Başbakanın sürprizi: 20 Aralık’ta miting 28 Kasım’daki Bursa programını son anda iptal eden Başbakan

Başbakanın sürprizi: 20 Aralık’ta miting  28 Kasım’daki Bursa programını son anda iptal eden Başbakan Erdoğan dün akşam AK Parti İl Başkanı Yalçın’ı arayıp miting istedi. 20 Aralık Cumartesi saat 13.00’te planlanan büyük miting muhtemelen Kent Meydanı’nda…


Adalet ve Kalkınma Partisi’nin milletvekilleriyle Kızılcahamam kampı ve Fransa Devlet Başkanı Sarkozy’nin gelme durumu ortaya çıkmasaydı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 28 Kasım’da Bursa’da olacaktı.

Geziyi ertelerken 6 Aralık’ı düşündü, ama arife günü olduğu için ondan da vazgeçti.

Herkes Erdoğan’ın seçime kadar Bursa’ya gelmeyeceğine inanmıştı ki, dün akşam saatlerinde AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın’ı aradı.

Keyifliydi…

“İptal ettiğimiz programı bu ay gerçekleştirelim” diye söze başlayıp, “20 ya da 21 Aralık, ikisinden birini siz seçin” dedi.

İstekte bulundu:

“Yapamadığımız açılışların hepsini programa koyun. Ama büyük bir miting de yapalım.”

Yer de gösterdi:

“Mitingleri Şehrieküstü’de yapıyorsunuz ama, son geldiğim Kent Meydanı da hoşuma gitti. Orada büyük bir miting olabilir”

Bunun üzerine…

İl Başkanı Yalçın hemen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve milletvekillerini arayıp Başbakan Erdoğan’ın söylediklerini aktardı. Durum değerlendirmesinde miting için 20 Aralık Cumartesi saat 13.00’e karar verildi.

Kararı…

Yalçın bizzat Erdoğan’a bildirdi. Yine bir son dakika değişikliği olmazsa, Erdoğan 20 Aralık Cumartesi günü Bursa’da olacak. Saat 13.00’te miting yapacak. Açılışların tümünü miting meydanından video konferansla yapacak.

Miting de…

Kendisinin istediği gibi muhtemelen Kent Meydanı’nda yapılacak. Ama Şehreküstü Meydanı da alternatif olarak hazırlık planına alındı.

CHP, Hilmi Şensoy’da ısrarlı

Hilmi Şensoy’u kalkıp da Bursalılar’a anlatmanın hiç gereği yok.

1999-2004 döneminde Demokratik Sol Parti’den seçilip Osmangazi Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

Çok da başarılı oldu. Osmangazi’de iz bırakmanın yanında, mütevazı kişiliğiyle gönülleri de kazandı.

2004 yerel seçimlerine Cumhuriyet Halk Partisi adayı olarak yine Osmangazi’den katıldı ama Recep Altepe karşısında kaybetti.

Bu dönem…

Arayış içinde olan CHP’nin Osmangazi adaylığı için öneri götürdüğü isimlerin ilk sırasında yer alıyordu. Ama Şensoy bu öneriyi kabul etmedi.

Fakat….

Kulağımıza gelen haberlere bakılacak olursa, Recep Altepe’ye Büyükşehir yolunun açılma olasılığı artınca, CHP yeniden Şensoy’a öneri götürmüş. Bir anlamda ısrarcı olmuş.

Galiba….

Şensoy da, ikinci kez yapılan öneriyi değerlendirmeye almış.

Kurbanı kurallara uygun kesebildik mi?

Son yıllarda, her Kurban Bayramı geldiğinde, kanlı görüntüler ve bunlara gösterilen tepkiler ortaya çıkıyor.

Halkımızın dini inanç gereği kestiği kurbanları, nedense kimileri hayvan katliamı olarak algılıyor tepki gösteriyor.

Fakat…

Şu da bir gerçek ki, Bursa, İstanbul, Ankara gibi büyük kentlerden yansıyan kurban manzaraları da doğru değil.

Bir kere…

Dini inanç gereği kurban edilen küçük ya da büyükbaş hayvanların etleri gıda olarak tüketiliyor. O nedenle de konu kurbanla sınırlı kalmayıp; kesim yerlerinin hijyenik, etlerin de sağlıklı olup olmadığı tartışmasına dönüşüyor,

Çünkü…

Çok çabuk ve çok kolay bakteri üretebilen etlerin elde edilmesi de, saklanması da sorun oluyor.

Aslında…

Kurbanların hem dini kurallara uygun olarak, hem de hijyen koşullarının gerektirdiği şekilde kesilebilmesi çok önemli.

Ne var ki…

Bursa’nın kentsel değişimi, kurban kesmek isteyenlerin işini güçleştiriyor.

Anımsıyoruz da…

Çocukluğumuzda evler bahçeliydi. Kurbanlar günler öncesinden alınır, bahçelerde bakılır, bayram sabahı da bahçede kesilirdi.

Sonraları apartman yaşamıyla birlikte gelenekler ve alışkanlıklar değişti. Artık kurbanlık hayvanın önceden alınıp bakılabilecieği yerler kalmadı. Onun için, kenti çevreleyen yeni mahallelere yönelindi. Ahır olarak kullanılabilen bölümleri olan evlerde satılan kurbanlıklar alındı, oralarda kesimler yapıldı.

Son yıllarda…

Değişim buraları da etkileyince, kurban kesmek isteyenlerin büyük bölümü bayram namazından çıktıktan sonra hayvan pazarlarına yöneliyor. Kurbanını alıp, hemen orada kestiriyor.

Yanı sıra…

Belediyeler mahalle aralarındaki uygun yerleri, daha çok da küçük otoparkları kurban kesim yeri olarak düzenliyor. Bu sayede, az da olsa mahalle aralarında kurban kesmek isteyenlere kolaylık sağlanıyor.

Ancak…

Bu kez de kesim yapılan yerlerin hijyenik olmadığı, kuralların tam işlemediği eleştirileri ortaya çıktı ki, bunu söyleyenler yerden göğe kadar haklı.

Nedeni de ortada…

Otoparkın bir köşesinin kurban kesim yerine dönüştürülmesi belki mahalle arasında kurban kesilmesini sağlayabiliyor, işi görüyor ama, sağlıklı bir ortam da olmuyor.

O bakımdan…

Kurban kesimlerinin daha özel ortamlarda, kurallara uygun kesilmesini sağlamak gerekiyor.

Örneğin…

Biz yıllardır kurbanımızı değerli dost Nurşen Günaydın’ın organizasyonuyla Et-Ba’da kesiyoruz ve hiçbir sorun yaşamıyoruz.

Benzer başka yerler de var. Kurbanların da sahiplerinin de rahat edebildikleri bu yerlerin artması ve toplumun buralara yönelmesi, her Kurban Bayramı geldiğinde yaşanan pek çok tartışmayı ve doğan tepkiyi de önler.

Tepederbent’e Şahin el attı

Mudanya Yolu, bu kentin en yoğun yollarından biri. Özellikle yaz dönemleri artan trafik, hızlı feribot seferlerinden sonra daha da yoğunlaştı.

Bu yolda…

Tepederbent’in tam tepesine konan sinyalizasyonu bayram öncesi dile getirdik.

Bursa yönünden gelip sola dönerek Bademli üstlerindeki yeni yerleşim yerlerine ulaşmak isteyenlerle, Göynüklü’deki yeni yerleşim yerlerinden Bursa yönüne ve Mudanya yönünden Göynüklü’ye dönmek isteyen araçlar için kolaylık sağlandı. Daha doğrusu, trafik tehlikesi ortadan kaldırıldı.

Ancak…

Kırmızı ışık yanında, tepenin her iki yamacında, üstelik ana yolda araçlar birikiyor. Yaz aylarında bu kuyruklar daha da uzayacak.

Biz; sinyalizasyon yerine, 150 metre aşağıdaki Aydınpınar Kavşağı’na, tıpkı Botanik Park önündeki gibi ışıksız cepli dönüş önerdik.

Gerçi…

Sinyalizasyon sayesinde tehlikeden kurtulanlar yazdıklarımıza tepki gösteriyor ama, orada daha farklı bir çözüm bulmak gerekiyor.

Nitekim…

Dün Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin aradı. Kendi kullandığı araçla Göynüklü’ye giderken lambaların anlamsızlığını o da yaşamış.

Dedi ki:

“Tepederbent’te sorun var ama onu bu sinyalizasyon çözmeyeceği gibi daha başka sorunlara yol açar. Bayram sonrası, kendi mevzuatlarına göre lambayı koyan Karayolları Bölge Müdürümüzle görüşüp daha gerçekçi çözüm bulacağız.”

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 12-12-2008


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın