İşte Devlet Baba: Çileye Vali Harput el koydu Araç fenni muayenesinde küçük bir Anadolu kenti modelini koca Bursa`ya dayatıp tek istasyona sıkıştırdılar. İlgili kurumlar ve siyasetin ilgisini çekmeyen çileye Devlet Baba olarak Vali Harput`un el koyması çok önemli…

İşte Devlet Baba: Çileye Vali Harput el koydu Araç fenni muayenesinde küçük bir Anadolu kenti modelini koca Bursa`ya dayatıp tek istasyona sıkıştırdılar. İlgili kurumlar ve siyasetin ilgisini çekmeyen çileye Devlet Baba olarak Vali Harput`un el koyması çok önemli…

Ulaştırma Bakanlığı, araç fenni muayenelerini özelleştirme kararı aldığında kamuoyu memnun olmuştu.

Çünkü…

Karayolları’nın güç koşullarda yaptığı sıkıntılı muayene işi özel sektörde daha düzenli ve daha pratik olacaktı.

Fakat…

İhaleyi verenler, uygulamayla ilgilenmediler. Alanların da tam bir araştırma ve hazırlık yapmadıkları görülüyor.

En basitinden…

Küçük bir Anadolu kenti için öngördükleri sistemi koca Bursa’da uygulamaya kalktılar.

Vatandaşın araç fenni muayesinde çektiği çileyi herkes gördü. Karayolları’nın kentin doğusu ve batısında iki istasyonda yapmasına karşın zorlandığı fenni muayene yalnızca bir istasyona sıkıştırıldı. İlçelerden de üçüne istasyon kuruldu.

Yapılan ayrıntılı incelemeye sözümüz yok. Ama bunu işkence etmeden, koca Bursa’yı tek istasyona mahkum etmeden yapsınlar.

İşte…

Vali Şahabettin Harput’un duyarlılığı tam bu noktada ortaya çıktı. Yerel medyanın günlerdir yayın yapmasına karşın ilgili kurumlar ve Saadet Partisi İl Gençlik Kolu dışında siyasetin ilgilenmediği uygulamaya Devlet Baba olarak Vali Harput el koydu.

Geliştirdiği “24 saat vardiyalı muayene” de, ikinci istasyon için girişimi de çok önemli.

Bursalı olarak teşekkür ediyoruz.

Bununla birlikte…

Bir önerimizi de iletmekte yarar görüyoruz. Bursa’nın araç sayısı her geçen gün artıyor. Ayrıntılı denetim nedeniyle de süreler uzuyor.

O bakımdan…

Çok yakında iki istasyon da yetmez olacak. Üçüncüyü şimdiden düşünmekte yarar görüyoruz.

Nilüfer’e özel aday arayan AK Parti İbrahim Sincanlı formülü üzerinde çalışıyor

Kamuoyu gündemine ilk kez geçen hafta meslektaşımız Selahattin Adıgüzeller’in Olay’daki köşesinden yansıdı.

Sonra…

Meslektaşımız Okan Tuna gelişmeleri Bursa Hakimiyet’teki köşesinden aktardı.

Konu şu:

Nilüfer için özel bir aday arayışında olan Adalet ve Kalkınma Partisi, çalışmalarını sürdüren İsmail İpçi ve Cennet Cankılıç arasında sıkışıp kalmak istemiyor.

Nitekim…

Bu arayış kapsamında, CHP’nin adayı Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Harita Mühendisleri Odası Başkanı Celil Çolak’la geçen süreçte yapılan görüşmeler de biliniyor.

Herkesin izlediği gibi, “dışarıdan aday” arama konusunda bir sonuca ulaşılamadı. Ama, AK Parti’nin karar verici mekanizması İpçi ve Cankılıç dışında da yeni alternatifler için fikir jimnastiği yapıyor.

İşte…

O alternatif arayışları içerisinde Hasanağa Belediye Başkanı İbrahim Sincanlı adı gündeme geldi.

Anladığımız kadarıyla AK Parti yönetimi konuya şöyle bakıyor:

Bir…

AK Parti, 28 Mart 2004 seçimlerinde kendi tabanından yeteri kadar oy alamadı. Bu kez, tabanının oylarını öncelikle alacak bir aday arıyor.

İki…

Tabanın oylarının yanında, genel seçmenin tepkisini çekmeyecek, hatta kendi özellikleri ve yapısıyla oy da getirebilecek bir adaya ihtiyaç  var.

Üç…

Nilüfer’e bağlı olan Çalı, Kayapa, Hasanağa, Akçalar beldelerinde yaşayanların “seçim küskünü” olmalarını önleyip buralardaki seçmeni kucaklayacak, hatta tüm beldelere moral verecek bir aday çok ilgi çeker.

••••••••••

İşte…

Bu açılardan bakıldığında, İbrahim Sincanlı aranan formüle uygun isim olarak karşımıza çımkıyor.

Birincisi…

İbrahim Sincanlı hem kendi geçmişi, hem de aile yapısıyla AK Parti seçmeniyle çok kolay uyum sağlayabilecek özellikte bir isim.

İkincisi…

Hasanağa’da iki dönem Doğru Yol Partisi adayı olarak belediye başkanlığını kazandı, iki yıl önce de AK Parti’ye geçti. Yaptığı hizmetlerle Hasanağa’nın kaderini değiştirdi. Küçük yerlerde kolay cesaret edilemeyecek işlere imza attı. Başarılı bir belediye başkanı oldu.

Üçüncüsü…

Sosyal yapısı ve ilişkileriyle AK Parti dışında da çok sevilen ve itibar gören, Nilüfer seçmeninin hemen reddetmeyeceği bir isim.

Dördüncüsü…

Kapatılan belde belediyelerine moral vereceği gibi, kişisel ilişkileri ve çevresinin kazandırdıklarıyla buralardaki seçmenin gönlünü kazanacak bir aday profili taşıyor.

Bu açılardan bakıldığında…

Nilüfer’de herkesin benimseyeceği, başarısı tescilli sürpriz bir aday arayışında olan AK Parti’nin karar vericilerinin üzerinde çalıştığı İbrahim Sincanlı formülü doğru çözüm gibi gözüküyor.

Emek’in kahramanı Osmangazi yarışında

Yakup Aktaş’ı, 70’li yılların son döneminde gazetecilik yaşamımızın polis-adliye muhabirliği yaptığımız dönemden tanırız.

İkimiz de genceciktik…

Biz gazeteci olarak adliyede haber izlerken, o sürekli yıldızı parlayan Savcılık Yazı İşleri Müdürü’ydü.

Sonra…

1994 yerel seçimlerinde Anavatan Partisi’nden Emek Belediye Başkanlığı’na aday oldu.

O dönem…

Bursa’nın en karışık yeri Emek’ti. Demografik yapısından da kaynaklanan nedenlerle terörle ilgisi olanların yerleştiği bir yerdi. Yaşayanların tedirginliği nedeniyle geceleri sokağa çıkılamıyordu.

Büyük farkla seçildiği görevinde Yakup Aktaş’ın yükü çok ağırdı. Bir yandan Emek’in kentleşmesini tamamlayacak, bir yandan yanıbaşındaki büyük kentle bütünleştirecek, bir yandan da terör korkusunu silecekti.

Belediyenin aracının yakılmasına karşın pes etmedi. Güven vererek halkı ikna etti ve Emek’ten terörü silen adam oldu.

1999’da ikinci kez seçilirken arkasında işte bu güven vardı.

2004 seçimlerine Adalet ve Kalkınma Partisi adayı olarak girdi, yine büyük farkla seçildi.

Şimdi…

Hedeflerine ulaşmış bir Emek’te, belediye kapatıldığı için rotayı Osmangazi’ye çevirdi.

AK Parti Osmangazi İlçe Başkanlığı’na aday adaylığı başvurusunu ilk yapan olan Emek’in kahramanı Aktaş, pazar günü büyük bir kalabalıkla kamuoyuna adaylığını açıklayacak.

Zor görevlerin adamı CHP Yıldırım adayı

Dikkatimizi çeken bir durum var… Geçen seçimlerde neredeyse tüm siyasi partiler Yıldırım’a Artvinli aday arayışındaydı. 29 Mart seçimleri için hazırlanırken bu ısrarın kalmadığını gözlüyoruz.

Nitekim…

Anadolu’nun tüm köşelerinden seçmeni olan Yıldırım’da, Bahattin Kuşoğlu da pazar günü CHP’den aday adaylığını açıklıyor.

Aslında…

Bahattin Kuşoğlu bu kente de, belediyeciliğe de yabancı değil. 26 yıl Büyükşehir Belediyesi birimlerinde görev yaptıktan sonra Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanlığı görevinden, CHP Yıldırım adaylığı için ayrıldı.

Zor görevlerin adamı olarak bilinen Kuşoğlu’nun son dönemi ise, görevden almalar ve Konya’ya kadar uzanan görevlendirmelere karşı verdiği yargı mücadeleleriyle geçti.

Gördüğümüz kadarıyla, CHP örgütü de Kuşoğlu’na çok sıcak.

CHP saha çalışmasına başlıyor

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Gürhan Akdodoğan ile Parti Meclisi Üyesi Ali Nihat Irkörücü dün sabah Ankara’ya gittiler.

Irkörücü’nün programında PM toplantısı vardı. Akdoğan ise Baykal, Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ve Genel Sekreter Önder Sav ile seçim çalışmalarına yönelik görüşmeler yapacaktı.

Bu arada, CHP’deki ustalar da kolları sıvayıp sahaya inmeye başladılar. Geçen hafta mahalle gezilerine başlayan eski il başkanlarındran Kemal Ekinci, pazar günü de Yıldırım’da geniş katılımlı mahalle toplantıları yapacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 26-12-2008

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*