Sol oylar, son 9 yerel seçimde nasıl geriledi?

Sol oylar, son 9 yerel seçimde nasıl geriledi?  Siyaset bugünden ibaret değil… Yarını planlamak için de dünü iyi okumak gerekiyor. SHP Nilüfer İlçe Başkanı Gülgeç`in araştırması, işçi kenti Bursa`da sol oyların 9 seçimdir nasıl gerilediğini gösteriyor…


Siyaseti yalnızca bugüne bakarak yapmaya çalışanlar fena halde yanılıyorlar.

Siyasette bugünü ve toplumun reflekslerini iyi izleyip bilmek, yarının planlamasını doğru yapmak ve geçmişten yansıyan tabloları doğru yorumlamak gerekiyor.

İşte…

Bir çeşit araştırmacı siyasetçilik anlayışıyla Sosyaldemokrat Halk Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Atilla Gülgeç önemli bir araştırma gönderdi.

Araştırma…

Son 9 yerel seçimde Bursa’da sol partilerin oylarını gösteriyor ve çarpıcı sonuçlar içeriyor.

Örneğin…

1963’te CHP’nin oyu yüzde 31,24’ken, 1968’de CHP ve TİP oyları toplam yüzde 28.02’ye inmiş.

Ardından…

1973’te CHP oyları yüzde 40.88’e, 1977’de ise CHP ve TİP oyları yüzde 41.64 ile en yüksek orana ulaşmış.

1984’te Sodep ve HP toplamı yüzde 27.04 olmuş. 1989’da bu kez SHP ve DSP oyları toplamı yüzde 32.26’ya çıkmış. 1994’te bu iki partiye CHP ve İP katılmasına karşın yüzde 23.87 toplam oy alınırken, 1999’da CHP, DSP, ÖDP, EMEP, SİP, İP ve Hadep oy toplamı yüzde 34.08’e çıkmış.

Son olarak…

2004 yerel seçimlerinde CHP, SHP, DSP, TKP, EMEP, İP oylarının toplamı ise yüzde 19.09’a inmiş.

Tablo gerçekten ilginç.

Parti oyları yalnızca 1977’de CHP ile yüzde 40.35’e çıkmış. Sonraki en yüksek orana 1999’da DSP yüzde 27.72 ile ulaşmış.

Oysa…

Bursa bir sanayi şehri ve çoğunluğu çalışan nüfus oluşturuyor. Böyle bir nüfus yapısında dahi geride kalmanın nedenini sol partiler öncelikle bulmak zorundtalar.

Bakan Çelik ve izlenimler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in tüm siyasi yaşamını yakından izlemiş biri olarak, özelliklerini gayet iyi biliyoruz.

5 yıl AK Parti Grup Başkanvekilliği görevinde çok başarılı olmuştu. Pek çok yasanın çıkmasında, hükümetin zorlandığı diğer gruplarla uzlaşmayı hep Çelik sağlamıştı.

Ardından…

22 Temmuz seçimleri sonrası yeni hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yer alınca bazı spekülatif yorumlar duyulmaya başlandı.

Nedense…

Başbakan Erdoğan’la Çelik’in arasının iyi olmadığı, başarısız olması beklendiği için Çelik’e Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verildiği yorumlarına inananlar çıkmıştı.

O dönem de…

Bunları söyleyenlere, “Faruk Çelik’i iyi tanıyanlar, bu görevde de çok başarılı olacağını bilrler” demiştik.

Nitekim…

Sosyal güvenlik yasasını taraflarla uzlaşarak çıkardı. Bu bile Erdoğan’ın bu zor dönem için neden Çelik’i seçtiğini ortaya koyuyordu.

Yine…

Önceki akşam NTV’de Can Dündar’ın sunduğu Neden? adlı programda Bakan Çelik’i bir kez daha dikkatle izledik.

Ekonomik krizden çalışma yaşamının nasıl etkileneceği ve ne gibi önlemler alındığı konuşulurken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yanında, hükümetin ekonomi bakanlarından daha sağlıklı değerlendirmeler yaptı.

İzlerken…

Başbakan’ın Faruk Çelik’ten neden vazgeçmediğini bir kez daha anladık.

Harun Akın’a iki görev

Geçen yıl yapılan Demokrat Parti kurultayında, Bursa’yı temsilen Genel İdare Kurulu’na giren Harun Akın, kadın ve gençlikten sorumlu genel başkan yardımcısı olmuştu.

Akın hemen hemen bir yıldır Soylu’nun tüm yurt gezilerine katıldı ve en yakınında yer aldı.

İki hafta önceki kurultayda yine Bursa’yı temsilen GİK’te yer aldı. Pazartesi akşyamı yapılan ilk GİK toplantısında da bu kez Genel Muhasip olarak başkanlık divanındaki yerini aldı.

Anladığımız kadarıyla, kurultaydaki tüzük değişikliğiyle başkanlık divanı üye sayısı azaltıldığı için, Akın’a genel başkan yardımcılığı kalmamış.

Soylu, dava arkadaşına Genel Muhasip görevi vermiş ama, alışılmış uygulamaların dışına çıkarak geçen dönem olduğu gibi kadın ve gençliği yine Harun Akın’a bağlamış.

Bu da siyasette bir başka ilk olmuş.

Saadetli gençler güncel sorunları tiyatral gösteriyle gözler önüne seriyor

Her zaman, her fırsatta söylüyoruz… Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’a da tekrarladık:

Bursa’daki siyasi partilerin il teşkilatları arasında en aktif, en hareketli ve en üretkeni Saadet Partisi İl Gençlik Kolu Başkanı Ali Molla Salih.

Hatta…

Yalnızca gençlik kolları arasında değil, Bursa’da izlediğimiz pek çok siyasi parti il örgütünden bile Ali Molla Salih ve ekibinin daha başarılı olduklarını söylemek abartı olmaz.

Bir yandan…

Saadet gençliğini derleyip toparlıyor ve parti çalışması organize ediyor.

Bir yandan…

Konferanslarla partili gençliği toplumda sözü olanlarla buluşturuyor, bilgilerini geliştirmelerini sağlıyor.

Bir yandan da…

Güncel konular ve sorunlarla ilgili basın açıklamaları yapıyor, çok özel eylemlere imza atıyor.

Üstelik…

Basın açıklamalarını herkesin yaptığı gibi değil, özel ortamlarda ve tiyatral gösterilerle yapıyor.

Örneğin…

Saadet Partisi İl Gençlik Kolları olarak bugün yeni bir basın açıklamasına imza atacaklar. Açıklamanın konusu, ekonomik sıkıntılar ve bundan esnafın etkilenişi.

Açıklamayı da…

Gençosman’daki Ayakkabıcılar Çarşısı önünde, Esnaf Sinek Avlıyor konulu tiyatral bir gösteriyle yapacaklar.

Yanlış anlaşılmasın…

Saadetli gençler, esnafın sıkıntısını tiyatro gösterisine dönüştürmeyecekler; çok ciddi bir ekonomik durum raporunu açıkladıktan sonra sorunu bir de tiyatro diliyle ortaya koyacaklar.

••••••••••

Nitekim…

Dün SP İl Gençlik Kolu Başkanı Ali Molla Salih’le konuşurken, yaşanan ekonomik krizin hem yaşanabilirlik, hem yatırım, hem de ekonomik riske neden olacağını söyledi.

Tespitini de aktardı:

“Piyasalardaki nakit sıkışıklığı, esnafın yeterli sermayesinin olmaması, zincir marketler, ucuz Uzakdoğu malları nedeniyle doğan haksız rekabet ve esnafın çağın gereklerine uyumu yeterince geliştirememesi işlerin kötüye gitme nedenlerini oluşturuyor.”

Devam etti:

“Esnafın dörtte üçü, ihtiyaç duyduğu halde devletten destek alamıyor. Sigorta primleri yüksek olduğu için SSK’lı eleman çalıştırmada sıkıntı yaşıyor. Ayrıca esnafın kendisinin ve çalışanlarının prim yükü gerçekten çok ağır. Esnafın büyük bölümü vergilerin yüksekliğinden yakınıyor.”

Çözüm önerisi getirdi:

“Süpermarketlerin şehir dışına çıkarılmaları ve çalışma saatlerine sınırlama getirilmesi esnafımızı rahatlatır, kepenk kapanmalarının önüne geçecek bir çıkış yolu olur.”

Sonra da asıl soruna işaret edip yolu gösterdi:

“Asıl sorun, halkın alım gücünün olmayışıdır. Ücretler mutlaka arttırılmalı ve piyasaya nakit girişi sağlanmalı.”

Eskilerin adaylığına BBP yorumu

29 Mart 2009 yerel seçimlleri için aday arayışına giren siyasi partilerin eskilere yönelmesi ve bunun sonucunda da “seçimin yıldızı eski siyasiler” görüntüsünün ortaya çıkmasına bir yorum da Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Tahir Kahveci’den geldi.

“Aynı suyla iki kez abdest alınmaz” diyen Kahveci, eski siyasilere yönelerek seçime hazırlanılamayacağı görüşünde.

BBP İl Başkanı Tahir Kahveci ayrıca, böyle bir tablonun hiçbir siyasi partiye yarar getirmeyeceğini düşünüyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 27-11-2008


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın