İktidara tepki uğruna devlete zarar veriliyor

İktidara tepki uğruna devlete zarar veriliyor Devletin temel yapısını oluşturan ve toplumsal yaşamın güvencesi olan yüksek yargı arasındaki tartışmalar kaygı veriyor. Aslında iktidarın siyasi anlayışını hedef alan bu direnç, devlete ciddi zararlar verebilir…

Ortada çok tehlikeli bir görüntü var: Söyledikleri iktidar partisinin açıklama ya da yaklaşımlarıyla örtüşenler yandaş kabul ediliyorlar.

Buna karşı da topyekün bir cephe oluşturma çabalarına tanıklık ediliyor.

Yani manzara şu:

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin söylem ya da uygulamalarına paralel görüşü olanlar için hemen “yandaş” yaftası asılıyor.

İktidar partisine karşı olanların da hepsi aynı cephede “karşıt” kabul ediliyor.

Bu son derece tehlikeli gidişatın toplumsal bir ayrışmaya yol açacağı ortadayken, devleti oluşturan kurumlar da bu tür tartışmaların içinde kalıyorlar.

Örneğin…

Üç gündür gazete manşetlerinde yer alan ve televizyon ekranlarından yansıyan yüksek yargı tartışmasını hep birlikte izliyoruz.

Açıkça söylemek gerekirse, devletin temel yapısını oluşturan ve toplumsal yaşamın güvencesi olan yüksek yargı arasındaki kavga türü tartışmalar kaygı veriyor.

Beldelerin seçime katılabilmesini sağlayan Danıştay kararına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tepkisiyle başlayan, Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın ise daha önce verdikleri kararı savunmak amacıyla da olsa Başbakan’a paralel çıkışıyla tırmanan tartışmalar hem yüksek yargı arasında uçuruma yol açtı, hem de Anayasa Mahkemesi’ni tam ortadan denilebilecek şekilde böldü.

Oysa…

Devleti oluşturan yaşamsal kurumlarda, iktidarın siyasi anlayışına karşı ortaya konan direnç, devleti çürütecek boyuta ulaşma riski taşıyor.

Rahatsız eden de bu.

CHP’de Parti Meclisi sürprizi: İlçelerde tüm adayları belirleme yetkisi İl’e verildi

Cumhuriyet Halk Partisi’nde seçim yöntemlerini belirlemek ve son gelişmeleri gözden geçirmek amacıyla önceki gün yapılan Parti Meclisi toplantısı dokuz saate yakın sürdü.

İşte…

Süre açısından rekor özelliği taşıyan bu toplantıda, özellikle 29 Mart 2009’da yapılacak yerel seçimlerle ilgili çok önemli kararlar alındı.

Kuşku yok ki…

Bu kararların başında, dünkü gazetelere de yansıdığı gibi CHP’nin tüm belediye başkan adaylarının merkez yoklaması yöntemiyle belirlenmesi geliyor.

Karar gerçekten önemli. Çünkü her seçim döneminde her partide aday belirleme yöntemi merak edilir.

Dahası…

Partilerin tabanları önseçim isterler ve bunu beklerler. Önseçim nedeniyle taban adayları belirleme hakkını kazanırken, teşkilattan gelen adayların da önü açılır.

Fakat…

Genel merkezler merkez yoklamasını tercih ederken, adayları belirleme yetkisini ellerinde bulundurmak isterler.

Nitekim…

Parti Meclisi toplantısından önce CHP Osmangazi İlçe de, belediye ve il genel meclisi adaylarının önseçimle belirlenmesi için Genel Merkez’e başvurmuştu.

Daha doğrusu…

Osmangazi İlçe, belediye ve il genel meclisi adaylarının önseçimle belirleneceği yerler arasına Osmangazi’nin de alınmasını istemişti.

Parti Meclisi’nin medyaya yansıyan kararı, belediye başkan adaylarının merkez yoklamasıyla belirlenmesini getiriyor.

Bununla birlikte…

Aynı toplantıda PM bir karar daha aldı.

Kararla…

Tüm ilçelerde belediye ve il genel meclisi adaylarının belirlenmesi yetkisi il başkanlıklarına verildi.

Böylece…

Büyükşehir yanında; ilçelerde de belediye başkan adaylarıyla görüşüp genel merkeze öneren konumunda olan il başkanlıkları, ilçelerde belediye ve il genel meclisi aday listelerini de hazırlama yetkisi elde etti.

En azından…

İlçelerin hazırlayacağı listeleri denetleme yetkkisini aldı.

Siyaseten bakıldığında bu karar, il başkanlıklarını daha güçlü hale getirdiği için gerçekten çok önemli.

••••••••••

Bu arada…

Parti Meclisi Üyesi Ali Nihat Irkörücü ile birlikte önceki gün Ankara’ya giden İl Başkanı Gürhan Akdoğan da genel merkezde bazı temaslarda bulundu.

PM toplantısının ardından Bursa’ya dönmeyip Ankara’da kalan Akdoğan ve Irkörücü’nün dün CHP Genel Merkezi’nde yaptıkları görüşmelerin de Bursa örgütü açısından çok olumlu geçtiği yolunda haberler geliyor.

Özellikle…

İl Başkanı Akdoğan ve PM Üyesi Irkörücü’nün götürdükleri öneri ve isteklerin genel merkezde benimsenip kabul edilmesi, Ankara’nın bu dönem Bursa’ya güvenini de gösteriyor.

Doğrusu…

Bursa’dan yansıyan tablo da o güveni karşılıksız bırakmıyor.

Kılıçdaroğlu’na Bursa dosyası

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Kelam Kılıçdaroğlu bu dönem gündeme getierdiği yolsuzluk dosyalarıyla siyasetin yıldızı oldu.

En önemlisi…

Kamuoyunun güvenini kazanan Kılıçdaroğlu ile tartışan siyasetçiler çekilmek zorunda kaldılar.

Böyle bir ortamda, dün Ankara’da bulunan CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan ziyaret ettiği Kılıçdaroğlu’na, üzerinde çalışması için Bursa ile ilgili bir dosya verdi.

CHP kulislerinde, Kılıçdaroğlu’na verilen dosyanın Büyükşehir Beleadiyesi ile ilgili olduğu konuşuluyor.

Aday adayları için yoğun gündem

Yerel siyasette, özellikle de Adalet ve Kalkınma Partisi’nde adaylıklar açısından bugünün çok yoğun olacağı görülüyor.

Çünkü, çok sayıda adaylık açıklaması bekleniyor.

Örneğin…

Harita Mühendisleri Odası Başkanı Celil Çolak bugün Nilüfer’e belediye başkan olabilmek için AK Parti’ye aday adaylığı başvurusu yapıyor.

Yine…

Halen Kestel ve Büyükşehir belediye meclisleri üyesi olan Mustafa Ülker, 29 Mart’ta Kestel’de AK Parti’nin belediye başkan adayı olabilmek için bugün aday adaylığını açıklıyor.

Ayrıca…

Yıllardır Adalet Partisi ve Doğru Yol Partisi’nde siyaeset yapan, il yönetim kurullarında görev alan ve herkesin Hacı Abi olarak saygı gösterdiği Sabahattin Yedikardeş de partisini değiştirip, il genel meclisine aday olmak üzere AK Parti Osmangazi’ye geçen hafta ertelediği başvurusunu yapıyor.

Araç muayenesine Koyuncu çözümü

Karayolları’nın yaptığı araç muayenelerinin özel sektöre devredilmesinden sonra yaşanan çile bir haftadır yerel gazetelerin manşetlerinde.

Dün de…

Bursa Valisi Şahabettin Harput’un, bu işkenceye son vermek için yaptığı girişimler yayınlandı. İstasyondaki vardiya sayısının çoğaltılması ve ikinci istasyonun kurulması bilgilyerini kamuoyuyla paylaşan Vali Harput’a biz de teşekkür ettik.

Dün…

Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili Ali Koyuncu aradı. 10 gün önce Mustafakemalpaşa Şoförler Odası tarafından kendisine iletilen muayene çilesiyle ilgili harekete geçtiğini kaydeden Koyuncu, girişimleri hakkında da bilgi verdi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la iki kez bu konuda neler yapılabileceğini konuştuğunu aktaran Koyuncu, yanı sıra İçişlerie Bakanı Beşir Atalay’a da sorunu götürdüğünü bildirdi.

Özellikle…

Yıldırım’la yaptığı görüşmelerde “Araç muayenesi özelleştirmesinin 6 ay ertelenmesini, bu süre içinde ihaleyi alan firmanın altyapı eksiklerini tamamlamasını” önerdiğini ifade ettikten sonra şunu söyledi:

“Sayın Bakan 6 aylık ertelemeyi uygun bulmadı. Hiç olmazsa 3 ay erteleme istedim. Bu süre içinde muayeneyi Karayolları’nın yapmasını önerdim. Sistem oturuncaya kadar Karayolları’nın muayene devam etmesini uygun buluyorum.”

Son sözü de şu:

“Ama kesin çözüm, ertelemedir.”

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 27-12-2008

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*