ordu gibi çalışan Cüneyt Karlık, herkesin kabul ettiği gibi seçim yarışını Özgen Keskin’le başa baş hale getirdi.

Karlık’ın arkasında şu ana kadar partiyi hissedemedik. MHP ne yazık ki bu tür organizasyonlarda yetersiz.

Bir de parti devreye girebilse…

DP’de ikinci sürpriz: Çarşamba genel başkanla tanıştırılan aday perşembe değişti

Bu seçimin sürprize en açık partisi hangisi diye sorulsa, hiç  düşünmeden şu cevabı vermek gerekiyor: Demokrat Parti.

Nedenleri ortada…

Genel Muhasip Harun Akın’ın yönlendirdiği DP İl kadroları, Büyükşehir için aday ararken önce Anavatan Partisi’nin efsane isimlerinden Feridun Pehlivan’a gittiler.

Dahası…

Pehlivan’ı Ankara’ya götürüp DP Genel Başkanı Süleyman Soylu ile tanıştırdılar. Görüşme iki taraf için de çok güzel geçti.

Ama…

Tekliften çok mutlu olan Pehlivan’ın küçük bir koşulu vardı: Seçimlerde Demokrat Parti ile Anavatan Partisi’nin birlikte hareket etmesi.

Görüşmeler sırasında bazı ilçelerde anlaşmazlık çıktı ve Genel Merkez iki partinin birlikteliğine onay vermedi. Bunun üzerine Feridun Pehlivan da aday olamayacağını bildirip çekildi.

Ardından…

Yine Akın’ın önderliğinde Diş Hekimi Yavuz Yenidünya ile temas kuruldu. Hatta, görüşmeler olumlu sonuçlanınca bu kez Ankara’ya Yenidünya götürüldü ve Soylu ile birk de o tanıştırıldı.

Dönüşte…

Yenidünya partiye gelip aday adaylığı başvurusu yaptı. O törende eller kaldırıldı ve Büyükşehir Adayı ilan edildi.

Ancak…

Adalet ve Kalkınma Partisi aday olarak Hikmet Şahin’i değil de Recep Altepe’yi açıklayınca DP yeniden hesap değiştirdi.

Yine Harun Akın önderliğinde gerçekleştirilen transferin ardından Yavuz Yenidünya’dan özür dilenirken “Yıldırım adaylığı” önerildi. Yenidünya kabul etmezken, Şahin için de görkemli katılım töreni düzenlendi.

Kalbi kırık Yenidünya ise Saadet Partisi’nin kapısını çaldı ama, Büyükşehir adaylığı alamadı.

Son olarak…

Çarşamba günü Soylu’nun Olay’a ziyareti sırasında, Yıldırım adayının İlçe Başkanı Gürhan Acar olduğu açıklandı.

Bununla birlikte…

Acar o gün törenler sırasında Soylu’ya da sunuldu.

Biz de…

Meslektaşlarımız gibi, dün bu sütunlarda “DP’nin Yıldırım’da son kararı” başlığı altında gelişmeyi duyurduk.

Meğer, son karar değilmiş.

••••••••••

Dün akşam için…

Gürhan Acar adaylık açıklaması yapmak üzere görkemli bir tören hazırladı.

Plana göre…

Melodi Düğün Salonu’nda geniş katılımlı törenle Acar’ın adaylığı kamuoyuna açıklanacaktı. İl ve ilçe merkezinden partililere çekilen cep telefonu mesajında da böyle belirtildi.

Tam salon Kırat bayraklarıyla süslenmişti ki, “son kararını” verdiğini sandığımız DP’de yine yeni bir gelişme ortaya çıktı.

Büyükşehir adayı olmayı Şahin’in gelişiyle kaybeden Yenidünya, son olarak SP ile de anlaşamayınca DP’den Yıldırım adayı olmayı kabul etti.

Böylece her şey bir anda değişti.

Çarşamba günü DP Genel Başkanı Süleyman Soylu’ya Yıldırım Adayı olarak tanıtılan, hatta o gece aday olarak yatağa giren Gürhan Acar dün Yenidünya’nın gelişiyle adaylığı kaybetti.

Bunun üzerine…

Dün akşam için yapılan tüm çağrılar ve organizasyon iptal edildi.

Doğrusu istenirse…

Siyasette bugüne kadar çok son dakika değişikliği ve çok özel gelişme gördük ama, bir partinin bu kadar kararsız ve günlük davranışına hiç tanık olmamıştık.

Buradan da şöyle bir sonuç çıkarıyoruz:

17 Şubat’ta listeler İlçe Seçim Kurulu’na verilinceye kadar DP’de her an her şey olabilir ve her şey değişebilir.

Bursaray için iki koldan inceleme

Bursaray bu kentin bugüne kadarki en büyük projesi. Fakat, ilgi yoğunluğu beraberinde tartışmaları da geteriyor.

Örneğin…

Maliyetleri ve vagon alımları başından beri tartışılıyor. Teoman Özalp’in projesi Erdem Saker döneminde tartışıldı. Erdoğan Bilenser döneminde bitirildiğinde artan maliyet yine tartışıldı.

Son olarak…

Hikmet Şahin döneminde Uludağ Üniversitesi Etabı ihalesi ve yeni vagon fiyatı tartışılıyor.

Üstelik…

Daha önce de dile getirdiğimiz gibi, özellikle vagon alımındaki fiyat farkı nedeniyle bir süredir devam ettiği bilinen resmi bir inceleme var. Bu kapsamda Uludağ Üniversitesi öğretim üyelerinden bir grubun araştırmalarını sürdürüyorlar.

Yine…

Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Semih Pala dün Başbakanlığa verdiği dilekçede, fiyat farkları nedeniyle Üniversite Etabı yapımı ve vagon alımının durdurulmasını istedi.

Hesaplar gerçekten ilginç.

Saker döneminde 17 kilometrelik A Etabı kilometre maliyeti 11 trilyon lirayken, Bilenser döneminde 14 trilyon liraya maledildi.

Şahin döneminde 4.8 kilometrelik B Etabı kilometre maliyeti 21.5 trilyon lira oldu. C Etabı kilometre maliyeti de 27 trilyon lira öngörüldü.

Ayrıca…

Saker döneminde adedi 1.8 trilyon liraya vagon alınırken, Şahin döneminde 6.4 trilyondan anlaşma yapıldı.

İşte bunların Başbakanlıkca incelenmesi isteniyor.

Krize Çözüm Kurultayı

Ulusal Kanal, Nilüfer Belediyesi, Teksif,. Tümtis, Türk-İş 8. Bölge, Besob, Esbnaf Kefalet Kooperatifi, Osmangazi Ziraat Odası, TMMOB, Ziraat Mühendisleri Odası, Eczacılar Odası, Atatürkç ü Düşünce Derneği, Anasiad ve Medyas S’in düzenleyecileri olduğu Bursa Krize Çözüm Kurultayı yarın saat 13.00’te Buttim Konferans Salonu’nda.

Açılış konuşmalarını Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile Ulusal Kanal Danışmanı Mehmet Akkaya yaparken, oturumları Eski Rektör Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İlhan Demiröz yönetecekler.

Teksif Genel Başkanı Nazmi Irgat, Besob Başkanı Arif Tak, Esnaf Kefalet Merkez Birliği Genel Başkanvekili Bahri Şarlı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, İP Genel Başkanvekili Bedri Gültekin de konuşmacılar arasında olacaklar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 30-01-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın