Farklı marketlerde fiyatlar aynı anda nasıl yükseliyor? En kritik soru

Pazarın içindeki isim… İşi sebze-meyve olmakla birlikte, gıda piyasasının da tam göbeğinde bulunuyor. Hem pazaryerleri, hem marketler kontrolü altında.
Bursa’da…
Yıllarca Sebzeciler ve Meyveciler Odası’nda ve Seyyar Pazarcılar Odası’nda başkanlık yaptı. Kurduğu Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı olarak 10 yılı Ankara’da geçti. 17 yıl aradan sonra Bursa Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanlığı’na yeniden seçildi.
Son dönemde…
Pazaryerlerindeki fiyatlardan marketlere kadar dikkat çekici önerilerde bulunan Bursa Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Mehmet Çakman yaşadığımız günlerin en kaotik sorunu haline dönüşen hayat pahalılığı konusuna çok farklı yaklaşım getirdi.
Özellikle de…
Gıda ürünleri fiyatlarındaki yükselişte kritik bir noktaya dikkat çekti.
Dedi ki:
“Dünyada gıda piyasasını zincir mağaza patronları elinde tutuyor. Ürün fiyatlarını da istedikleri gibi yükseltiyorlar.”
Tezi şu:
“Büyük anlaşmalar yaptıkları gıda üreticisi firmaları iflas ettirip, kendileri için fason çalışan firmalar haline getiriyorlar.”
İddiasını…
Net dille ortaya koyarken, “Gelecek yıllarda bu durum, dünyaya tamamen yön verecek ve engellenmesi zor hale gelecek” deyip kaygısını da ifade etti.
Bu noktada…
Zincir mağazaların giderek ekonomik güçleriyle tekelleştiği ve alım güçlerini kullanarak etki alanlarını genişlettikleri vurgusunu yaptı.
Ardından da…
Gıda piyasasının göbeğindeki isim olarak gözlemlerine dayanıp şunu söyledi:
“Müşteri zaten liberal ekonomik serbest piyasaya alıştırıldı ve bu yolla da mahkum edildi.”
Sorusu önemli:
“Farklı isimler taşıyan marketler farklı gıda ürünleri fiyatlarını aynı anda nasıl yükseltebiliyorlar? Yoksa aralarında patron sistemi mi var?”
Bir soru da biz ekleyelim:
Bu işleri çözüp engellemek için belediyelerin zabıta denetimi yeterli olabilir mi?

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]