Körfez ülkeleri kaçtı, turist yüzde 60 azaldı: Bursa turizminin umutları kırıldı

Turizmi…. Sektöre hizmet eden otelciler, turizm acentaları, günübirlik turizm tesisleri, restoranlar, AVM ve çarşıdaki esnafla taksicilere kadar geniş alanda yelpaze olarak kabul ediyorlar.
Bunun için de…
“Turizm bir bütündür” anlayışıyla geniş perspektiften yaklaşıyorlar.
Kısa adı…
BURTİD olan Bursa Turizmcileri ve İş İnsanları Derneği, kuruluşu 1 yıl olmamasına karşın geniş yelpazede bütünleştirici olmak, sektörün geleceğini güvence altında tutmak ve Bursa turizmini hak ettiği yere kavuşturmak için önemli adımlar atıyor.
Bunda aceleci davranmalarının nedeni şu:
Bursa turizmi…
Özellikle bu yaz hiç de umutlu değil. Çünkü, gelen yabancı turist sayısı geçmiş yıllara göre yüzde 60 azaldı. Elbette bunun da nedenleri var.
Geçmiş yıllarda…
Bursa’ya en çok Körfez ülkelerinden harcama kapasiteleri yüksek  turist gelirdi. Fakat, hava ulaşımı nedeniyle artık Bursa yerine Doğu Karadeniz’e ve İstanbul’a yakınlığı nedeniyle Sapanca’ya gidiyorlar.
Öyle ki…
Körfez ülkelerinden Trabzon’a günde 21 uçak iniyor. İstanbul’a gelenler de rotalarını Sapanca’ya çeviriyorlar.
Hatta…
Kendilerine yeni rotalar keşfetmeye başladılar. Bosna Hersek başta olmak üzere, Bulgaristan, Yunanistan, Azerbaycan, Kırgızistan’a bile gidiyorlar. İngiltere zaten gözdeleriydi, diğer Avrupa kentlerine de yöneldiler.
Bu noktada…
Havayolu ulaşımı yanında, Türkiye’de son dönem genişleyen karşıtlığın etkisini de gözardı etmemek gerekiyor.
İşte…
BURTİD Başkanı Doğan Sager ve yönetim kurulu üyeleri, turizmdeki tüm bu kaygıları AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç’a anlattılar.
Görüşmede…
Bursa’nın havayoluyla kolay ulaşılan kent olması için atılan ve atılacak adımlar gündeme geldi.
Milletvekili Kılıç…
Turizmcilere “Sonuna kadar yanınızdayım” deyip destek verdi, “Başta Turizm Bakanlığı, ilgili kurumlarla süreci takip edeceğini” söyledi.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]