CHP`nin Büyükşehir sürprizi kim olacak?

CHP`nin Büyükşehir sürprizi kim olacak?  Yerel seçimler için arayışlarını sürdüren partilerden CHP, yaptırdığı anketlerde sürpriz bir isme ulaştı.


Kamuoyu araştırmalarında Bursalılar`ın unutmadığı görülen Erdoğan Bilenser ile temasa da geçildi…

Siyasi partiler 29 Mart 2009 seçimlerinde her yerde kazanabilmek için ince eleyip sık dokuyorlar ama, vitrin yeri olarak Büyükşehir önemli.

Nitekim…

Milliyetçi Hareket Partisi’nin ilk kez dışarı açılıp, yıllarca AP-DYP-DP çizgisinde siyaset yapan İçişleri eski bakanlarından Mehmet Gazioğlu ile el sıkıştığını dün duyurduk.

Benzer haberler Cumhuriyet Halk Partisi’nden de geliyor.

CHP üç alternatif üzerinde çalışıyor.

Birincisi…

Nilüfer’de seçim kazanabilecek yeni bir adayda uzlaşma olursa, 10 yıldır Nilüfer Belediye Başkanı olarak görev yapan ve çok sevilen Mustafa Bozbey’in bu kez Büyükşehir adaylığına kaydırılması düşünülüyor.

İkincisi…

Olay’daki köşesinde öncemki gün Yusuf Kayışoğlu’nun duyurduğu gibi, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu genel sekreteri, Abdullah Gül başbakanlığındaki ilk AK Parti hükümetinin Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır telaffuz ediliyor.

Siyasete CHP Gençlik Kolları’nda başlayan ve 1980 öncesi belediye meclis üyeliği yapan Yalçınbayır’a kamuoyu güveni de biliniyor.

Üçüncüsü…

Geçenlerde CHP adına bir heyetin, 1999-2004 döneminde DSP’den seçilerek Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Erdoğan Bilenser’i ziyaret ettiği kulağımıza geldi.

Gidenler…

Yapılan anketlerde halkın unutmadığı görülen Bilenser’in, 29 Mart’ta CHP’nin Büyükşehir adayı olmaya nasıl baktığını öğrenmeye çalışmışlar.

Görüşmenin sıcak geçtiğini, ama bir karar verilmediğini duyduk.

Yaptıklarından mutlu ve neler yapması gerektiğini bilen bir aday

Yılın yarısını Burgaz’da geçiren, doğalgazın nedeniyle önümüzdeki yıllarda bunu daha da uzatmayı planlayan biri olarak öncelikle şunu söylemek istiyoruz:

28 Mart 2004’ten buyana Güzelyalı Belediye Başkanı olarak görev yapan Selçuk Mutlu’yu çok başarılı buluyoruz.

Bir kere…

Halk dilinde Burgaz olarak anılmaya devam eden Güzelyalı’yı adı gibi güzel ve yaşanılır bir belde haline dönüştürdü.

Fiziki görünümündeki güzelliklerin yanısıra, yaşanabilir kent olmasını sağladı. Bunu da sosyal donatı alanları, sağlık ve spor yatırımlarıyla yaptı.

Örneğin…

Eski sahili baştan sona yeniledi. Değişik noktalara çok orijinal parklar yaptı. Heykeli olan meydanlar kazandırdı.

Dahası…

Sahil yolunu Yat Limanı’nın önünden devam ettirip Beyaz Kayalar ve Kara Kayalar’ı geçerek Çamlıbel’e kadar ulaştırdı.

Bize göre Bursa’nın en güzel yürüyüş yolunu yaptı.

Yine…

Umutsuz girdiği ihalede bir kutu kestane şekeri ikram ettiği genel müdürün gönlünü fethederek aldığı Turan Emeksiz vapuruyla Bursa’nın turistik tesis anlayışına yep yeni bir boyut kattı.

Çöpleri zamanında ve sık sık topladı. Sinek ilaçlamasıyla insanların rahatsız olmalarını engelledi. Eski çöplüğün yerine de pırıl pırıl bir çim saha ile stadyum kazandırdı.

••••••••••

Hükümetin hazırladığı yasa ile Büyükşehir sınırlarındaki beldeler kaldırıldı.

Bu nedenle…

Bursalılar’ın yıllardır Burgaz olarak bilip söyledikleri Güzelyalı Belediyesi 29 Mart 2009 günü yapılacak seçimle birlikte tarih olacak.

O nedenle…

5 yıldır bu beldeye çok güzel hizmetler veren Selçuk Mutlu’nun bir kez daha Güzelyalı’ya aday olması mümkün değil.

O da…

Hedefini, Burgaz’ın bağlanacağı Mudanya Belediye Başkanlığı’na çevirdi. Partisine ilk aday adaylığı başvurusu yapan olmanın yanısıra dün de, yaptıklarından mutlu ve daha neler yapması gerektiğini bildiği için yapacaklarından emin bir belediye başkanı olarak Bursa basınının karşısına çıktı.

Otantik Otel Gemi olarak hizmet veren Turan Emeksiz vapurundaki toplantıda önce Güzelyalı’ya yaptıklarını anlattı. Sonra da Mudanya’da yapmak istediklerini sıraladı.

Bir bakıma…

Mudanya’nın sorunlarını masaya koydu ve nasıl çözeceğini açıkladı.

Bu yönüyle bile ne yapacağını bilen bir aday görünümü çizdi.

Bu kapsamda…

Birinci İskele’deki yaya ve araç trafiğini bir birinden ayırma, Mudanya girişinden Uludağ Üniversitesi’ne tahsis edilen ve hükümet konağının da içinde bulunduğu bölgeyi meydan haline getirirken yeraltı otoparkları yapma, özellikle pazar günleri yaşanan trafik sorununu Su Deposu üstündeki yamaçlardan geçecek Zeytinbağı Çevre Yolu ile çözme sözü verdi.

İmralı ulaşımı için askeriyeye yeni bir yer önerip İkinci İskele’nin yeniden Mudanya’ya kazandırılmasına çalışacağını söyledi.

Bununla birlikte…

Mudanya Belediyesi’nin Arnavutköy’de başladığı, ancak denize dolgu nedeniyle durdurulan Çiftekayalar’ı aşıp Kumyaka’ya kadar yürüyüş yapacağını, böylece Kumyaka ile Altıntaş’ı birleştirmek istediğini açıkladı.

Mudanya Stadı ile Devlet Hastanesi’nin daha uygun yerlere nakledilmesi, özellikle stadın yerine pazaryeri, alışveriş merkezi ve kültür sitesi düşündüğünü ifade etti.

Kısacası…

Yaptıklarını anlatan, ne yapmak istediğini bilen, dersine de iyi çalışmış bir adayı dinledik.

Herkese örnek olsun…

Bursalı sanatçılar festival kırgını

Türkiye’de film festivali denildiğinde akıllara Antalya Altın Portakal Film Festivali geliyor.

Bir dönem Adana Altın Koza Film Festivali de hayli popülerdi. Ancak, Adana yarışı sürdüremedi.

Gördüğümüz kadarıyla…

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin film festivali anlayışında Antalya hegomanyasına son vermek amacıyla Bursa İpek Yolu Film Festivali’ni gündeme taşıdı.

Festivali kabul ettirip geleneksel hale getirmek için de farklı bir organizasyona yöneldi. İpek Yolu Film Festivali tanıtımlarını her yıl İstanbul’da ilgili çevrelerin önünde yapıyor.

Yöntem Bursa’da tartışılıyor. Kimi İstanbul’da sanatın merkezinde tanıtım yapılmasını doğru bulup destekliyor. Kimi de bu tanıtımların neden Bursa’da yapılmadığını sorguluyor.

Ancak…

Bu tartışmalara ek olarak İstanbul’dan gelen bazı bilgiler var ki, farklı bir pencere açtığını söylemek de mümkün.

O da şu:

Türkiye’nin sinema ve tiyatro dünyasında isim yapmış Bursalı sanatçılar var. Abdullah Şahin, Erdal Özyağcılar, Zafer Algöz, Erkan Can ve son dönemde Vildan Atasever bunlardan bazıları.

Üstelik…

Hepsi ödüllü olan bu sanatçıların, Bursa’nın düzenlediği film festivali için davet almamaktan yakındıkları kulağımıza geldi.

Özellikle…

Bir Bursa çocuğu olan Zafer Algöz’ün üç gündür kentteki yakınlarını arayıp sitem ettiğini duyuyoruz.

Başbakan gelemiyor

Herşey Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Kasım’da Bursa’ya gelmesi üzerine planlanmştı.

Bir ay öncesinden hazırlıklar başladı. Büyükşehir, Osmangazi ve Yıldırım belediyeleri bitirdikleri hizmetleri Başbakan Erdoğan’a açtırmak için programlar yaptılar…

Hatta..

Bursalı işadamlarını o gece Başbakan’la buluşturmak için yemek organizasyonu bile yapıldı.

Fakat…

Dün akşam Ankara’dan sürpriz bir haber geldi. O haberi de Çalışma ve sosyal güvenlik Bakanı Faruk Çelik verdi.

Buna göre, Erdoğan 28 Kasım’da Bursa’ya gelemiyor.

Çünkü…

Ertesi gün Ak Parti milletvekillerinin Kızılca Hamam kampı başlıyor. Buna bir de Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ile yapacağı görüşme eklendi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 19-11-2008


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın