Sağanak yağımurda Başbakanı dinlediler Şehreküstü’de sağanak altındaki miting nasıl geçti? Kalabalık nasıldı? Başbakan Erdoğan neler söyledi? Büyükşehir Başkanı Şahin veda konuşması mı yaptı? Şahin ile Başbakan ne konuştular? Dedikodular neler?

Sağanak yağımurda Başbakanı dinlediler Şehreküstü’de sağanak altındaki miting nasıl geçti? Kalabalık nasıldı? Başbakan Erdoğan neler söyledi? Büyükşehir Başkanı Şahin veda konuşması mı yaptı? Şahin ile Başbakan ne konuştular? Dedikodular neler?


22 Temmuz seçimlerinden sonra Bursa’daki iki mitingi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

Seçim sonrasının ilk mitingi yaz başında, Kent Meydanı Alışveriş Merkezi’nin açılışı için, hemen önündeki alanda yapıldı. O gün hava çok sıcaktı ve insanlar kenardaki yapıların gölgelerine sığınabilmeye çalıştıtları için meydana çıkmak istemediler.

Dün ise…

Başbakan Erdoğan, 22 Temmuz genel seçimleri sonrasında Bursa’daki ikinci mitingi için Şehreküstü Meydanı’na çıktı.

Seçim sonrasının ikinci, önümüzdeki yerel seçim sürecinin ise ilk mitinginde bu kez sağanak yağmur vardı.

Bir gün önceki bahar havasına inat, gece yarısı başlayan yağmur, Erdoğan kürsüye çıktığında daha da arttı.

Doğrusu istenirse…

Şehreküstü Meydanı’nda bugüne kadar değişik hava koşullarında çok sayıda miting izledik. 22 Temmuz seçimleri sürecinde olduğu gibi kimi asfaltı bile eritecek kadar sıcaktı, 28 Mart 2004 seçimlerindeki gibi kimi buz üstünde yapıldı.

Yine geçmişte yağmur altında yapılan mitinglere tanıklık ettik.

Fakat…

Bugüne kadar Şehreküstü Meydanı’nda bu denli yağış altında bir miting hiç izlememiştik.

İşin ilginci…

Seçim havasına girilmemesine ve siyasi tansiyonun yükselmemiş olmasına karşın insanlar sağanak yağmur altında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı beklediler ve sonuna kadar da dinlediler.

O bakımdan…

Dünkü mitingin gerek meteorolojik koşulları, gerek Bursa siyaseti açısından getirdiği yol ayrımı hareketliliği nedeniyle çok özel ve çok ayrı bir yeri var.

••••••••••

Mitingin saat 13.00’de başlayacağı duyurulmuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindekileri taşıyan Başbakanlık’a ait otobüs meydana saat 13.44’te girdi. Böylece, Erdoğan’ın programına en sadık lider olduğu bir kez daha görüldü.

Ama bu kez hava yağmurlu olduğu için, 44 dakika bile önem taşıyordu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in ardından Erdoğan kürsüye saat 14.02’de çıktı ve hızlı tempoda 41 dakika konuşarak 14.43’de bitirdi. Sonra da toplu açılışlarla TOKİ’nin anahtar teslim törenine geçti.

Oysa…

Başbakan genelde 1.5 saat civarında konuşuyordu. Bu kez yağmur nedeniyle konuşmasını 41 dakikada bitirerek en kısa konuşmasını yaptı.

Sözlerine…

Her zamanki gibi Bursa’nın ilçelerini sayarak ve her yere selam göndererek başladı.

Sonra…

Bursa’nın bu ülkede herkese, nasıl birlikte yanaşabileceğini gösterdiğini söyledi.

Doğalgazın pahalı olduğu için vatandaşın kömüre döndüğünü, ama havanın kirlendiğini yazan gazeteye “patronuyla birlikte fotoğrafı konulan eve gitme” çağrısı yaptı.

Ardından da…

Kömürü olmayan yoksul evlerin bizzat belirlenmesini, sobası olmayana da soba alınmasını istedi. Hiçbir geliri olmayanları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan maaş almaya çağırdı.

Bursa’da son dönemde eğitim ve sağlık alanında yapılan hizmetleri tek tek saydı. Belediyelerin hizmetlerini sayıp teşekkür etti. Özellikle Büyükşehir’in ulaşım yatırımlarını vurguladı.

Daha önce yerinde yenilenmesini istediği stadyumun bu kez şehir dışına çıkmasını istedi ve 30 bin kişilik modern bir stat önerdi.

Sözlerini de…

“Bursa’nın değişimi için tarihin ayağa kaldırılıp yeşilin arttırılmasını, 29 Mart seçimlerde de herkesin el ele olmasını” isteyerek bitirdi.

Meydanda dün kaç kişi vardı?

Bursa’nın miting alanı olduğu için, her seçim döneminde siyasi partiler mitinglerini Şehreküstü Meydanı’nda yapıyorlar. Dün bu mitinglere bir yenisi eklendi.

TOKİ organizasyonu olduğu için, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bu kez resmi görünümlü bir miting izledik.

Mitingler aynı yerde olunca, hem partilerin birbirleriyle karşılaştırmaları, hem de kendi mitingleri arasında bir karşılaştırma yapmak daha kolay oluyor.

Ne var ki…

Dünkü mitingde meydan tahmini yapmayı sağanak yağmur unsuru zorlaştırdı.

Çünkü…

Meydanın ortasına toplanan kalabalık, artan yağışla birlikte şemsiyeler açılınca genişledi. Böyle olunca da sağlıklı bir gözlem yapma fırsatı ortadan kalktı. Toplanan kalabalık seyrek yapıya dönüştüğünden, aralarda rahatlıkla dolaşabilenler görüldü.

Bununla birlikte…

Özellikle Haşim İşcan Caddesi’nden çıkışta, Medical Park Hastanesi ile Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığı arasındaki bölümde, aşırı yoğunluk görüldü. Burada toplananların başka bir mitinge yetecek sayıda olduklarını da kabul etmek gerekiyor.

Veda konuşması yapan Şahin, Başbakan’la ne görüştü?

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’i son beş yılda sayısız konuşmada dinledik. Hepsindeki ortak özelliği, kendinden emin duruşu konuşma üslubuna yansıtmasıydı.

Bugüne kadarki en duygusal konuşmasını dün Şehreküstü Meydanı’nda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde yaptı.

Sözlerine…

“Bugün çok huzurluyum. Çünkü 5 yıl önce bana verilen görevi en iyi şekilde yaptım” diyerek başladı. “Oyumuz Bursa’da yüzde 60-65 civarında” derken, kendi çalışmalarının bunu etkilediğini ima etti.

“Milletvekillerimize ve bakanımıza gönülden teşekkür ediyorum” dedi ve devam etti:

“Kimsenin çıkarlarına alet olmadık, olmayacağız. Sayın Başbakanım, 5 yıl önce Uludağ’da bize ‘Bireysel çıkarlara değil, toplum yararına çalışın’ dediniz. Bu doğrultuda olduk. Bireysel çıkarları yerine getiremediğimiz için kırılanlar oldu. Biz herkesin, Bursa’nın başkanı olduk, olmaya da devam etmek istiyoruz.”

Bu çok ilginç, biraz da partisinden yakınma içeren tehlikeli sözlerin ardından “Benim ve ailem için bu ülkeye, bu kente, bu davaya hizmet etmek şereftir. Geride hayırla yad edilen eserler ve hoş bir sada bırakıyoruz. Allah’a emanet olun” derken veda konuşması yapar gibiydi.

Miting sonrası, Çelik Palas Otel’deki yemekte de Başkan Şahin’in mutsuz olduğu görüldü. Yemek sürerken siyaset kulislerine Hikmet Şahin’in AK Parti’den istifa edeceği dedikodusu yayıldı. Hatta, dün Ankara Yolu’nda olan bir siyasi partinin yöneticileri olası durumu aralarında değerlendirmeye bile başladılar.

Bu arada…

Yemek sonrası Başbakan Erdoğan ile Şahin ve AK Parti’nin yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi arasında yarım saat süren üçlü özel görüşme oldu.

Faruk Çelik’e haksızlık…

Yıllardır siyaseti yakından izliyoruz. Şunu açıkça söylemek istiyoruz:

Faruk Çelik, bu kent ve bu kentin insanmları için elini çekinmeden taşın altına sokan ender silyasetçilerden biridir.

Başyta parntisinin teşkimlatı olmak üzere, Bursa’da sevilir, sayılır.

Fakat…

Şehreküstü Meydanı’ndaki mitinglerde daha önce hep en çok alkış alan olurken, ilk kez dün bir grup işçiarafından prodtesto edilmenin şaşkınlığını yaşadı.

Meydanın ortasındaki Osmangazi Heykeli ile, Haşim İşcan Caddesi girişine kurulan protokol tribünü arasına konuşlanan bir grup işçi anlaşılmaz bir nedenle, Faruk Çelik adı anons edildiğinde ve kürsüye çıktığında protesto ettiler. Konuşurken de sırtlarını döndüler.

Doğrusu…

İşçilerin canı yanmış olsa bile, bu hareketleriyle çok da büyük haksızlık ettiler.

Çünkü…

Çelik uzun süre o işçilerin sorunlarını çözmek için çabaladı. Başbakan ile birlikte çözüm aradığı.

Yine…

Bu grubu oluşturan işçilerin, Büyükşehir Belediyesi önünde eylemler yaptıkları ve benzer sloganlar attıkları biliniyor.

Doğrusu…

Bugüne kadar belediye önünde eylem yapan işçi grubuna hiç rastlamamıştık. Çünkü, bu gibi konulara belediye çözüm bulamaz.

Ama…

O eylemlerde gerilen sinirlerin, dün Başbakan’ın önünde Faruk Çelik’e tepkiye dönüştüğünü gördük.

İçinde bulunduğumuz süreçte Bursa’da gerçekten çok garip şeyler oluyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 21-12-2008


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın