DP önseçimi tüzüğe koyuyor

DP önseçimi tüzüğe koyuyor  Her siyasi partide tüm teşkilatlar adayların önseçimle belirlenmesini ister. Liderler de kongrelerde sözünü verir ama kimse uygulamaz.


DP farklı bir adım atıyor ve önseçimi tüzüğüne koyuyor…

Siyasi Partiler Yasası, aday belirleme yöntemi olarak siyasi partilere önseçim ya da merkez yoklaması tercihi sunuyor.

Fakat…

1983 seçimlerinden buyana liderler genellikle merkez yoklamasını tercih edip listeleri kendileri yapıyorlar. Geçen süreçte önseçim yapan da oldu ama, ne yazık ki yasaya uygun değildi ve yargı kontrolunda yapılmadı. Parti bünyesindeki seçimler de temayül yoklaması olmaktan öteye geçemedi.

Doğru Yol Partisi önseçim adı altında yaptığı sandık yoklamasına Tansu Çiller döneminde hiç itibar etmedi. Yasaya uygun olmasa bile önseçim yapıp uygulayan tek parti, 1999 ve 2002’de Milliyetçi Hareket Partisi oldu. 1987 ve 1991 seçimlerinde ise Sosyaldemokrat Halk Partisi gayriresmi önseçimi büyük oranda listeye yansıttı.

Her partide liderler önseçim sözü veriyor ama uygulamıyorlar.

Bu kez…

Demokrat Parti ciddi bir adım atıyor. Yeni bir yapılanma dönemi planlayan DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, bugün başlayacak kurultaya bir de yeni tüzük getiriyor.

Tüzüğün en önemli maddesi önseçim olacak. Böylece, teşkilatların çok önemseyip hep istedikleri, ama hep vaadiyle yetindikleri önseçim tüzük maddesi haline gelecek.

Bu arada…

Süleyman Soylu ile Nevval Sevindi arasında geçecek genel başkanlık seçiminde ibre Soylu’yu gösteriyor. Bursa delegasyonunun tam destek verdiği Soylu’nun Genel İdare Kurulu listesinde ise Bursa’dan Harun Akın’ın yer alması kesinleşti.

TOKİ inşaat sektörünü devletleştirdi

sektör büyük sıkıntıya girdi

1983 seçimleri sonrası Anavatan Partisi döneminde toplu konut hamlesi yaşandı. Turgut Özal, kooperatifleşmeyi coşturan uygulamaya yöneldi.

Bu dönem…

Recep Tayyip Erdoğan hükümeti ise TOKİ modelini önemsiyor. Daha önce kooperatiflerle kurulan büyük siteleri şimdi TOKİ yapıyor. Dahası, TOKİ çalışma alanını konuttan okula, köprülü kavşaktan otoyola, hatta sanayi sitelerine kadar genişletti.

TOKİ’nin konut hamlesi kentlerde konut sahibi olmayı hayal eden dar gelirlilerin ilgisini çekiyor. Fakat, inşaat sektörü TOKİ’yle devletleştiği için bu kez kooperatifler cazip olmaktan çıktı, inşaat piyasası kökünden sarsıldı.

İşte…

Bu gelişmeler dün İnşaat Mühendisleri Odası öncülüğünde; Mimarlar Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Emir Koop ve Yapı Denetim Birliği’nin katıldığı geniş kapsamlı toplantıda masaya yatırıldı.

Yapılan tüm konuşmalarda TOKİ uygulamalarından kaygılar dile getirildi.

Örneğin….

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Necati Şahin sektörün devletleştiğini, müteahhitliğe soyunan belediyelerin doğal sit alanlarına villa yaptığını, TOKİ’nin 60 bin konut hedefiyle Bursa’nın 10 yıllık konut ihtiyacını planladığını, fiyat endeksli ihalelerle kalitesiz konut yaptığını söyledi.

Şehir Plancıları Odası Başkanı Başkanı Füsun Uyanık planlara uymayan TOKİ’nin sadece konut sayısı planladığını, özensiz yer seçimleriyle kopuk yerleşkelere yol açtığını, şehir karakteristiğini önemsemediğini anlattı.

Mimarlar Odası Başkanı Şenol Şimşek özel sektörün yapabileceği projelere yönelen TOKİ’nin ya fonksiyon değiştirmesini ya da doğru uygulamalara yönelmesini istedi.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Celil Çolak ucuz hazine arazilerine konutlar yapılırken ulaşımın düşünülmediğini, tek tip çok katlı yapıların kent siluetini bozduğunu belirtti.

Emir Koop Genel Başkanı Kamil Dalgıç kamu arazilerinin kooperatifler yerine TOKİ’ye tahsisinin ranta yol açtığını, anahtar teslim törenlerinin siyasi ranta dönüştüğünü, devletin yap-satçılığa soyunduğunu, bundan da kooperatiflerin olumsuz etkilendiğini anlattı. 22 milyar liraya mal ettikleri 100 metrekarelik konutun TOKİ’de banka kredileriyle 110 milyarı bulduğunu ileri sürdü.

Yapı Denetim Birliği Bursa Şubesi Başkanı Tuncer Dikensak ise askeri alan hariç her yere inşaat yapabilen TOKİ’nin denetime önem vermediğini, malzemelerin de kalitesiz olduğunu iddia etti.

Doğanbey için kentsel kaygılar

İnşaat Mühendisleri, Mimarlar, Harita ve Kadastro Mühendisleri, Şehir Plancıları odalarıyla Emir Koop ve Yapı Denetim Birliği’nin ortak toplantısında üzerinde durulan konulardan biri Osmangazi Belediyesi’nin Doğanbey projesiydi.

Gördük ki…

Kentsel çöküntü alanı olduğu için Doğanbey projesini önemli buluyorlar. Ancak hazırlanışında ilgili Oda’larla temasa geçilmemesini eleştiriyorlar. Çok katlı binaların Reyhan’ı ve Uludağ siluetini olumsuz etkilemesinden de kaygı duyuyorlar.

Anavatan’da seçim Efe’ye emanet

Son iki yerel seçimde Anavatan Partisi’nin Bursa’daki seçim koordinasyonunu Orhan Efe sağlamış, uyguladığı sistemlerle de teşkilat çalışmalarını kolaylaştırmıştı.

Efe il başkanlığı sonrasında Erkan Mumcu’nun Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda Bursa’yı temsilen yer alırken, Genel Merkez çalışmalarına da etkin olarak katılmıştı.

Son dönemde…

Salih Uzun’un listesinden yeniden MKYK’ya giren Efe, kurultay sonrası sürecinde Teşkilat Başkanı Namık Akay’ın ricasıyla danışmanlığını üstlenmişti.

Dün…

Anavatan Partisi Genel Merkezi’ndeki seçim yapılanması kapsamında Orhan Efe’ye önemli bir görev verildi.

Buna gore…

Seçim İşleri Başkanı Cenk Tunçsiper’in yanında Başkan Yardımcısı olarak sorumluluk üstlendi. Çalışma ve sorumluluk bölgesi olarak da Marmara Bölgesi’nin yanı sıra Batı Karadeniz ve Orta Anadolu’nun batısı belirlendi.

Partinin sıkıntıda olduğu ve yönetici bulmakta zorlandığı dönemde il başkanlığı yapan Orhan Efe yeni görevinde ilk çalışmayı da 22 Kasım’da Mudanya’daki belediye başkanları toplantısında yerine getirecek.

Sonrasında…

Anavatan’ın adaylarını belirleme sürecinde yine aktif görevler üstlenecek.

Bu arada…

22 Kasım’da Mudanya’daki Montania Otel’de yapılacak toplantıda konuşma yapması istenen Erdem Saker, aktif siyaseti bıraktığı için konuşma yapmayı uygun bulmadığını bildirdi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 15-11-2008


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın